Historie hotelu Alexandria Luhačovice

Luhačovský hotel Alexandria rozhodně nemůžete přehlédnout. Strohá fasáda na hlavní luhačovické třídě působí honosně a uvnitř se skrývá hotelové srdce, které nezapře, že se zrodilo v době první republiky. Už na svou dobu moderní lázeňský hotel nikdy nestál na okraji dění, vše důležité se točilo okolo něj.

Kdybyste si dali kávu v Denním baru hotelu a zatoužili dozvědět se něco víc o jeho významu a historii, stačí zajít na recepci pro útlou knížku s příhodným názvem Svatební dar. Podle všeho totiž hotel opravdu svatebním darem byl. V roce 1939 jej postavil architekt Alexandr Lozovský pro svou budoucí choť. Velmi moderní a nadčasová stavba vzbuzovala už od položení základního kamene velkou úctu ve svém okolí a prý to byla ona, kdo povznesl Luhačovice na moderní lázně.

Svůj osud s hotelem spojil také vypravěč knihy Svatební dar – Vincenc Jančařík. V Alexandrii pracoval více než 20 let, a jako maître d'hôtel citlivě vnímal všechno, co se s jeho milovaným hotelem děje. Moderní francouzská restaurace, jaké nebylo v okolí obdoby, římská zahrada a skvěle vybavené lázně dělaly z Alexandrie perlu tehdejšího ubytování, do které se sjížděli hosté z celého světa. Ať už v něm bydleli lázeňští hosté, prominenti, němečtí vojáci, zahraniční diplomaté nebo komunističtí ministři.

Historky vážné i úsměvné, které do knížky ze vzpomínek dnes 90letého pána sesbírali členové Okrašlovacího spolku Calma, připomínají, že Alexandria nikdy nebývala jen tak obyčejným hotelem. A není jím ani dnes.

Svědčí o tom i divadelní hra, kterou ve zlínském divadle připravili díky okouzlení místními lázněmi. Starořecký labyrint saun i bazén s nezapomenutelnou sluneční mozaiku na dně inspiroval ředitele divadla k napsání spletité detektivky s vyšperkovanou pointou.

Než se vydáte do Alexandrie, vřele doporučujeme divadelní hru navštívit a knížku přečíst. V měkkých lázeňských županech s typickým Áčkem na klopě si pak budete moci při odpočinku v bylinkové sauně nebo perlivé vaně předhazovat hlášky z divadelní hry a podívat se na wellness slavného hotelu trochu jinýma očima.

  • Historie hotelu Alexandria Luhačovice
    Masarykova 567
    763 26 Luhačovice
  • +420 577 120 700, +420 734 640 004
  • alexandria@lazneluhacovice.cz

V okolí také najdete