Fiery Bean pražírna: Otrokovice

Lokálních pražíren přibývá a my, co jsme si vypěstovali zcela nevinnou závislost na dobré kávě, jsme za to jenom rádi.  Jednou z nich je i Pražírna Otrokovice Pavla Gráfa a jeho kolegů. Co je nám na otrokovickém kávovém svatostánku sympatické, je čistá poctivost, se kterou se tu nejenom dělá káva, ale také přistupuje ke všemu, co s kávou a pražírnou souvisí. 

Pavel Gráf, který s kamarádem pražírnu založil, nás vítá v celku nenápadném interiéru, který je přeplněný vším možným kávovým příslušenstvím. Hrníčky, filtry, džezvy, mlýnky a konvičky tu soupeří o pozornost, kterou si ale stejně nakonec přisvojí neodolatelná vůně čerstvě pražené kávy. Za barem stojí usměvavá baristka Zuzka, která kávě rozumí jako svým botám. "Zuzka byla nedávno na kurzu, kde celý den degustovali jen vodu, ze které se káva dělá," směje se Pavel. "To byste se divili, jaký může mít obyčejná voda vliv na chuť kávy."

Na Pavlovi i Zuzce je vidět, že je káva baví. S dobře utajovanou pýchou a špatně utajovanou radostí předvádí nejen pražičku, ale také vlastnoručně vyrobené etikety a obaly, čerstvá zrna, připravená k pražení, pavlovu sbírku hrníčků i sklad, kde mají schovány věci na festivaly a akce, na které s kávou pravidelně vyráží.

 

Ostatně, právě na rockových koncertech byla v posledním roce otrokovická káva vidět nejlépe. Kofeinem zásobovala fanoušky, kteří přišli na turné kapely Škwor. Původně si Pavel sice vybral AC/DC, ale nakonec dal v oslovování přednost české kapele. A vyplatilo se to. Škwoři vsadili na maličkou pražírnu a vznikla Identity Coffee, kterou prodávají jako merch, ale která je doprovází také na koncertech. Na Pavlovi je vidět, jak velikou radost z toho má. 

Vyrazit s kávou na festival ale není tak snadné, jak by si člověk mohl myslet. Potřebujete lidi, kteří vydrží vařit kávu tři dny v nepředstavitelných vedrech, potřebujete technické zázemí, musíte dodržovat přísnou hygienu. Pavel si to moc dobře uvědomuje, na festivaly proto svoje kolegy vypravuje s řidičem, aby po celodenní šichtě neřídili unavení, zajišťuje jim příjemné ubytování a pečlivě se stará o to, aby byli spokojení nejenom zákazníci, ale také lidé, kteří mu v pražírně pomáhají. 

A tak je to ve Fiery Bean se vším. Dbá se tady na kvalitu, na příjemné prostředí a na dobré vztahy. Za tím vším stojí obrovské množství práce, a taky pořádný kus poctivosti, o které jsme mluvili na začátku. Jejich kávu si můžete dát v Městské kavárně v Otrokovicích, v cukrárně Společenského domu, v kavárně Gulliver ve Zlíně, v Melku, v Baru 1931 v Obchodním domě Zlín a několika dalších. Pro většinu z nich připravuje pražírna vlastní originální kávové směsi.

A kdo by chtěl kávu domů, nejlépe udělá, když se zastaví přímo v pražírně. V pondělí mají zavřeno, ale v ostatní dny vám určitě rádi podají pomocnou kofeinovou ruku. A když pěkně poprosíte, možná vám Pavel ukáže i mikroskopický hrneček se šálkem, který má ve své sbírce kávových hrnků. 

  • Fiery Bean pražírna: Otrokovice
    Napajedelská 100
    76502 Otrokovice - Kvítkovice
  • +420 734 445 599
  • mailbox@fierybean.com

Info

V okolí také najdete