Pavilon Expo ve Vizovicích: Koma Modular

Jestli se alespoň malinko zajímáte o architekturu, určitě vám neunikla podoba českého pavilona na poslední světové výstavě Expo Milan 2015. Jeho autoři Chybík a Krištof ho pojali jako relativně střídmou kompaktní, až decentní stavbu, kterou oživovala výrazná umělecká díla. Mezi nimi třeba ikonický pták od Lukáše Rittsteina. Brány milánských výstavišť jsou už dávno zavřené a celý pavilon se teď přestěhoval do Vizovic. I s ptákem. 

Na samém konci Vizovic, kde se cesta stáčí k vesničkám Lhotsko a Bratřejov, už byste čekali spíš louky a pasínky než pavilon ze světové výstavy. Právě tady ale stojí sídlo firmy KOMA MODULAR, která vyrábí stavební moduly a vozí je do celého světa. A právě tady před nedávnem přistál i ten náš český pavilon Expo 2015.


Náš tip: Do pavilonu EXPO ve Vizovicích si můžete zajít ve všední dny do 15 hodin. Objednejte se předem na recepci Koma Modular


Zlínsko a Luhačovicko

Štíhlé lamely tříští světlo, které dovnitř pavilonu dopadá velkoryse prosklenými stěnami. Milánské slunce svítilo na odpočinková schodiště, kavárny, kinetické instalace Lasvitu nebo jedinečnou Laboratoř ticha, která lidem umožnila nahlédnout do buněčné stavby českého lesa. To Vizovské zatím dopadá na brusky a pily, skleněné tabule a dřevěné desky. Všude kolem panuje horečný stavební ruch, pavilon se připravuje na konec září, kdy bude poprvé otevřen veřejnosti.

Zlínsko a Luhačovicko

Jeho podoba, a především využití, se od Expa pomalu mění. Z výstavního pavilonu se tady ve Vizovicích stává sídlo výrobní firmy, která by jednou chtěla dodávat své modulární stavby snad až na měsíc. Roste tu sídlo modulární architektury a s ním i kreativní centrum pro mladé architekty a designéry, a zároveň také vizitka firmy. Taková, kterou jen tak do kapsy nestrčíte.

Zlínsko a Luhačovicko

Přísným pohledem na to celé dohlíží Rittsteinův opeřenec, který byl už v Miláně asi nejvýraznějším prvkem celého pavilonu. Tady na Valašsku ale dostal ještě kamaráda. Druhý takový sedí na střeše budovy a symbolicky doplňuje symetrii stavby. Obě plastiky jsou propojeny velmi živelným a dynamickým dílem Barbory Šlapetové, které se organicky vine napříč patry pavilonu, a které symbolicky vyjadřuje historii firmy i osobnost vizionáře a šéfa Stanislava Martince. Interiér pavilonu pro potřeby firmy upravilo designové studio Olgoj Chorchoj.

Zlínsko a Luhačovicko

Když se tak procházíme budovou ze skla, dřeva a betonu, napadá nás, že bychom se vůbec nestyděli tady pracovat. Jedinečná budova je inspirací i vzpomínkou na slavné české architekty, z prosklených kanceláří se díváte na oblé vizovské kopečky se stády ovcí pod modrým nebem.

Zlínsko a Luhačovicko

Kdy sem vyrazit? 

Koma Modulars vás pavilonem provede ve všední den od 7 do 15 hodin. Musíte se ale objednat předem na recepci

Co ještě vidět ve Vizovicích? 

  • Pavilon Expo ve Vizovicích: Koma Modular
    Říčanská 1191
    763 12 Vizovice
  • Prohlídku je možné předem objednat na tel: +420577007711. Prohlídky se konají od pondělí do pátku mezi 9:00 a 15:00, po domluvě je možné realizovat prohlídku i mimo tyto časy.

V okolí také najdete