Jančařík: boty ze Slavičína

Jančaříkovi. Táta se synem. samozřejmě. Takových, jako oni by tady u nás měly být desítky. Desítky rodin obuvníků a ševců, kteří perfektně znají své řemeslo. A není. Proto jsme se jeli podívat do Slavičína, jak to vypadá, když někdo umí šít boty. 

Miroslav Jančařík má dost jedinečné povolání. Původní profesí je obuvnický modelář nebo konstruktér obuvi. A protože to je docela kumšt, není takových lidí mnohem. Možná i díky tomu se podíval snad do všech obuvnických dílen u nás na Zlínsku. A když to nestačilo, vyrazil do Indie a do Francie. Celé tohle velké poznávací dobrodružství nakonec vedlo ke splněnému snu. Rodinné firmě Jančařík, která šije poctivé české boty. 

Boty Jančařík

Kromě Miroslava tu najdete ještě jeho syna, Tomáše, který se stará o obchod a marketing. Spolu s nimi tu pracuje několik místních. V dílnách byste našli stroje, které sloužily ještě v podniku Svit Zlín v 50. letech. Podle Miroslava jsou moderní stroje prakticky stejné, jen mají jiný design. A stojí o moc víc. 

Jančařík boty

Procházíme dílnami, kde se pod rukama ševců a šiček vznikají nové boty. Na jednom pracovišti se vysekávají dílce, na jiném se lepí svršky k podešvi, támhle se balí, tady se prošívá a tupluje. Všechno se dělá rukama a často taky s individuálními úpravami. Ani byste nevěřili, kolik děvčat potřebuje balerínky ve velikosti 44+. 

Jančařík boty

Na tom, aby boty seděly, si tu dávají dost záležet. Boty se tu dělají v mnoha velikostech - nadměrných i maličkých, v několika šířkách, v mnoha barvách a tvarech, které jsou osvědčeny léty. Vyrobit boty na zakázku tvrá i tři týdny. Do Slavičína si pro ně jezdí z celé republiky. 

Jančařík boty

Dřív Jančaříkovi obráželi nejrůznější trhy po celé republice a dodnes patří k jejich nejoblíbenějším místům, kde se potkávají se zákazníky. Nejvíc času ale stejně tráví v dílně tady u nás, ve Slavičíně, jen kousek od zelených kopců Bílých Karpat a Vizovických vrchů. Na místě, kde šikovné lidské ruce ještě pořád umí vzít za práci. 

  • Jančařík: boty ze Slavičína
    Luhačovská 891
    763 21 Slavičín

V okolí také najdete