Muzeum Gabry a Málinky ve Štítné

Miloučká Málinka, čertovská Gabra. Dvě děvčátka, jejichž příběhy provází ještě dnes děti cestou do postýlky. Jak se Amálii Kutinové povedlo tak něžně a barvitě vystihnout dětství těch dvou v karpatské vesničce kdesi daleko od Prahy i od Brna? Jednoduše, prostě proto, že své dětství právě tady prožila a milá Málinka je právě ona. 

Štítná nad Vláří je vesnice, kam už se stékají potůčky ze hřbetů hraničních hor. Za Štítnou už toho z Moravy moc nezbývá a co by písnička doletěla už leží Slovensko. Tichá krajina i svéráz vesnice na počátku století snad samy volaly po zachycení v knihách. Gabra a Málinka tu vyrůstaly jako dcerky pana řídícího Taubera. Jejich příběhy jsou zamotané do klubíček dětského vidění světa, úcty k dospělým, do tradic bělokarpatské vsi i do radosti z obyčejných denních událostí. 

Tip na výlet: Pěšky na Javorník - čarovnou zemí Gabry a Málinky

Život rodinu Tabuerových zavál všude možně. Málinka se však i v dospělosti ráda vracela alespoň v myšlenkách do míst, kde vyrůstala. První knihu o svých dětských dobrodružstvích prý ostatně napsala tak trochu omylem. "Přijeli jsme domů a já začala psát knihu o mamince. Vypsala jsem v ní všechno dobré i zlé, radost i bolest a taky, jak to chodí v životě matčině. Vypsala jsem, jak jsme maminku zlobívaly a co trpkých chvil a rozpaků jsme jí způsobily. A když jsem celou knihu napsala a předčítala, všichni jsme viděli, že se mi to nezdařilo. V knize bylo tolik drobných příhod dětí a jejich darebností, že nebyla to kniha „Maminka“, ale určitě „Gabra a Málinka“. Nebyla jsem ráda. Chtěla jsem knihu napsat mamince k sedmdesátinám a měla oslavit její práci, jakožto práci všech dobrých českých maminek. Mně se to nepovedlo. Snažila jsem se knihu přepracovat, ale nebylo to nic platné. Dcerky, darebné dcerky Gabra a Málinka, už tu byly a nedaly se zahnat. Chtěly do světa, mezi děti, a tak jsem jim dala své požehnání. Co mne hřeje je, že láska k mamince a láska mateřská knihu posvěcuje. Mamince je věnována a udělala jí mnoho radosti."

A tak jsou Gabra s Málinkou tady a ve Štítné na ně nezapomínají. V knihovně tu najdete maličké muzeum, které je plné hřejivých vzpomínek. Najdete tu fotoalba, kde jsou obě dvě jako malá děvčátka, jako dospělé slečny i jako staré paní. Je tu orlíček z lékárenských vah, u kterých Málinka pracovala. Jsou tu všechna vydání knih a především se tudy prolíná životní příběh Gabry, Málinky i všech, kteří jim byli blízcí. 

Zastavte se na chviličku ve Štítné, stavte se do muzea a projděte se k Járku u bývalé školy, kde Gabra s Málinkou vyrostly. To, co tady uvidíte je radost ze života a dětský svět, nad kterým jakoby neexistovala mračna. 

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

  • Muzeum Gabry a Málinky ve Štítné
    Štítná nad Vláří 417,
    763 33 Štítná nad Vláří-Popov
  • 577 336 378
  • knihovna.stitna@cmail.cz

V okolí také najdete