Vlachovice: Putování po voňavých sušírnách

Na zlínskou a luhačovickou architekturu vás upozorňujeme dnes a denně. Nesmíme ale zapomínat, že nejen tady najdeme jedinečné stavby a místa, které svůj kraj odlišují od ostatních. Dnes se společně podíváme do Vlachovic, ráje voňavých sušíren ovoce a různých bylinek. A pozor, od června do září se ve vlachovicích můžete zúčasnit speciálních exkurzí, které vás seznámí s tradicemi jako je bednářství nebo sušení ovoce a bylin. 


Více na webu Zážitky Vlachovice


 

Jediná svého druhu

Až navštívíte Vlachovice, určitě nahlédněte do Muzea lidové tvorby a tradic Vlachovska, kde se stoprocentně navnadíte na atmosféru vlachovického života. V bývalém chlévě najdete mimo jiné vystavené i unikátní keramické nádoby různých velikostí, z nichž některé nemají svým tvarem obdoby. Místní je objevili v nedalekém archeologickém nalezišti Ďulův kopec, které je jedním z nejvýznamnějších evropských nalezišť lidu popelnicových polí z doby 1300 – 800 před naším letopočtem. A pozor, důvod, proč začít právě v Muzeu je prostý: jeho součástí je totiž turistická naučná stezka po 8 historických dřevěných vlachovických sušírnách ovoce, na které jsme vás lákali už v úvodu. Jednoduše sledujte speciální značku pro sušírny - trojúhelník se dvěmi vodorovnými čárami, zpravidla na dřevěné destičce. Místní nadšenci a majitelé se postarali o to, že v některých z těchto historických sušíren se může doopravdy sušit. V České republice se jedná o jedinou stezku tohoto druhu - Vlachovice se totiž pyšní největším množstvím funkčních starých sušíren ovoce.

Praktické info k Muzeu lidové tvorby a tradic Vlachovska: otevírací dobu doporučujeme ověřit na webových stránkách Mikroregionu Valašské Klobucko

Ve stínu ovocných stromů

Jsou to stavby na první pohled nenápadné, ale pro Vlachovicko typické. Ukryté za obcí, ve stráních a ve stínu ovocných stromů čekají sušírny na to, až je zvídavý návštěvník objeví. Zatímco v ostatních regionech ČR se sušírny v obcích vyskytovaly jen zřídka a v dnešní době jsou už velkou vzácností, ve Vlachovicích jich najdete hned několik: Hrabicova na vlachovických pasekách, sušírna u Raků, Doruškova sušírna, Vadasova (Míčova) sušírna, Novosadova (dnes Šimoníkova) sušírna nebo oblíbená Vaňatkova sušírna. Všechny slouží jako historický odkaz a připomínka jedinečné architektury 19. století. Pokud vás zajímá, jak to v takové sušírně chodí, ze srdce doporučujeme návštěvu u Fryzelků, kteří tu zrekonstruovali starou sušírnu a teď v ní suší ovoce a bylinky pro Luhačovické hotely, do restaurací i pro sebe. No a jestli se chcete o jednotlivých sušírnách dozvědět víc, poohlédněte se po kapesním průvodci Vlachovice - průsečíky kulturního dědictví obce. Je malý, ale moc šikovný.

Program zážitkových dní ve Vlachovicích

Exkurzní pátky

  • 10:00 Exkurze do Bednářství Fryzelka
  • Oběd v restauraci Na Mýtě
  • 13:00 Exkurze na farmu Květomluva
  • 15:00 Návštěva Muzea lidové kultury a tradic Vlachovska

Výletní neděle

  • Procházka naučnou stezkou po sušírnách ovoce (časově dle zdatnosti a volby trasy)
  • Návštěva Muzea lidové kultury a tradic Vlachovska (14:00 – 17:00)
  • Exkurzní pátky i výletní neděle probíhají v roce 2022 od května do září.

Podrobné informace najdete na webu Zážitky Vlachovice. 

 

Vlachovice mapa

Vlachovice nejsou “jenom” o sušírnách

Zlaté české ručičky se nezapřou ani tady. Na exkurzi se tu můžete domluvit s Josefem Fryzelkou, bednářem, o kterém si povídá celá republika. „Po revoluci mi všichni říkali, že bednářství jako řemeslo zanikne, že přichází doba plastová, doba nerezová. A my jsme vydrželi,“ řekl nám srdečný Josef Fryzelka, na kterém je vidět, že to, co dělá, dělá nejen hlavou, ale hlavně srdcem.

Praktické info k návštěvě bednářství: Bednářství se nachází na adrese Vlachovice č. p. 30, poblíž hlavní křižovatky. Začátek exkurze je od června do září je vždy v 10:00, trvání cca 1-1,5 hodiny. Vstupné: 50 Kč/os. Min. 2 - max. 20 osob. 

Bednářství u Fryzelků Vlachovice

Kde jíst

Tak tady máme jednoznačný tip: obecní Restaurace na Mýtě je neobyčejným místem, kde mimo jiné ochutnáte i speciality inspirované tradiční valašskou a vlachovskou kuchyní. Až uspokojíte chuťové pohárky, vezměte si kousek Vlachovska s sebou domů - přímo v restauraci totiž koupíte produkty regionálních výrobců. A pokud bychom měli vybrat jeden, který určitě musíte ochutnat, jsou to bylinná vína z Valašska: kopřivové, lipové, petrklíčové nebo rebarborové.

Náš tip: VYDEJTE SE DO VLACHOVIC NA CELODENNÍ VÝLET ZA VŮNÍ OVOCE, DŘEVA A BYLIN

Kompletní informace a tipy, kdy vyrazit do Vlachovic a co zde zažít najdete najdete na tomto odkaze.

Restaurace Na Mýtě Vlachovice

 

  • Vlachovice: Putování po voňavých sušírnách

    763 24 Vlachovice

V okolí také najdete