Zlínský Svit: prohlídka Baťova továrního areálu

Na noční prohlídku průmyslovým areálem Svit, kterou jsme objevili v programu ZLIN DESIGN WEEK, jsme vyrazili společně s architekty ze zlínského studia Ellements. Pokud vás láká industriální styl a příběhy továrních budov, pojďte si to s námi projít ještě jednou.

Výrobní budovy č. 14 a 15 - začátek cesty

Začínáme tam, kam by měly vést první kroky každého návštěvníka Zlína - na platformu mezi 14. a 15. budovou. Pokud jste v Baťově městě ještě nebyli, doporučujeme začít návštěvu v Muzeu jihovýchodní Moravy a expozicí Princip Baťa: Dnes fantazie, zítra skutečnost. Až budete vědět všechno o Baťovi a založení Zlína, vraťte se na platformu. Připadá vám stejná? Věřte nám, najednou budete víc vnímaví k architektonickým nuancím. Podívejte se třeba nad sebe. To, co vidíte, je původní nákladní výtah, který sloužil k přepravě materiálu mezi 14. a 15. budovou - obě vznikly po válce při obnově výrobního areálu, dnes je v nich Krajská knihovna, Krajská galerie výtvarného umění,  již zmíněné muzeum i místní designový obchůdek Red brick design shop, kde nakoupíte originální suvenýry.

Red Brick Design Shop

Z platformy vidíte i zlínské autobusové nádraží, jehož rekonstrukce, která propojí autobusovou, vlakovou i MHD linku, Zlín teprve čeká. Předimenzovaná verze, která je na současný provoz zbytečně velká, sloužila zaměstnancům firmy Baťa - ti se ve stejnou hodinu ráno sjížděli z okolních vesnic, takže nádraží muselo najednou pojmout až 30 000 lidí.

Budova č. 23 - citlivá rekonstrukce

Z platformy zamiřte na křižovatku k 23. budovou. Mimochodem, víte, jak budovy přišly ke svému číslování? Inspiraci Baťa našel na svých cestách v USA - všimněte si pravoúhlého gridu amerických avenue. První číslo značí řadu směrem od města, druhé číslo zase řadu od hlavní silnice (směrem od Velkého kina). Ale zpátky k 23. budově - je jedním z příkladů, jak lze citlivě zrekonstruovat výrobní budovu - žádné zateplení, věrná kopie oken, precizně vyřešená statika. Hned vedle najdete i zachovanou výtahovou šachtu, z jejíhož vrcholu je krásný výhled na Baťův mrakodrap. Ve dvacet trojce dnes najdete veganskou restauraci Prašád i kavárnu The Piaggio.

Centrální sklad

Budova č. 44 - původní architektura

Kolem Centrálního skladu, na jehož střeše mimochodem Baťa plánoval heliport, projděte dál, do útrob areálu. Ukážeme vám zkratku. U 44. budovy zahněte doprava a po železných schůdcích sejděte do výrobní části Svitu - i ta je přístupná veřejnosti, jen sem zatím tolik lidí nechodí. Naštěstí pro vás. Tyto budovy totiž zatím nebyly rekonstruovány, dostali jste tedy možnost prohlédnout si originální baťovskou architekturu - původní typografie čísel na fasádě, přepravní výtahy, zelené kovové prvky a začouzené sloupy. Zlínské firmy stále využívají jejich původní vybavení a prostory k výrobě. Právě tady, v útrobách Svitu, sídlí i originální zlínská pražírna výběrové kávy Brick City Coffee - taky skvělý dárek z cest, mimochodem.

Brick City Coffee

Budova č. 64 - originál vs. rekonstrukce

Zbývá pár kroků k silnici, která vás pomalu povede zpátky směrem do centra. Až půjdete kolem 64. budovy, kde dnes sídlí interiérové studio ELEMENTS (ne, nemají nic společného s našimi průvodci), všimněte si toho rozdílu. 64. budova totiž prošla rozsáhlou rekonstrukcí, která se podle našich průvodců - architektů - moc nepodařila. Nectí čisté linie, zateplení budovy zcela narušilo cihlové vzezření - to ale určitě poznáte sami. Stačí se totiž podívat na budovu naproti a uvidíte ten rozdíl. Nelze si nepovšimnou zajímavého prostoru mezi budou 63. a 64. Nachází se zde totiž kavárna s impozantním interiérem plným zeleně s názvem Jedním Tahem, která kromě výborné kávy, domácích dezertů nebo snacků servíruje pravidelně také alternativní koncerty a jiné kulturní akce. 

Budova č. 21

Jsme zpátky v centru Svitu, kde stojíme u zlínské ikony - 21. budovy, neboli Baťova mrakodrapu. Ta vydá na vlastní článek, ale pár zajímavostí vám prozradíme: třeba to, že v 8. patře stále najdete původní interiér, že výtah paternoster konstruovala přímo firma Baťa i to, že ve svém nejvyšším bodě 21 odpovídá výškové poloze místa posledního odpočinku Tomáše Bati, zakladatele, na Lesním hřbitově.  

Průmyslový areál Svit ve Zlíně prochází posledních pár let rozsáhlou rekonstrukcí. Proč? Obnovený Svit by měl v budoucnu plnit funkci živého Zlína. Jak říkají Ellements, Zlín stále funguje rozfázovaně - tady pracujeme, tady zase jdeme za zábavou a jinde zase bydlíme. Cílem rekonstrukce průmyslového areálu je to všechno promísit a dát Zlínu živé centrum dění.

Kde jíst

Vegany a vegetariány uspokojí již zmíněná restaurace Prašád, která se nachází v budově č. 23. Doporučujeme proklouznout podchodem a najíst se v Obchodním domě Zlín, který je místem moderní gastronomie a svěžích konceptů jako je Bistrotéka Valachy.

Kam na kávu a dezert

Hned vedle Prašádu najdete kavárnu Továrnu, za rohem ve 12. budově zase Blok 12, kam můžete vyrazit i za večerní zábavou, bohatým výběrem kvalitních rumů i míchanými drinky, a kavárnu najdete i na samotném vršku Baťova mrakodrapu.  • Zlínský Svit: prohlídka Baťova továrního areálu

    76001 Zlín

V okolí také najdete