Na Festival Janáček v Luhačovicích

Co se vám vybaví, když se řekne Leoš Janáček? Liška Bystrouška? Vážná hudba? Její pastorkyňa? To samozřejmě ano, málokdo ale ví, že Leoš Janáček prožil své vrcholné období v Luhačovicích. No, a právě tady vrací Janáčkovi jeho přízeň festivalem, který v týdnu od 16. do 21. 7. 2018 vstoupí do svého 27. ročníku - Festival Janáček 2018.

Pro milovníky hudby

Je jasné, že na festivalu jednoho z nejvýznamnějších skladatelů naší historie si každý milovník hudby přijde na své. Program je bohatý a doporučujeme ho řádně prostudovat, aby vám náhodou něco neuteklo. Vypíchnout bychom chtěli například pondělní uvedení opery Příhody lišky Bystroušky, koncert violistky Kristiny Fialové, hobojisty Viléma Veverky i hornistky Kateřiny Javůrkové.  

NÁŠ TIP: Slavnostní hudební tečkou za festivalem bude koncertní kostýmované provedení nejvýznamnějšího díla Emilia de Cavalieriho Představení o duši a těle. Dílo zazní v kostele svaté rodiny v podání vynikajícího souboru Czech Ensemble Baroque.

Festival Janáček 2018

Pro milovníky historie

Lázně Luhačovice mají mnohé co nabídnout. Máte-li rádi příběhy dávných dob, projděte se kolem slavných luhačovických vil a nechte na sebe působit atmosféru první republiky. Využít můžete například komentované vycházky S Calmou za Janáčkem s oblíbeným Luhačovickým okrašlovacím spolkem Calma v čele s PhDr. Blankou Petrákovou. Vycházka vás seznámí nejen s historií lázní, ale také pobytu Leoše Janáčka v Luhačovicích.

NÁŠ TIP: Pokud vás příběhy luhačovických vil a domů zajímají víc, zastavte se do Turistického centra pro publikaci s příznačným názvem: Příběhy domů a vil - věřte nám, zklamaní nebudete. My sami už publikaci známe od začátku do konce, podívejte.

Luhačovické vily

Pro milovníky umění

Přesto festival nebude jen o hudbě, i vy si přijdete na své. Vernisáž výstavy fotografií Muž tří tváří proslulého hobojisty Viléma Veverky, jehož velkou vášní kromě hudby je také horolezectví a fotografování, proběhne v hale Vincentka v neděli 15. 7. A pokud vám ještě můžeme radit, nenechte si ujít středeční besedu s klarinetistou, saxofonistou, hudebním skladatelem a pedagogem Prof. Jiřím Hlaváčem na téma Geny a skutečnosti – významní čeští hudebníci a skladatelé.

NÁŠ TIP: Při příležitosti 90. výročí Leoše Janáčka odhalí Luhačovice v úterý 17. 7. v 16:30 na Lázeňském náměstí Lavičku Leoše Janáčka, na které bude uvedena jeho citace: „Já jdu po stopách tónů v životě tak, jak se namanou na ulici, v salónu.” Tato lavička je první z chystané speciální série věnované významným osobnostem.

Kam na kávu

Lázeňská pohoda se neobejde bez voňavé kávy a sladkého dezertu. Tipů máme hned několik: kolonáda se kouzelnými místy jenom hemží. Zavítat můžete do oblíbené a velice sympatické Kavárny v Myslivně - určitě ochutnejte jejich domácí dortíky. Zahřešit si zajděte i do Café U Najády, kde na vás čeká bohatý výběr čokoládových pralinek. A jestli se chcete i u kávy tematicky držet vážné hudby a velkých českých skladatelů, dejte si kávu v secesním Domě Bedřicha Smetany. O kousek dál od kolonády vám do ručně vyráběných hrníčků naservírují výběrovou kávu v Jizbě Luhačovice, kde se budete cítit jako na návštěvě u své babičky, tak příjemná atmosféra tu panuje.  

čokoládovna Luhačovice

Kam na jídlo

Tolik skvělých možností, určitě jich vyzkoušejte co nejvíc! Na kolonádě musíte ochutnat Restauraci Racek, od pondělí do soboty tu od 19:00 hraje živá hudba. Moc dobře vaří i v Divadelní restauraci a kavárně, kterou najdete jen pár kroků od kolonády. Restaurant REPUBLIKA je zase založen na prvorepublikové tradici domu Radun v Bílé čtvrti - místní interiér vás pohladí po duši. Stejně tak vřele doporučujeme vyzkoušet kuchyni Augustiniánského domu a vychutnat si ji v jejich dokonalé zahradě. A mimochodem! Radun i Augustiniánský dům jsou také hotel a wellness - pokud plánujete strávit v Luhačovicích strávit více dní, doporučujeme - jejich ostatní služby jsou stejně dokonalé jako kuchyně.

Radun Luhačovice

Na památku

A co dovézt s sebou domů jako dárky z cest? Luhačovice jsou proslulé léčivým pramenem Vincentka, koneckonců se tu můžete domluvit i na exkurzi.  S Vincentkou a léčivými prameny také souvisí speciální lázeňský pohárek ve tvaru labutě, který je podle nás elegance sama. V nedalekých Pozlovicích se zase poohlédněte po prodejně s holandskými sýry a domácími sýrovými sušenkami, které se perfektně hodí k vínu s názvem EasyCheesy. No, a jestli zavítáte do Jizby Luhačovice, nezapomeňte si odnést některý z jejich vlastnoručně vyráběných hrnečků. 

EasyCheesy
  • Na Festival Janáček v Luhačovicích

    Luhačovice

V okolí také najdete