Wellness hotel Ambra: Za čarovnú voděnkú

Na samém konci Luhačovic, tam kde se říká „V Solném“ stojí wellness hotel Ambra. Hned kousek za ním se zvedají prudké kopce bělokarpatských lesů, u potoka tu ze země vyvěrá pramínek Solné s pověstí o veliké lásce.

 Kdysi dávno, ještě dlouho před tím než na Východní Moravu přišli pustošit Tataři, zamilovala se jedna Rozárka z Luhačovic do Toníka z Prakšic. Na mladé lásce by nebylo nic divného, kdyby spolu právě tyhle dvě dědiny nesoupeřily o to, kudy povede obchodní stezka. Provdat se z Luhačovic do Prakšic tak bylo úplně nemyslitelné. Lásce se ale poroučet nedá a tak se ti dva scházeli tajně v lesích a kopcích mezi dědinami. Brzy znali každý potůček a pramen.

Jednou v noci je tu ale nachytal hajný z Luhačovic a to byl vlastně začátek celého smutného příběhu. Toníka za takovou opovážlivost pověsili a Rozárku zavřeli do komory, kde měla zůstat až do konce svých dnů. A že byla nešťastná, sama si nakonec život vzala. V ten den najednou z lesních pramenů, které Rozárku a Toníka tak dobře znaly, začala vyvěrat slaná voda, jako by i příroda plakala nad zbytečnou ztrátou dvou mladých životů.

Od té doby se pramínek nad Ambrou jmenuje Solné a jeho voda se pila a pije na chmury srdce a mysli a zahání zoufalství. Teď na začátku léta je les kolem Solného celý promočený po vydatných deštích a voda ukazuje, jakou má sílu, i když vyvěrá jen tenkým čůrkem.

Raději se proto jdeme podívat přímo na Ambru na tu příjemnou sílu vody, na tu léčivou. Vedoucí balneo centra nás provádí celým wellness a ukazuje nám pestrobarevné víly, pramínky, potůčky a bylinky vyvedené na zdech. Pomáhají uvědomit si, že tu na své problémy a starosti nejsme sami, ale že je tu kolem nás příroda se svou obrovskou léčivou silou.

Nejlépe se o tom přemýšlí v perličkové koupeli nebo na masáži, takže se s noříme do bublinek ve vodě a necháme se pořádně vylouhovat, namasírovat, namazat voňavými oleji, zabalit a odpočívat. Takové to Rozárka rozhodně neměla. Její léčivá vodička nám ale dělá radost i tady.

Ambra má kromě velmi příjemného wellness také jedno z největších dětských hřišť v okolí, chodí sem řádit děťátka z celých Luhačovic. V létě je tu provází skřítek Solníček, se kterým můžou i nakouknout do toho tajemného lesa, který ukrývá pověsti a příběhy.

 

  • Wellness hotel Ambra: Za čarovnú voděnkú
    Solné 1055
    76326 Luhačovice

Info

V okolí také najdete