Společenské domy patřily neodmyslitelně k životu ve Zlíně a širokém okolí. Vznikaly jako důstojný doplněk k promyšlenému konceptu továrny a města v zahradách. Nabízely ubytování, společenské místnosti, taneční sály, čítárny i kinosály, firma Baťa jejich prostřednictvím vychovávala moderního člověka.
Takový dům vznikl v roce 1936 i v Otrokovicích podle návrhu Vladimíra Karfíka. Nedaleko továrny a kolonie drobných cihlových domků vyrostla čtvrť s domy služeb, kterou uzavírá právě Společenský dům Hotel Baťov. Půdorys trojcípé hvězdy nejen skvěle zapadá do urbanistického řešení celého prostranství, ale symbolicky také připomíná vrtuli letadla, ve kterém tragicky zahynul Tomáš Baťa, zakladatel celého koncernu.
Výjimečná funkcionalistická stavba se ve své době pyšnila luxusním vybavením i skvělou restaurací a byla centrem kulturního dění celých Otrokovic. Vydrželo jí to nad poměry dlouho. Jezdili prominenti i celebrity. Cigaretku na balkoně si tu kdysi dávala i Annie Girardot.
Tam, kde kdysi klapaly podpatky elegantních dam, kde se milenci nervózně drželi za ruce v tmavém sálu kina nebo tam, kde se dřív pořádaly taneční večírky, dnes panuje podivné ticho. Luxusní hotel vystřídala ubytovna, přízemí zabírá sázková kancelář, indická restaurace, second hand a kasino. V koutě vstupní haly se krčí chromová přístavba recepce z 90. let, v prvním patře za zavřenými dveřmi tiše odpočívá Disco Spolák. Terasami místy prorůstají mladé břízky. Zlaté časy s sebou odnesla velká voda v roce 1997.
Přesto je Baťov, jeho park a domy okolo úžasným příkladem promyšlené koncepce města ze třicátých let. Kromě starší broznzové sochy Tomáše Bati v parku najdete také sochu Jana Antonína Bati, ZAM Zlín chystá průvodce taky kolem tohoto úžasného domu.