Pivečkův lesopark. pohádkový les ve Slavičíně

Všechny prolézačky v Luhačovicích už máte prolezené? A nebojíte se vlka nic? Tak v tom případě pojeďte do Slavičína. Pivečkův lesopark je les plný pohádkových bytostí, jezírek, pěšinek, divých vlků a dokonce tu stojí i starý hrad. A nemusíte se bát, vlci nejsou hladoví ale dřevění.

Ve 40. letech minulého století byl Pivečkův lesopark velmi elegantním městským výletištěm, kde si děti hrály na lesních pěšinkách, čekala je tu karkulka, trpaslíci i pohádkové jezírko. Dospělí korzovali parkem, pořádaly se tu pikniky a slavnosti. Lesopark tu založila rodina Pivečků, kteří ve Slavičíně provozovali úspěšný obuvnický podnik.

Zlínsko a Luhačovicko

Dějiny však prošly i tímto lesoparkem a v roce 1948 byl znárodněn pivečkovic podnik i lesopark. Příroda dostala zase volnost, chodníčky zarostly, stromy a keře přikryly zbytky zídek a laviček, které místní pomalu rozebírali jako stavební materiál. Karkulka, vlk i trpaslíci zmizeli a nikdo neví kam. Z místa plného dětského smíchu a výskání se stal opuštěný lesík.

Zlínsko a Luhačovicko

Když Jan Pivečka, syn zakladatele továrny i parku, odlétal v roce 1946 do Indie a na Cejlon, jako zástupce firmy Baťa, zřejmě netušil, že se domů pěkných pár let nepodívá. Kvůli „vítězství pracujícího lidu nad buržoazií a reakcí“ zůstaly hranice rodné země na desítky let uzavřeny.  Svoje zkušenosti obuvníka a koželuha uplatnil po celém světě a v roce 1956 začal podnikat v Německu. Když se pak po více než 40 letech mohl přijet podívat do Slavičína, nohy ho nesly právě do místa krásných vzpomínek, do lesoparku.

Zlínsko a Luhačovicko

Neutěšený stav místa nedával tušit, že tu někdy stávaly lavičky a prolézačky, že by se tu procházel zamilované páry nebo si hrály děti. Jan Pivečka se však vždy řídil heslem “Nikdy to nevzdávej” a zůstal mu věrný i teď. Spolu s dalšími ochotnými dobrovolníky pomáhá les čistit a znovu z něj buduje místo pro odpočinek a volný čas.

Zlínsko a Luhačovicko

Dnes je Pivečkův lesopark kouzelným místem, které potěší především maličké. Rozhodně tady neuslyší: Netahej ho za ocas, nelez na hradby nebo tohle se nesmí! Lesopark je plný dřevěných soch, které sem přineslo řezbářské sympozium. Mezi nimi štíhlé houby podivného původu, vlci s vyceněnými tesáky, lesní víly na březích jezírka, studna plná tajemství a spousta dalších. Teď na podzim mu magickou atmosféru dodává listí všech barev. Pohádka pro malé uličníky.

  • Pivečkův lesopark. pohádkový les ve Slavičíně
    K parku
    Slavičín

V okolí také najdete