Valašský orloj Držková

Když slyšíme slovo “orloj”, ve většině případů si představíme ten na Staroměstském náměstí v Praze nebo možná ještě ten olomoucký, ale mnoho z nás neví, že v našem kraji máme nově i orloj Valašský. Ten se nachází v obci Držková, kterou najdete asi 20 km od Zlína.

Autorem Valašského orloje, který byl v Držkové slavnostně otevřen 22. října 2022, je pan Pavel Čihař.  K jeho vytvoření využil kromě dřeva také buben z pračky nebo jiné netradiční materiály. Celá stavba trvala dva roky a jejím výsledkem je 12 ručně vyřezávaných obrazů pohanských bohů střídajících se v malých oknech, a také reliéf, který po spuštění orloje shledáte také pohyblivým. Na reliéfu si můžete všimnout vyobrazení tradičních řemesel.

Valašský orloj Držková


NÁŠ TIP: V Držkové doporučuji vidět také Muzeum dřevěného porculánu nebo se vydat na pěší výlet v okolí Držkové.


Každý den ve 12 hodin se orloj sám spustí, rozezní se melodie a poté můžete v jeho oknech sledovat pohybující se postavy. Pokud se sem dostanete v jiný čas, při vhození dobrovolného příspěvku se dá orloj také do pohybu.

V bezprostředním okolí pan Čihař postavil také dřevěnou zvonici nebo zde najdete sušírny na ovoce a malou dřevěnici (Čihařovu chalupu), která je jako jediná v Držkové památkově chráněna.


Výlet připravila

Aneta Hrbáčková

Aneta ukončuje studium v oboru Řízení volnočasových aktivit na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, kterému předcházelo studium sociální pedagogiky. Ráda připravuje volnočasové aktivity pro různé věkové skupiny a momentálně se zabývá osobnostním a sociálním rozvojem. Kromě sociálně pedagogického směru je také fotografkou. Nejraději fotí reportáže, v tomto odvětví nejčastěji svatby, ale také rodiny, přírodu, firemní fotky a Zlín. Pomocí fotografií se snaží předávat přirozené momenty a ukazovat lehkost bytí. Aneta na webu, Aneta na Instagramu

 

 

  • Valašský orloj Držková
    Držková ev. č. 66

V okolí také najdete