Oplatky Clip: Luhačovice

Dvoje vanilkové, jedny oříškové a jedny s chilli, prosím! Kdybychom dělali anketu o to, kterou větu v Luhačovicích zaslechnete nejčastěji, určitě by vyhrála tahle. Jak správně tušíte, řeč je o lázeňských oplatcích. Už jako malá děcka jsme milovali, když nám mamka koupila teplý vanilkový oplatek, který jsme nadšeně drobili po zemi až na kolonádu.

Jako zarytí fanoušci luhačovických oplatků jsme si nemohli nechat ujít příležitost nakouknout tak trošku pod polevu. Lázeňské oplatky Clip se vyrábí přímo na třídě Dr. Veselého v Luhačovicích. To maličké výdejní okénko obskládané barevnými krabičkami je jenom samotná špičíčka ledovce. Dole pod ním se ukrývá sladké království Willyho Wonky. Abyste si dokázali představit, jak živo tu je, musíme vám říct, že odtud denně odejdou desítky tisíc krabiček s oplatky. DESÍTKY. TISÍC.

Zlínsko a Luhačovicko

Pod povrchem je pořádný šrumec. Firmu založili v 90. letech manželé Jílkovi, dnes to tu má na povel jejich dcera Žaneta. Hbitě se proplétá mezi stroji na pečení, přepravkami s čerstvými oplatky, nádobami s krémy a polevou a statisíci krabiček. Život křupavého tajemství začíná na pečícím stroji, který vypadá jako chobotnice s chapadly plnými malých pánviček. Na nich se tekuté těsto upeče do podoby oplatky se vzorem. Upečené oplatky putují do přepravek a odtud do mazárny. Tady se namažou a spékají dohromady. Zručné ruce pekařek je pak ořežou, aby měly všechny stejný tvar, naváží, zabalí a pošlou do krabiček.

Zlínsko a Luhačovicko

Všechno tady jede jako po másle. Nikdo ani na minutu neváhá, co kam patří. Aby ne, práce je tu až nad hlavu. Kromě oplatek tu dělají také trojhránky, lázněnky, lázeňská dvojčátka a nově také pecku - oplatky pro celiaky. Ty se vyrábí vždycky na začátku týdne, kdy je výroba sterilně čistá, aby se nedostaly do kontaktu ani se špetičkou lepku. My bezlepkáři tohle vítáme s jásotem.

Zlínsko a Luhačovicko

A aby toho nebylo málo, nechávají si vyrobit také čokolády, tyčinky a bylinkové čaje a to všechno prodávají nejen ve svém okýnku nad výrobnou, ale nově také v maličkém obchůdku, kde dřív sídlila lázeňská keramika.

Zlínsko a Luhačovicko

Dole pod povrchem všechno sviští, peče se a kmitá, nahoře u okýnka panuje všeobecná lázeňská pohodička. Dáváme si jeden teplý citrónový a jako malé děti se těšíme, až se do něho prvně zakousneme. Slyšíte, jak to křuplo?

  • Oplatky Clip: Luhačovice
    Dr. Veselého 1008
    763 26 Luhačovice

V okolí také najdete