Luhačovice jsou vítězem soutěže o nejlepší evropskou destinaci

Držitelem prestižního ocenění EDEN (European Destination of Excellence) jsou od letošního listopadu Luhačovice. Do čela evropské soutěže o nejhezčí destinaci, která se stará o udržitelný cestovní ruch, se probojovaly mezi šesti finalisty.

Najít místa, která leží mimo hlavní turistické trasy, která jsou jedinečná a mají neopakovatelnou atmosféru, starají se o přírodní zdroje a udržitelný cestovní ruch. Tak by se dalo ve zkratce popsat poslání prestižní soutěže EDEN, kterou jednou za dva roky vyhlašuje Evropská unie. Luhačovice se letos probojovaly mezi tři finalisty a odnesly si nejvyšší ocenění.

„Lázeňství má v Luhačovicích staletou tradici, takže když letos Czech Tourism vyhlásil téma EDEN, které se týkalo právě lázeňství a well-being, řekli jsme si, že bychom to měli být my, kdo toto ocenění získá,“ říká Dana Müller, manažerka destinace Zlínsko a Luhačovicko, za kterou se Luhačovice do soutěže přihlásily. „Připravili jsme projekt s názvem Well, well…Lázně Luhačovice, který mluví nejen o historii lázní, ale také o tom, jak umíme využít moderní wellness metody a spojit je s neuvěřitelnou lázeňskou atmosférou.“

Lázně, wellness i příroda bodovaly

Luhačovický projekt porotu oslovil především kvůli péči o přírodní zdroje a propojení tradičního a moderního lázeňství. Porota, složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, agentury CzechTourism, Svazu léčebných lázní, Sdružení lázeňských míst a Vysoké školy ekonomické Luhačovice navštívila na podzim.

Už druhý titul EDEN pro Zlínský kraj

Vítězství v soutěži pro Luhačovice znamená nejen uznání v oblasti udržitelného cestovního ruchu, ale také možnost zapojit se do Evropské sítě vítězných destinací EDEN, kam patří například maltský ostrůvek Gozo, delta řeky Ebro nebo slovinské jezero Bohinj.

Z českých luhů a hájů si titul EDEN prozatím odneslo České Švýcarsko, Jeseníky, Lipno, Bystřicko, Orlicko nebo Baťův kanál. Na Slovácko titul zamířil v roce 2010/2011.

Do Luhačovic nově se sluchátky na uších

Excelentní destinaci můžete nově objevovat také díky Zvukové mapě Luhačovic nebo turistickému blogu, který objevuje tipy na výlety, dobré kavárny i příběhy místních. „Zvuková mapa i turistický blog jsou projekty, které nám pomáhají otevírat nové pohledy na Luhačovice. Lázně i okolí jsou totiž plné příběhů, které stojí za to prožít,“ doplňuje Dana Müller.

  • Luhačovice jsou vítězem soutěže o nejlepší evropskou destinaci

V okolí také najdete