Kabinet Dušana Jurkoviče Luhačovice

Jméno architekta Dušana Jurkoviče je s lázeňskými Luhačovicemi nedomyslitelně spjato. Jestli i vás fascinuje křehká krása dřeva, které ve svých stavbách s velkým citem používá, určitě byste se měli zastavit v Kabinetu Dušana Jurkoviče, který ve svých prostorách otevřelo Muzeum luhačovického Zálesí. Najdete tu plány staveb i celého řešení lázeňského areálu, ale také příběhy o tom, co jej pro lidové motivy inspiruje a kudy se ubírala jeho životní cesta. 

Pečlivě a s velkou úctou ke jménu slavného architekta, je připraven Kabinet Dušana Jurkoviče. Projekt, který vznikl v roce 2018 představuje návštěvníkům nejen osobnost Jurkoviče architekta, ale také Jurkoviče etnografa, který s velkou vášní a s vědomím pomíjivosti zachycuje lidovou architekturu na pomezí Moravy a Slovenska. Právě ta mu je inspirací pro stavby v Luhačovicích, na Pustevnách i jinde. A nejen pro jejich exteriéry, ale také do detailu propracované interiéry, které vytěžují lidové motivy až do dna. 

 Kabinet Dušana Jurkoviče Luhačovice

Kabinet Dušana Jurkoviče je také badatelnou a místem pro dětské vzdělávací programy

Kabinet Dušana Jurkoviče je tu nejen jako muzejní expozice, ale také jako badatelna a místo, kde můžete v klidu zkoumat Jurkovičův odkaz. Najdete tu desítky exponátů, které představují jeho nekončící zájem o lidové tradice. Najdete tu interaktivní expozici pro děti, které se spolu s Jurkovičem mohou proletět světem před více než sto lety a objevit svět, který je pro ně dnes už těžko představitelný. 

 Kabinet Dušana Jurkoviče

Jurkovič se pro svou práci inspiroval lidovými motivy, ornamenty a výšivkami, které pečlivě dokumentoval i sbíral.

Najdete tu Jurkovičovy plány na dostavbu lázní Luhačovic v duchu lidové secese, které zůstaly jen na papíře. Najdete tu lidové oděvy a výšivky, které pro něj byly drahoceným dokladem lidového umění. 

Kabinet Dušana JurkovičeV Muzeu luhačovického Zálesí jsou vždycky skvěle připravení také na návštěvy dětí. 

Najdete tu Dušana Jurkoviče jako člověka, který se už od počátku musel v Luhačovicích potýkat s překážkami technologickými, finančními i osobními. Nahlédnete na svět a prostředí jeho očima, které viděly víc, než jim bylo dovoleno předložit ostatním. 

 Kabinet Dušana Jurkoviče

Prohlídka Luhačovicemi, jaké mohly být, kdyby mohl Jurkovič dokončit své plány a stavby, vás přiková k židli. 

Přestože je luhačovické muzeum staré už více než sto let, bylo tomu snad vždycky tak, že sbírky, programy a expozice, které muzeum zpracovává, jsou mladistvé, hravé, připravené s lehkostí a s láskou k historii. Stejně tak je tomu i v případě Kabinetu Dušana Jurkoviče, který je jednoduše zakomponován do interiéru muzea. Jeho návštěvu tak můžete spojit s prohlídkou aktuální výstavy a věřte nám, že jsme se ještě u žádné z nich ani na chviličku nenudili. 

Virtuální prohlídka nerealizovaného regulačního plánu architekta Dušana Jurkoviče z roku 1903

  • Kabinet Dušana Jurkoviče Luhačovice
    Masarykova 950
    76326 Luhačovice
  • 577132883
  • muzeum.luhacovice@seznam.cz
  • úterý až neděle 9.00 – 12.00 hod. 13.00 – 17.00 hod.

V okolí také najdete