"Na památku těm, co úmornou prací přetvářeli tuto krajinu, v úrodné pruhy polí, v hranice úzkých mezí, v řady třešní, jabloní a trnek, na památku těm, co vyjezdili tento úvoz, co vyšlapali tuto cestu. "
Tak začíná náš dnešní příběh. Příběh o komponované krajině uprostřed polí a remízků. Takové, jakou ji znali naši předci. Od roku 2007 se v Šarovech, Lhotě, Salaši a Bohuslavicích objevují na mezích a stráních zvláštní objekty. Občas nejsou na první pohled ani vidět. Na ten druhý zjistíte, že jsou to výjimečné architektonicko-umělecké počiny, jejichž cílem je vrátit člověka do krajiny.
Křížová cesta Pavly Kačírkové v Šarovech vede starou polní cestou
Možná se může zdát, že člověka je v krajině až moc. Zabrali jsme si ji skoro celou pro sebe a nenechali skoro nic včelám, zajícům ani jelenům. Spolek "jinákrajina" však vrací do přírody člověka pěšího, nemotorizovaného a nemechanizovaného. Jako první tu v roce 2008 vznikla křížová cesta, která vede starým neudržovaným úvozem. A právě slova, která stojí na začátku článku, tuto cestu uvozují. Je to jedna z mála pěších spojnic obce s okolními poli a krajinou. Autorkou křížové cesty je přerovská rodačka Pavla Kačírková, jejíž instalace, sochy v krajině a projekty nás fascinují svou geniální jednoduchostí.
Dovnitř betonových křížů můžete vstoupit a zažít zvláštní pocit
Betonové kříže lemují starý sad vinoucí se mezi poli. Stojí tu nenápadně, přestože jsou to pořádné kusy betonu. Vstoupit dovnitř nektěrého z křížů a rozpřáhnout ruce navozuje zvláštní pocit zranitelnosti. Je to postojem nebo vzpomínkou na biblické ukřižování? Vystoupáte-li starým úvozem nahoru a odbočíte po polním hřebeni doprava, dojdete k polním sochám, které křížovou cestu doplňují.
V polích nad křížovou cestou je hned několik instalací. Mezi nimi Sousoší Jana Ambrůze z roku 2015
Prvním zastavením je Sousoší 2015 Jana Ambrůze, vedoucího ateliéru Sochařství II. FAVU, VUT BRNO, které stojí zdánlivě uprostřed ničeho a s výhledem nikam. Jen kousek od nich, na poli u cesty tiše rezaví a žijí kovové pláty Kaple II. Pavly Kačírkové. Na obou objektech vás musí fascinovat jejich přímost a jednoduchost. Jak tvarová, tak materiálové. Vstoupit pod barevné stříšky Ambrůzovy kaple i mezi naklánějící se plechy Kaple II. jsou podobně zvláštní pocity, jak vstupovat do křížů na křížové cestě. O tom, jak a proč tu vznikly se dočtete na stránkách spolku jinákrajina.
Na stráních nad Šarovami vyrostly dvě kaple. Dívají se na sebe z protějších kopců. Autorkou je Pavla Kačírková
Na šarovských polích je krásné i to, že tu nejsou turistické značky a ukazatele. Autoři jakoby si instalace postavili v ústraní a sami pro sebe. Proto je najdou jen ti, kdo hledají, a kdo sem přichází s otevřenou hlavou a úctou. A přesně těm prozradíme, kde je další z objektů - dřevěný Poleh Jana Ambrůze z roku 2011. Stoupnete - li si mezi pláty Kaple II., kterou jste objevili cestou od křížové cesty, podívejte se dolů směrem k Šarovům. Vydejte se opatrně polem dolů tak, abyste měli kapli stále za zády. V křovinách a lesíčcích pod vámi narazíte na dřevěný objekt pozorovatelny Poleh.
Poleh původně vyrostl na odlesněné stráni.
Zpátky do vsi se můžete vrátit polními cestami kolem vás. Dávejte jen pozor, ať někomu zbytečně nešlapete po zahradě. Buďte poutníci v krajině.
