Návštěvnické centrum R. JELÍNEK Vizovice

Samozřejmě jsou i místa, která na Zlínsku a Luhačovicku prostě nesmíte minout. A mezi ně patří i Vizovice se svým zámkem, nádhernou přírodou a také slavnou firmou Rudolfa Jelínka, kde se ze šťavnatého ovoce dělá tekuté zlato a stříbro. Snad nejslavnější valašský produkt – slivovice, tu pod známou značkou vzniká už od 19. století. Pojďte dál, jdeme se podívat, jak to tu dnes vypadá.

Výsadba ovocných stromů se na Vizovicku datuje až do roku 1791, kdy rakousko-uherská vláda rozhodla o tom, že není dobře obilí pálit na režnou a je potřeba ho využít jinde. Těm pěstitelům, kteří se rozhodli vysadit ovocné stromy a pálenku pálit z nich pak dali speciální dotaci. Celých dvacet let tu monarchie podporovala sadařství, a díky tomu tu vyrostlo tolik trnek. Trnky jsou totiž jedny z mála stromů, které dokáží ze svažité krajiny Vizovických vrchů zachytit dostatek vody pro to, aby prospívaly.


Náš tip: U Jelínka můžete jít na zážitkovou exkurzi v návštěvnickém centru s ochutnávkou slivovice a podívat také do míst, kde ovoce kvasí a destiluje. Nabízí také prohlídky s exkurzí do trnkových sadů na stráních kolem Vizovic.  TERMÍNY PROHLÍDEK najdete na webu rjelinek.cz

Rudolf Jelínek

V té době už tu Rudolf Jelínek založil první pálenici. Během krutých mrazů v roce 1929 však většina stromů pomrzla a firma musela dovážet trnky ze Srbska. Na slivovici, do povidel i na sušení. Od té doby čekaly firmu dobré i zlé časy. Válka ani znárodnění firmy rozhodně rozvoji podnikání neprospěly. Po privatizaci se však firma opět postavila na vlastní nohy a značka Rudolf Jelínek teď dělá dobré jméno nejen Vizovicím, ale také celé republice.

Rudolf Jelínek

A jak to tedy vůbec bylo s novodobou historií firmy Rudolf Jelínek? Pavel Dvořáček, který je velmi podnikavý člověk, chtěl po revoluci investovat peníze do záchrany firem, které byly nějakým způsobem zajímavé a měly potenciál růst. Původně měl v plánu vychytat chyby, postavit firmu na nohy a posunout se někam dál. Jednou z firem byl i Rudolf Jelínek, a. s. Během tří let však zjistil, že management okolo firmu nikam neposouvá, spíš naopak. V tu chvíli navíc zjistil, že firmu prodat nechce, že se jí chce věnovat, prozkoumat kořeny firmy i palírenství v okolí a udělat z Jelínka firmu, která uspěje na světovém trhu.

„Krátce po tom, co jsme se s Pavlem Dvořáčkem seznámili, jsem byl u něj v kanceláři a všiml jsem si obrovských rámů na zdech, které byly plné barevných štítků. Pavel mi na to řekl, že teď sbírá všechny možné dohledatelné etikety lahví Rudolfa Jelínka, které byl schopný sehnat,“ popisuje nám přerod s velkým entuziasmem ředitel Vladimír Darebník. „Dnes už je firma Jelínek a osobnost Pavla Dvořáčka jako jedna bytost. Každý detail, který tu najdete, pečlivě promyslel a prosadil si. V novém kongresovém sále třeba máme na stropě kazety s historickými motivy z firmy. Když s tím přišel, klepali jsme si na čelo, že tohle už je trochu moc a že to nepůjde. No, šlo to.“

Rudolf Jelínek

Díky Dvořáčkovi se podařilo celý areál zrekonstruovat a z nevzhledného dvora a skladiště vykouzlit atmosféru prvorepublikové továrny. Rázem se dostanete do třicátých let, můžete si sáhnout na staré auto, prohlédnout si výrobu a dostat chuť na jednu malou hruškovici s nakládanou hruškou. Podívat se sem můžete na exkurzi, na degustaci nebo na některou z akcí, které v areálu probíhají. A třeba vás po firmě provede právě její výkonný ředitel. Zaměstnanci se totiž střídají v tom, kdo bude skupiny provádět, takže s vámi může vyrazit technik, který vám povypráví všechno o tom, jak se pálí slivovice nebo hruškovice, Vladimír Darebník, který toho ví hodně o historii firmy nebo někdo z marketingu, který vás protáhne zákoutími celé fabriky.

Rudolf Jelínek

Ta zákoutí ostatně stojí za to. Kromě Návštěvnického centra R. JELÍNKA s malým muzeem plným voňavých bylinek a rozkošných starých reklam, tu uvidíte také haly s tanky plnými slivovice, stáčírnu, kde se slivovice plní do lahví a ručně etiketuje, obří sud, kde se vám nad hlavou slivovice chladí nebo sklady kde v sudech leží vyhlášená whisky Gold Cock. Název, který je pro cizince velmi úsměvný prý vznikl náhodou ve snaze přiblížit se západním značkám. Dnes se pod ním skrývá vyhlášená značka prémiové whisky a úsměvný název k její slávě naopak pomáhá.

Rudolf Jelínek

Přestože by se mohlo znát, že Rudolf Jelínek je natolik známá a „profláknutá“ značka, která nás nemůže ničím překvapit, opak je pravdou. Celá firma dýchá tichou úctou k tradici, areál závodu láká k prozkoumání a každá návštěva tady slibuje nějaké nové překvapení. Dobrá práce, Rudolfe.

  • Návštěvnické centrum R. JELÍNEK Vizovice
    Razov 472
    763 12 Vizovice
  • +420 577 686 129
  • exkurze@rjelinek.cz

V okolí také najdete