Janův hrad Vizovice

Z dálky vypadá jako zřícenina hrádku, zblízka je jasné, že to asi jen tak ledajaká zřícenina nebude. Janův hrad na Janově hoře nad Vizovicemi je bývalým hospodářským dvorem, který byl později upraven do podoby romantické zříceniny. Krásné procházky sem vedou z Vizovic i z opačné strany Vizovických vrchů - z Horní Lhoty nebo ze Slopného. 

Na počátku 18. století nechal na svahu Janovy hory vybudovat hrabě Prokop Gervas Gollen Prokopovský dvůr. Statek s pokoji pro služebné i panstvo, které obklopovalo 200 měřic půdy a polností. Panské dvory byly v té době běžnou součástí panství i klášterů, staraly se o dodávky masa, vajec, obilí, ovoce i zeleniny na stoly panstva. 

Janův hrad VizoviceJanův hrad v roce 2022, na opravách a úpravách se stále pracuje. 

Prokopský dvůr, kterému nikdo neřekl jinak než Janovohorský, později majitelé zámku rozprodali, na místě zůstala stát jen ovčírna s pasáčkem, který na svazích kopců pásl ovečky. Ostatně, ještě před koncem 18. století se už budovy rozpadaly. 

V polovině století 19. byl Janův dvůr upraven na romantickou zříceninu, která měla sloužit jako hájenka. Bydlel tu hajný s celou rodinou a o bývalý Prokopský dvůr se staral. Po jeho smrti tu ještě krátce působili skauti, ale od druhé poloviny 90. let se dvůr rozpadal, zarůstal nálety a dřevinami. 

Jaký to div, že dnes na jeho nemístě neleží jen hromada cihel a zborceného zdiva, ale romantická zřícenina, ke které místní chodí na výlety? Od roku 2013 tu místní nadšenci opravují, budují, kácí, sečou a vrací místu jeho někdejší podobu. Patrí k občanskému sdružení Janův hrad Vizovice a na jejich webu si můžete prohlédnout historické fotky nebo se přihlásit na brigádu, které tu pravidelně pořádají. 

A kudy se vlastně na Janův hrad jde? Na blogu pro vás máme výlet na Janův hrad přímo z centra Vizovic. Užijte si to a dejte o Janově hradu vědět dál. 

  • Janův hrad Vizovice
    Janova hora 450
    76312 Vizovice

V okolí také najdete