Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum luhačovického Zálesí je vcelku nenápadně umístěno v Městském kulturním domě Elektra v Luhačovicích. Najít ho a navštívit ale rozhodně stojí za to. Najdete tu perfektně připravené výstavy, které budou bavit dospělé i děti, mají tu Kabinet Dušana Jurkoviče a taky spoustu publikací, které stojí za to přečíst, jestli se chcete něco dozvědět o Luhačovicích. 

Muzeum v Luhačovicích zakládal v roce 1918 etnograf Antonín Václavík, který se oblasti Luhačovického Zálesí věnoval rozsáhlou publikaci, a především mnoho let výzkumů, badatelství, sběratelské a muzejní činnosti. Muzeum se po Luhačovicích několikrát stěhovalo, dokud nezakotvilo v už zmíněné budově Elektry. 

Vyplatí se sem zajít jak za stálou expozicí nazvanou Kabinet Dušana Jurkoviče, která vám podrobně představí jeho velkorysou představu přestavby lázeňského areálu a řadu nerealizovaných projektů, stejně jako řadu předmětů lidové tvořivosti, výšivek a krojových součástek, ze kterých sbíral inspiraci pro své kouzelné dřevěné stavby. Součástí kabinetu je i virtuální průlet Luhačovicemi, jak by mohly vypadat, kdyby se podařilo dokončit jeho plány na dostavbu lázeňského areálu. Skvělý zážitek. 

Kromě stálé expozice tu pravidelně najdete i skvěle připravené výstavy, které se věnují tradicím (třeba výstava plná masopustních masek a zvyků doplněná historickými fotkami i maškarním fotokoutkem), úžasným kapitolám z dějin Luhačovic, architektuře nebo osobnostem, které své jméno spojily s lázeňským městečkem. A nebojte, žádná zaprášená vitrína vás tu nečeká. Výstavy Muzea Luhačovického Zálesí jsou barvité, nápadité, hravé a plné nadlhedu i poučení. 

Často k nim vznikají také doprovodné publikace, které patří k tomu nejlepšímu, co o lázních seženete. Naší oblíbenou jsou třeba Příběhy domů a vil, podle kterých chodíme na architektonické procházky Luhačovicemi. Výborná je ale také kniha Luhačovické kuchyně, která se věnuje zámeckým, lázeňským i městským pochoutkám, která v Luhačovicích během posledních staletí přišla do módy. Můžete si prolistovat Luhačovický uličník a spoustu dalšího čtení, které vám dovolí nahlédnout do historie lázeňského městečka zase trochu jinak. 

Návštěvu Muzea luhačovického Zálesí vřele doporučujeme, protože je povětšinou výjimečným zážitkem. Otevře vám oči, rozjasní mysl a pomůže zamilovat se do Luhačovic trochu hlouběji. 

Muzeum luhačovického Zálesí patří pod Muzeum jihovýchodní Moravy, které najdete ve Zlíně. I jeho návštěvu doporučujeme. Sídlí v baťovské továrně a jeho expozice jsou fantastické. 

  • Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích
    Masarykova 950
    763 26 Luhačovice
  • 577 132 883
  • muzeum.luhacovice@seznam.cz

V okolí také najdete