Výšlap k pozorovatelně Durch: okno do duše Bílých Karpat

Už dlouho jsme se společně nevydali na nějaký výšlap. Jestli vás už svrbí nohy, sbalte svačinu, obujte pořádné boty a pojďte se s námi toulat po okolí Valašských Klobůk. A nebojte, před letním pařákem se schováme a zamíříme do přírodní klimatizace - do lesů.

Začínáme u rozhledny na královci

Tady už jsme spolu byli. Tentokrát zajdeme o kus dál. Přírodní rezervace Ploščiny patří k nejvýše položeným pastvinám v Bílých Karpatech. Z Královce se sem dostanete asi za 15 minut, stačí sledovat zelenou turistickou značku. A protože vás bereme na pravé klobucké kotáry, garantujeme vám, že o výhledy a dechberoucí panoramata nebude nouze. Kam dál?

Výhled z rozhledny na Královci - Bílé karpaty přímo na dlani

Rozhledna FINIŠ na Královci

TICHO, KLID A CHLÁDEK

Les Ščúrnica okamžitě zaútočí na všechny vaše smysly. Slyšíte? To šumí stromy a zpívají ptáci. Rozhlédněte se, jste tu sami, a když budete potichu, možná se vám přijde ukázat některý z místních čtyřnohých obyvatel. Tady na chvíli sejdeme ze zelené turistické značky a přes louku zamíříme do lesa ke kapli na Dělanovci. Původní dřevěnou kapličku zasvěcenou Panně Marii nechal podle pověsti vybudovat potečský kolář jako poděkování za uzdravení syna. Dnes tu přímo nad studánkou stojí nově vybudovaná kaple vysvěcená v roce 1999.

Kolem kaple na dělanovciBělokarpatské louky a lesy jsou nádherné v létě, v zimě, na jaře i na podzim

Pozorovatelna durch - pocta výhledům

Zmobilizujte síly a vraťte se zpátky na zelenou značku, která pokračuje směrem na Požár. Rozhodně se ještě nevracejte, chceme vám ukázat jedno z našich nejoblíbenějších míst. Cílem trasy je unikátní pozorovatelna Durch. Někdo ji vnímá jako rám obrazu, jiný zase jako  okno - buď jak buď, ten výhled každopádně stojí za námahu. Doporučujeme se tu posadit a vychutnat si nejen příjemnou únavu a kouzelná bílokarpatská panoramata, ale i svačinku, kterou si nesete s sebou v batohu. Jste na konci, už vás čeká jen cesta zpátky. Jo, a pozor! Až budete nahoře, určitě foťte a pak se nám nezapomeňte pochlubit s hastagem #zlinskoLuhacovicko. Rádi uvidíme, že se vám výlet povedl.

Pozorovatelna Durch Zlínsko a Luhačovicko

Pozorovatelnu Durch postavila firma Jánošík jako poctu výhledům do krajiny

KDE JÍST

Náš tip na závěr? Jestli se chcete za výšlap odměnit, nechte si odbočku ke kapli na Dělanovci až na zpáteční cestu a po stezce dál pokračujte až do Poteče. Brzy tu narazíte na Restauraci U Kollerů, rodinný podnik, který má v Poteči stoosmdesátiletou tradici. Vřele doporučujeme!  

Kam ještě v okolí? 

  • Výšlap k pozorovatelně Durch: okno do duše Bílých Karpat

    Valašské Klobouky

V okolí také najdete