Vila Valaška Luhačovice

V Pražské čtvrti, mezi Luhačovicemi a Pozlovicemi, vyrostly na počátku 20. století vily a penziony, které takřka do jednoho nesou názvy míst našeho hlavního města. Najdete tu Vyšehrad, Letnou, Emauzy, Vikárku, Hradčany, Vítkov i Žofín. Mezi nimi ale stojí také vila Valaška, jedna z mála, pod kterou je v této čtvrti podepsán Dušan Jurkovič. Dnes je z vily lázeňský hotel s wellness a dobovým interiérem. 

Vilu Valašku navrhl architekt Dušan Jurkovič pro vizovického stavitele Františka Nováka jako rodinné sídlo. František Novák však vilu záhy prodal příbuzným pražské herečky Leopoldy Dostalové, kteří tu provozovali lázeňský penzion. Dlouhou dobu sloužila vila také jako ubytovna zaměstnanců lázní, až ji v 90. letech stát vrátil v restituci původním majitelům. Od té doby vila chátrala a povedlo se ji zachránit teprve v 2009. 
Vila Valaška Luhačovice Zlínsko a Luhačovicko

Vilu Valašku postavil Dušan Jurkovič pro vizovického stavitele Františka Nováka v roce 1907. 

Jako lázeňskou vilu a budoucí hotel ji tehdy koupili majitelé Royal Spa, kteří v Luhačovivicích provozují Lázeňské hotely Miramare. Památkově chráněnou vilu bylo potřeba zrekonstruovat citlivě, podle požadavků památkářů. Historické dokumenty ani plány se nezachovaly, celá vila navíc doslova sjížděla dolů po svahu. Za velkých investic se nakonec oprava podařila a dnes je z vily Valaška pětihvězdičkový hotel, kam jezdí i slavní herci nebo zpěváci. 
https://www.zlinsko-luhacovicko.cz/misto/72/340-lazenske-hotely-miramare-luhacovice

Z terasy vily Antoaneta, která je s Valaškou propojená budete mít krásný výhled do přírody i na vilu Valašku. 

Vila Valaška je propojena s vedlejšími vilami Antoaneta a Pernštýn, které nabízí wellness i prosklený bazén právě s výhledem na historickou budovu vily Valaška. Můžete si tu sednout na terasu a kochat se výhledem do zeleně i na elegantní vilu. 
https://www.zlinsko-luhacovicko.cz/misto/72/340-lazenske-hotely-miramare-luhacovice

V interiéru se dochovaly původní prvky, které pro vilu navrhl Dušan Jurkovič. 

Uvnitř samotné Valašky byly zachovány interiérové prvky, které pro vilu navrhl sám Dušan Jurkovič. Její největší dominantou je centrální osmiboká věž, kterou vede schodiště k pokojům, a která se jako páteř domů odvíjí až do horních pater. Zvenčí na fasádě vily uvidíte arkýřová okna, které se krásně propisují do interiéru a hostům nabízí velmi příjemné výhledy i světlo. 

 https://www.zlinsko-luhacovicko.cz/misto/72/340-lazenske-hotely-miramare-luhacovice

Arkýřová okna tvoří dominantu interiéru některých pokojů a nabízí pohádkové výhledy. 

Ne nadarmo se vila jmenuje Luxury Wellness & Spa Hotel Vila Valaška. Najdete tu stylovou balneoterapii, bazén i zahradu s altánem, kde se dá krásně relaxovat, číst nebo povídat. Vezměte si s sebou knížku Příběhy domů a vil, kterou napsala Blanka Petráková a Ladislava Horňáková, nebo se zaposlouchejte do příběhů Zvukové mapy Luhačovic a přeneste se do dob, kdy tahle krásná stavba vznikala.  

 

  • Vila Valaška Luhačovice
    Betty Smetanové 1050
    76326 Luhačovice
  • +420 577 131 136
  • antoaneta@miramare-luhacovice.cz

V okolí také najdete