Výšlap na Vršatec

Minule jsme vás vzali z Valašských Klobúk procházkou do Bílých Karpat. Líbilo se vám tam? Nám moc! Proto jsme se rozhodli místní kopce ještě trochu prozkoumat. Tentokrát nám do oka padla Sklářská naučná stezka sv. Jakub, která vede až na zříceninu Vršatce. A tam to fakt musíte vidět.  

Začínáme v Sidonii

Ano, půjdeme do kopce, ale není to nic, co by malí členové vaší rodiny nezvládli. To stejné jejich prarodiče. Naučná stezka sv. Jakub se velice hodí pro rodinný víkendový výlet, po- přemýšlet můžete i o cyklo variantě. Vezměme to ale od začátku. Do Sidonie se jednoduše dostanete autem. Z Brumova-Bylnice už je to cobykamenem, stačí sledovat hlavní silnici na Slovensko a před cedulí Hornie Srnie Rybníky odbočit doleva - směr Sidonia. Vidíte? Jednoduché, že? Dojeďte až na konečnou, tam najdete autobusovou zastávku a možnost parkování. Dál už půjdeme po svých.

Sklářská naučná stezka sv. Jakub

Trasa, po které se na Vršatec vydáváme, je součástí Sklářské naučné stezky sv. Jakub. O čem nás taková stezka učí? Najdeme tu spoustu zajímavých informací o zakladatelích skláren, historii sklárny, o životě sklářů, ale i o okolní přírodě - okolní husté lesy byly totiž dokonalým zdrojem paliva pro místní mistry skláře.

Před sebou máme nějaký ten kopec, nějakou tu rovinku, cestu lesem i po louce - prostě od každého něco. Jste na Slovensku, takže se nedivte drobné změně ve značení turistických tras - místo vzdálenosti počítají naši sousedé na čas.

Zřícenina hradu Vršatec

Cestou ještě minete malebnou Kaplnku Brezová, kde teče čerstvá studená voda, ideální k osvěžení. A je to! Jste na kopci a jestli máte štěstí na počasí, rozprostřel se před vámi výhled hodný obdivu. Bílé Karpaty jsou krásné místo, rozhodně nikam nepospíchejte a jen tak se kochejte. Zřícenina vršateckého hradu je vysoce fotogenická - stejně jako všudypřítomné vrcholky hor a kopců. Pokud se vám podaří pořídit foto, se kterým se budete chtít pochlubit, nezapomeňte nám ho poslat, nebo ho rovnou sdílejte s hashtagem #zlinskoLuhacovicko.

Kde jíst

Kousek od vršatecké zříceniny hradu najdete kouzelný hotýlek s příznačným názvem - Vršatec. Pokud jste zapomněli na svačinku, nezoufejte, a zastavte se sem. Mají od nás palec nahoru za terasu a rychlou obsluhu. Jestli jste si dali svačinu nahoře na hradě a těšíte se spíš na sladkou odměnu, vraťte se procházkou zpátky do Sidonie k autu, nasedněte a popojeďte do Brumova-Bylnice, kde moc doporučujeme místní cukrárnu U Kostků. Dobrá káva, něco na zub a natažené nohy - to zní jako pohodový závěr víkendového výletu, co myslíte?

  • Výšlap na Vršatec

V okolí také najdete