Sezónní Bistro Na Kopci: dokonalost, kde byste ji nečekali

Tak si to představte. Sedíte si na lehátku nad Bojkovicemi a před vámi na kopci září zámek Nový Světlov. Na stolečku vedle vás stojí sklenice domácí limonády, na klíně máte talíř s pořádnou náloží zapečeného sendviče s pastrami nebo ratatouille, nad hlavou vám svítí slunce a vám je prostě dokonale. Tohle bistro je normální zjevení, které si nechcete nechat ujít. 

Čím dál častěji se při toulání po kraji potkáváme s lidmi, kteří se sem vrátili z Prahy, Brna, Londýna nebo třeba Sydney. Takový je i příběh Veroniky Šťastné, která si bistro Na Kopci na starém statku otevřela. Ač oba bojkovjani, potkali se s přítelem na cestách mezi Prahou a Londýnem. Chvíli pendlovali, užívali si velkoměsta, ale před pár lety se vrátili domů do Bojkovic. 

On se vrhnul na statkaření, na práci se zvířaty a na poli, ona se rozhodla otevřít bistro na starém rodinném statku. A není to jenom tak nějaký statek. Magické místo, které kdysi bývalo panským dvorem, je dnes jen stínem bývalého hospodářství. Stojí tu pár stodol a za nimi zbytky budov, chlévů a stavení. A přece je tu živo. Každý rok se tu koná legendární festival bez plotů a bez sponzorů MišMaš. Ale o tom jindy. 

Veronika teď na podzim své bistro otevírá od čtvrtka do neděle, v létě frčí od úterka. Na lístku tady najdete dokonalé sendviče s chorizem, chedarem, pastrami s masem z vlastního biochovu hovězího, pro vegetariány se zeleninou. Ciabaty jsou z bojkovské pekárny. Kafe je od Coffeespost z Babic, limonády ze sirupů Koldokol ze Starého Hrozenkova. Maso zpracovávají U Kusáků v Ostrožské Nové Vsi. Pivíčko každý víkend jiné. 

"Tady, kde je dnes terasa, bývala kdysi stáj, takže terasa kopíruje její půdorys. Prarodiče mého přítele tady hospodařili, jako Žofínský dvůr to kdysi patřilo k zámku Nový Světlov, který vidíte támhle na kopci. Za námi byla taková bytovečka, bydlelo se tu a hospodařilo. Byla by škoda, kdyby tohle místo jen tak zmizelo," popisuje nám Veronika historii místa. 

Z čeho má Veronika radost je to, že sem celé léto hodně chodili místní. Procházkou z Bojkovic po cestě nebo po loukách, dali si skleničku, něco k jídlu, potkali se. Bojkovice podle ní prý poslední dobou rozkvetly, máte kam zajít na dobrý steak, kam na zmrzku, na dobře natočené pivo. Za sebe vřele doporučujeme výlet po karpatských loukách a pak zastávku právě v Bojkovicích. 

 Život v podhůří Bílých Karpat má svoje kouzlo, s novým bistrem je o něco lákavější. Takže hurá na vlak, zajeďte si motoráčkem do Bojkovic, projděte se k zámku a pak honem na kopec do bistra. Dejte si sendvič, dejte si limču, kávu, nanuka nebo cokoliv na co máte chuť a na chvíli vypněte starosti. 

 

  • Sezónní Bistro Na Kopci: dokonalost, kde byste ji nečekali
    Statek Ústsko, Luhačovická 384
    68771 Bojkovice

V okolí také najdete