Uvnitř to trochu houpe, ale je to úžasné místo
Komu byla tato procházka málo, může přidat ještě výlet ke Kapli I., kterou uvidíte, podíváte-li se na protější kopec, na který shlíží Kaple II. Jen o kousek dál, v Bohuslavicích, je zase Vyhlídka Samuela Šroma z roku 2018. Jiná krajina, to je výlet na celý den. Vezměte to autobusem ze Zlína nebo hradiště a vraťte se na Kudlov. Kolem Bistra U Dálnice to pak vezměte domů a užijte si jaro (léto, podzim, zimu) v krajině. Tak, jako kdysi.
Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Lom Kurovice je nádherné místo pro poznávání přírody. Přírodní památka s kavárnou, APIcentrem, ubytováním a programy pro děti.
Otrokovická Freetime zóna obsahuje nejen pumptrack, ale také skatepark s překážkami, slackliny a nedaleké dopravní hřiště.
Baťovy pomocné závody, které daly vyrůst Otrokovicím takovým, jaké je dnes známe, jsou plné zajímavých vychytávek a technických vymožeností. Pojďme se podívat, jak může město vyrůstat v symbióze.
Napajedelský klášter je velmi zvláštní místo. Nejen, že má pohnutou historii a zvláštní atmosféru, ale je to také místo velmi inspirativní a plné života.
Rodinná farma Žlutava je krásným místem pro rodiny i pro ty, kdo mají rádi zvířata. Minizoo, farma i Restaurace Na Farmě jsou novým tipem na výlet s dětmi.
Maličká vyhlídka Šárka nad Halenkovicemi je nenápadná, ale uvidíte odtud Bílé Karpaty, Zlínsko i Napajedla. Super výlet s dětmi nebo s někým, koho máte rádi.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
13 plavebních komor, 8 přístavů a 16 přístavišť. Netradiční technická památka láká milovníky sportu i přírody.
Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.
Krásně čistá voda, super prostředí a občerstvení po ruce. Přesně takové je koupání na otrokovickém štěrkovišti neboli Štěrkáči Otrokovice. Jestli se potřebujete v létě zchladit, tady je to pravé místo
Hotel Baťov - kdysi luxusní ubytovna, dnes trochu smutná připomínka unikátní architektury, se kterou si neumíme tak docela dobře poradit.
Existují u nás i místa, kam noha běžného návštěvníka jen tak nevkročí, kam se vlastně ani podívat nemůžete, a která přesto stojí za pozornost. Mezi nimi jsou i restaurátorské dílny a depozitář Muzea j
Hledáte jedinečné a zároveň příjemné prostředí pro ubytování nedaleko Zlína? Věříme, že s ubytováním v našem penzionu budete nadmíru spokojeni.
Že by v Malenovicích chyběla dobrá restaurace? Nesmysl, je jich tam hned několik. Pojďte s námi ochutnat burgery, fajitas a další dobroty do Dobrého hnízda.
Člověk by ani neřekl, že v tomhle nenápadném domě u hlavní silnice praží tak skvělou kávu. Ve Fiery Bean dělají kávu srdcem a je to poznat.
Kam na kafe v Otrokovicích? Městská kavárna Otrokovice sídlí přímo na náměstí v Otrokovické Besedě a můžete si tu dát dobrou kávu, něco malého na zub, dorty nebo dezerty. A mají tu i dětský koutek.
Na cestě cykloparkem nás čekají technické sjezdy, příjemné stoupání, pár pěkných skoků i 60metrová dřevěná lávka zakroucená mezi stromy. Singletrack, který slibuje velkou porci zábavy.
Sochy v krajině, dřevěné pozorovatelny, kaple z kovových plátů, které se houpou ve větru. V Šarovech roste Jiná krajina. Už jste ji viděli?
Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.
Otrokovice si k výročí republiky nadělily nádherný kalendář plný krásných fotek, které mapují historii tohoto významného města.