Tady pramení architektura: průvodce

„Tady pramení architektura“ je název nového projektu, který připravila luhačovická radnice pro návštěvníky města, turisty i místní obyvatele. V IC si vyzvednete brožurku Tady pramení architektura a můžete vyrazit do ulic poznávat perly, které tu postavil Dušan Jurkovič, Bohuslav fuchs nebo oskar poříska. 

Pro tvůrce projektu byla inspirací rozmanitost architektury v Luhačovicích. Vždyť ne nadarmo se o nich říká, že jsou učebnicí architektury. Různorodost architektonických stylů tak dává tomuto lázeňskému městu punc jedinečnosti a výjimečnosti. Proto vznikl nápad představit Luhačovice z pohledu architektury, více ji přiblížit prostřednictvím slavných architektů, kteří zde působili a formovali dnešní podobu a rozmanitou krásu největších moravských lázní. Za pomoci již existujících publikací, jejichž tvůrci jsou paní Blanka Petráková a paní Ladislava Horňáková, se tak podařilo shromáždit informace o architektech a jejich dílech do praktické skládací brožury.

Tady pramení architektura Luhačovice ke stažení

Tady pramení architektura

„Nebyla to pro nás krátkodobá záležitost. V muzeu jsem skoro 25 let, kolegyně Ladislava Horňáková pracuje v galerii od roku 1986.  Celou dobu jsme se mimo jiné snažily o architektuře v Luhačovicích sbírat podklady, zaměřovat se na ni, studovat materiály o historii architektury v tomto městě. Pořád to máte v hlavě, rozhlížíte se, studujete v archivech. Je to dlouhodobý proces, který se vydáním této brožury neuzavírá,“ komentovala dílo vedoucí Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzea luhačovického Zálesí Blanka Petráková.

Co uvidíte? 

V průvodci se podařilo shrnout ty nejdůležitější stavby lázeňských Luhačovic, funkcionalistické Bílé čtvrti i vil a penzionů rozesetých po celém údolí městečka. Jak je poznáte v ulicích? Díky praktickým QR kódům na jednotlivých budovách budete hned vědět, kde se nacházíte. Načtením kódu fotooaparátem telefonu nebo aplikací pro čtení QR  kódů se dostanete na web, který vám o jednotlivých stavbách poví víc. A že je na co koukat. 

V mapce jsou zapracovány tři trasy, které jsou rozděleny podle náročnosti. Dáváte přednost kratším procházkám do 5 kilometrů? Zvolte si trasu „Lázeňský švihák“. Zvládnete další 2 kilometry? Vydejte se po trase číslo 2 pod názvem „Lázeňský turista“. A jestli se chcete stát „Lázeňským hrdinou“ vyrazte po nejdelší trase v celkové délce 12 kilometrů. Na trase poznáte celkem 35 architektů a stavitelů a již zmíněných 60 budov.

Díky průvodci Tady pramení Luhačovice objevíte příběh hotelu Alexandria, který své nastávající daroval jako svatební dar architekt Alexandr Lozovský. Uvidíte čerstvě rekostruovanou kolonádu a halu Vincentka Oskara Pořísky, elegantní funkcionalistický hotel Radun, Vilu Viola, Iva, Charleston nebo Avion, projdete se kolem vil Eva, Draža a Jarča, které se jmenují podle dcer stavebníků. Objevíte nádheru luhačovické pošty s původními interiéry, dojdete až k bývalému klášteru Augustiniánský dům, ze kterého je dnes báječný wellness hotel. 

Dál už nebudeme prozrazovat, ať máte taky nějaké překvapení. Projít se po Luhačovicích s průvodcem Tady pramení architektura je skvělý zážitek. 

Zajímá vás víc? 

Architekturu Luhačovic nádherně přibližuje knížka Blanky Petrákové a Ladislavy Horňákové z Muzea luhačovického Zálesí, která se jmenuje Příběhy domů a vil. Dostanete ji v informačním centru, kde si také můžete půjčit průvodce Zvuková mapa Luhačovic a projít se s ním lázněmi. Nebo si rovnou stáhněte do telefonu. 

A pro fandy architektury tu máme ještě jeden skvostný tip. Ve Zlíně vznikl Zlínský architektonický manuál. Je to web plný informací o architektuře, ale také krásně zpracované tematické stezky po městě, které vás provedou továrním areálem, po baťovském bydlení nebo zlínským Hollywoodem na Kudlově. 

  • Tady pramení architektura: průvodce

V okolí také najdete