Výlet do přírody: Na Čertovy a Pulčínské skály

Pokud plánujete dovolenou ve Zlíně, Vizovicích nebo Valašských Kloboukách, schovejte si jeden den na prozkoumání místních pískovcových skal. Díky vysoké dostupnosti a jednoduchému terénu se sem dostanete s dětmi, babičkami a dědečky i se svými čtyřnohými miláčky. Ale pozor, na své si tu přijdou i milovníci lezeckých stěn.

Zhruba na půl cesty mezi Vizovicemi a Valašskými Klobouky najdete vesničku s kouzelným názvem Lidečko, která se se sousedním Pulčínem (Francovou Lhotou, jak ho znají v okolí) mezi turisty proslavila díky svým krásným pískovcovým útvarům. Co tam hledají? Přírodu, procházku, klid i adrenalin.  

Čertovy skály

Čertovy skály

Jakmile vjedete do Lidečka, porozhlédněte se po místní benzínce a motorestu - naproti přes silnici totiž najdete přístupné parkoviště a nad ním první z našich dnešních cílů - Přírodní památku Čertovy skály. Podle pověsti je na místě postavil sám čert, aby obrátil tok říčky Senice, a tím získal sličnou Rozinu za ženu. Ale jak to tak v pověstech bývá, úkol se mu díky chytrosti místní kořenářky splnit nepodařilo a po celé události zůstala hromada kamení, které místní začali říkat Čertovy skály. Je to pravda, nebo není? To necháme na vás. Obejděte si skály kolem dokola, pokochejte se výhledem na zelené louky, užijte si ticho a pokud chcete jít dál, vydejte se po zelené značce dál do kopce. Naučná stezka vás mírným stoupáním dovede až na Vařákovy paseky, procházka je zhruba 6 km dlouhá.

Vařákovy paseky

Čertovy skály tvoří 150 metrů dlouhá pískovcovo-slepencová lavice,  jsou tedy oblíbeným místem pro místní horolezce hobíky - nad většinou vyznačených lezeckých cest jsou na hřebeni skal zřízeny jistící body, které jsou během sezóny hojně využívány.

Pulčínské skály

Nechystáte-li se na Vařákovy paseky, máte dvě možnosti. Ti zdatnější z vás nechají auto v Lidečku a na Pulčínské skály vyrazí pěšky. Po zhruba 5 km dojdete do vesničky Pulčín, odkud to ke skalám další 2 - 3 km trvá. Druhá možnost je vzít auto a do Pulčína si dojet. U hlavní silnice najdete hlídaný plácek, ale zaparkovat se dá i u místní Trampské hospůdky. Odtud vás červená značka dovede až k Pulčínským skalám. Přední skály vás přivítají kousek za místní, turisty velmi oblíbenou, hospůdkou Stodola. Mimochodem, jejich borůvkové knedlíky a valašská kyselica jsou výborné, doporučujeme.

Až se vyšplháte nahoru na Přední skály, nenechte se odradit stoupáním a pokračujte dál - nahoře na kopci čekají další poklady skalního města - Hradisko, Velké skalní město nebo Propadlý kostel.

Pulčínské skály_restaurace Stodola

Kde jíst

To záleží, odkud jste přijeli. Pokud míříte zpět do Vizovic, doporučujeme Valašský šenk nebo restauraci U Tonka, kterou najdete vedle Zámku a místní Čokoládovny - to kdybyste náhodou dostali ještě chuť na něco sladkého.

To Valašské Klobouky si zase neumíme představit bez oblíbené Besedy a ve Zlíně fičí La Villa Restaurant nebo restaurace Tomášov.

PS:

Tajný tip pro vás, kteří míříte do Valašských Klobouk: najděte si knihkupectví Pavel Rubeš & Syn. Dřevěné vitríny se stovkami knih, časopisů a brožur. Vrzající dřevěná prkna ochozená tisícovkami nohou, která po nich za léta prošla - tohle místo rozhodně má své kouzlo.  

  • Výlet do přírody: Na Čertovy a Pulčínské skály

    Lidečko

V okolí také najdete