Tjiwara: Muzeum mizející africké kultury Vizovice

Tjiwara, muzeum mizející africké kultury je druhým největším africkým muzeem v Evropě. Rituální masky, královský trůn i spoustu dalších artefaktů najdete v nenápadném domku ve Vizovicích. Jejich majitelem a autorem muzea je fotograf, kameraman a sběratel Richard Jaroněk, který do Afriky jezdí už více než čtvrt století. 

Začalo to vášní pro cestovatelské knížky, pro dobrodružství Julesa Verna a Joy Adamsové. Richard Jaroněk od malička věděl, že se do světa, a hlavně do Afriky musí podívat. Jakmile se po revoluci otevřely hranice, vyrazil k moři, a hlavně - pod moře. Stal se potápěčem amatérem, později potápěčem školeným. Ruku v ruce s potápěním stal se Richard fotografem amatérem a poté profesionálem s pořádnou technikou a s přesnou myšlenkou na ulovený snímek, se kterou se potápěl pod hladinu. 

Richard Jaroněk. Fotograf, cestovatel, kameraman, sběratel a dobrodruh z Vizovic. 

Jakmile ale poprvé vstoupil na africkou půdu, věděl, že sem se bude chtít vrátit. Už v roce 2017 měl za sebou stou návštěvu afriky. Znás se s konžským králem a v nenápadném domě na okraji Vizovic má sbírku stovek masek a artefaktů, které si z Afriky přivezl. 

Když je Richardovi Jaroňkovi dlouhá chvíle, dějí se věci. Během pandemie tolik necestoval, zato mu přišlo líto schovávat si objemnou sbírkou doma v garáži. Vyhrnul si proto rukávy a vybudoval Muzeum Tjiwara (čti Čivara). Druhou největší evropskou sbírku, která se věnuje rituálním a šamanským maskám, fetišům, zbraním, prasatarým platidlům a hračkám mizejících afrických kultur. 

Panenky fungující na principu woodoo. Zlý duch se v zrcátku spatří, lekne se a zmizí. Pomocí hřebíků se odhání problémy a nemoci. 

Najdete tu úžasné věci. Mezi nepřeberným množstvím masek rituálních, oltářních, bojových i obřadních, se tu na čestném místě skví mohutný trůn královny Njapdounke afrického království Bamoun v Kamerunu. Najdete tu bronzové plíšky, kterými se kdysi platilo, najdete tu šamanskou masku, u které se citlivějším návštěvníkům podlamují kolena. Najdete tu ale také vyřezávané dětské panenky, najdete tu předchůdce našich telefonů, kterými si příslušníci kmene předávali šifrované zprávy na dálku. 

Šifrovací tabulky, které uměl rozluštit jen náčelník a šaman. Díky nim si mohli předat zprávu i na velkou vzdálenost. Stačilo je svěřit šikovnému poslovi. 

Ač zvenku nenápadné, je muzeum Tjiwara neuvěřitelně bohatou sbírkou, která návštěvníkům otevírá na malou škvíru dveře do tajemných rituálů, zvyků a tradic kmenů a lidí, kteří svůj život žili ve spojení s přírodou. Kolik jich dnes ještě zbývá? 

Zvenku nenápadný domek ukrývá muzeum o rozloze přes 200 m2 plné úžasných kousků. 

  • Tjiwara: Muzeum mizející africké kultury Vizovice
    Lázeňská 1150
    76312 Vizovice
  • 605 105 111
  • tjiwara@uniquenature.cz
  • pondělí – pátek: 8.00 – 16.00 hodin sobota – neděle: 10.00 – 16.00 hodin ve státní svátky otevřeno. (pro větší skupiny, zájezdy, školní skupiny doporučujeme rezervaci)

V okolí také najdete