Kolonáda a hala Vincentka v Luhačovicích

Luhačovická kolonáda byla 27. listopadu 2019 opět slavnostně otevřena pro veřejnost. Lázeňskou kolonádu v Luhačovicích ročně navštíví na jeden milion lidí. Funkcionalistická stavba významného českého architekta Oskara Pořísky sestává ze tří objektů – Velké kolonády, haly Vincentka a Malé kolonády.

Kolonáda oplývá řadou architektonických a urbanistických prvků a zachovala si i původní materiály. Byla prohlášena za kulturní památku České republiky. S dalšími historickými budovami tvoří kolonáda výjimečný prostor lázeňského areálu, jenž byl nominován na zápis do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

 Kolonáda v Luhačovicích Tip na výlet

Pohled na Lázeňské náměstí s halou Vincentka po levé straně, kolonádou uprostřed a Jurkovičovým domem vpravo

Stavba kolonády probíhala v období 1947 - 1951. Prosklené kolonádní plochy, otevřená atria a střešní světlíky symbolizovaly vzdušnost a propojení s přírodou. Během času hala Vincentka i přilehlé prostory některé z těchto originálních prvků ztratily. V průběhu let se měnily původní subtilní profily, zakryl se světlík u pramene Amandka a v atriích se rozrostla bujná vegetace. Díky realizaci projektu se podařilo původní prvky a mnoho dalšího obnovit.

Vnitřní uspořádání kolonády s pramenem Amandka a průhledem do átrií po pravé straně

Kolonáda v novém    

Více než roční revitalizace lázeňské kolonády byla jedinečnou příležitostí uvést kulturní památku v havarijním stavu do původní podoby a rozšířit možnosti jejího využití zpřístupněním nových, dosud uzavřených míst. Tento záměr se zdařil díky renovaci původních a pečlivým replikám originálních prvků. Prostory se vyčistily a znovu natřely tak, aby respektovaly původní barevnost objektu.

Elegantně řešené tvarosloví kolonády uzavírá svah nad Lázeňským náměstím

Repliky byly velmi nákladné a připouštěly se pouze výjimečně. Kompletně zrenovována byla železobetonová konstrukce podlahy s novou replikou mozaikové dlažby. Kompletní rekonstrukcí prošlo i osvětlení. Do stropních podhledů a čelní římsy celé kolonády se umístily repliky nedochovaných svítidel. Novinkou, která vychází z původního architektonického záměru, je osvětlení na sloupech u bývalého pramene Amandka.

V základech kolonády - pod ústřední mozaikou - je uložena časová schránka. Nerezová kapsle obsahuje dopis dalším generacím, Vincentku i slivovici, lázeňský pohárek Labuť, jídelní lístek Francouzské restaurace a fotografii vedení lázní.

Hala Vincentka po rekonstrukci

Hala uprostřed kolonády v sobě ukrývá nejvzácnější bohatství Luhačovic – pramen léčivé minerální vody Vincentka. Architektonicky hodnotná hala působí po rekonstrukci světleji, je vzdušná a barevně sladěná jako před sedmdesáti lety, kdy byla postavena. Je tradičním místem, kde se pořádají kulturní a společenské akce.

Hala Vincentka s minerální vodou po rekonstrukci  

Působivá je funkcionalistická majestátnost a architektonická čistota haly. Na jejích ochozech si lze prohlédnout zajímavou expozici o historii luhačovického lázeňství, původu zdejších léčivých pramenů i proměnách této impozantní stavby. 

Text a foto: Lázně Luhačovice, a. s. 

Co vidět na kolonádě a v okolí? 

kde se UBYTOVAT?

Ve Slavičíně:

Ve Zlíně:

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

  • Kolonáda a hala Vincentka v Luhačovicích
    Lázeňské náměstí
    Luhačovice

V okolí také najdete