Po stopách četníků z Luhačovic

Luhačovice nejsou jen lázeňským městem, ale i oblíbeným filmařským místem. Natáčela se zde řada filmů i seriálů. Jedním ze známějších českých seriálů jsou Četníci z Luhačovic. My vás provedeme místy, na kterých se natáčela část seriálů. 

  • Start: Luhačovice - parkoviště Sirné lázně
  • Cíl: Luhačovice - parkoviště Sirné lázně
  • Délka trasy: 3,2 km
  • Náročnost: nenáročná procházka vhodná pro kočárky i handicapované. Pozor, v některých místech trasy je zakázaná jízda na kole a také vstup se psy.
  • Mapa: https://mapy.cz/s/gahujesako

Do Luhačovic se můžete dostat vlakem, autobusem, na kole i autem. My jsme si pro naši cestu zvolili auto, které jsme zaparkovali na parkovišti Sirné lázně, ze kterého je dobře dostupné město i Luhačovická přehrada. Z parkoviště jsme pěšky vyrazili směrem do centra. Po pár minutách chůze jsme dorazili k naší první zastávce. Na okraji Japonské zahrady stojí Lázeňský dům Jestřabí, který v seriálu představuje hotel, ze kterého se snažil uniknout lázeňský fantom.

Po stopách četníků z Luhačovic, lázeňský dům JestřabíLázeňský fantom uniká z hotelu. Lázeňský dům Jestřabí, Luhačovice

Nedaleko se nachází dřevěný můstek přes Pozlovický potok, na kterém se v seriálu odehrávala schůzka Dory Kollermanové a Emila Slavíčka. Ocitli jsme se teprve na začátku lázeňského centra, ale už tady na nás dýchala atmosféra plná pohody a odpočinku. Vydali jsme se dál přes můstek, minuli Hudební altán a podél vody jsme pokračovali směrem ke kolonádě.

 Po stopách četníků z Luhačovic, Japonská zahrada u Lázeňského domu Jestřabí

Schůzka Dory Kollemanové a Emila Slavíčka, Japonská zahrada Luhačovice

Další zastávkou byl Lázeňský dům Bedřicha Smetany, který v seriálu představoval Hotel Popper. Tento secesní hotel nacházející se v klidném centru lázeňského areálu můžeme vidět takřka v každém díle seriálu. Přední část hotelu zdobí Bruselská fontána, která celému místu dodává šmrnc.

Seriálový Hotel Popper, Dům B. Smetany, Luhačovice

Pokračujeme dál, míjíme Ředitelství lázní a dostáváme se ke Společenskému domu, který je kulturním centrem lázní a slouží také jako hotel. Naproti Společenskému domu se nachází dominanta Luhačovic - Jurkovičův dům, fontána a romantická kolonáda, na které seriáloví četníci pronásledují zločince.

Po stopách četníků z Luhačovic, lázeňská kolonáda LuhačoviceRekonstruovaná kolonáda v Luhačovicích

Hlavní lázeňský objekt Jurkovičův dům, byl postaven v roce 1822, nynější podobu však získal až v roce 1902. Od té doby zůstala jeho funkce stejná, vždy nabízel vanové lázně a ubytování lázeňských hostů. My jsme od kolonády pokračovali dále do centra města. Minuli jsme vilu Lékárnu, ve které dnes paradoxně sídlí cukrárna a čokoládovna a prošli jsme ulici Dr. Veselého, až k funkcionalistické budově pošty. V této části města se seriál už nenatáčel, ale byla by velká škola ji vynechat, nachází se tu spousta podniků, kde se můžete najíst i koupit tradiční lázeňské oplatky a taky je nedaleko infocentrum, kde vám rádi poradí.

 Po stopách četníků z Luhačovic, budova pošty Luhačovice

Funkcionalistická budova pošty v Luhačovicích, která je otočena směrem k Bílé čtvrti, vystavěné ve stejném slohu

Od budovy pošty jsme se stejnou cestou vraceli ke kolonádě. Tentokrát jsme neodolali a zastavili se u pramene Dr. Šťastného. Tento pramen prý pomáhá lidem při léčbě dýchacích nebo trávicích potíží. Odtud je kolonáda jen kousek. Na Lázeňské kolonádě jsme si odpočinuli a nasáli místní uvolněnou atmosféru. Nachází se tu spousta kouzelných krámků, ve kterých si můžete koupit něco na památku. My vřele doporučujeme zastavit se ve Voňavém světě, který nabízí ručně vyráběná mýdla a další drobnosti nebo si  vychutnat odpolední kávu v Salon de the.

Po stopách četníků z Luhačovic, pramen Dr. ŠťastnéhoPramen Dr. Šťastného v Luhačovicích. Podle místních prý ten nejchutnější. 

Kolonáda se nachází na Lázeňském náměstí, které provází diváky celým seriálem a odehrává se tu spousta zápletek. Na konci kolonády se nachází zrekonstruovaná Hala Vincentka, která v sobě ukrývá Luhačovické bohatství - pramen léčivé minerální vody Vincentky. Tady naše procházka Po stopách četníků z Luhačovic skončila a my se vydali po druhém břehu Luhačovického potoka zpět na parkoviště.

Po stopách četníků z Luhačovic, hala VincentkaHala Vincentka se zřídlem pramene Vincentka. Tady je naprosto nezbytné se zastavit při procházce Luhačovicemi. 

Kam dál?

Pokud by vám procházka po lázeňském centru nestačila, můžete se vydat na druhou stranu, k Luhačovické přehradě. Od parkoviště, na kterém jsme začínali vede stezka pro chodce i cyklisty přímo k přehradě, která je odtud vzdálená 1,7 km.

Kam na jídlo?

 Za návštěvu určitě stojí již zmiňovaná kavárna Salon De Thé v srdci lázeňské kolonády nebo cukrárna a čokoládovna Čokoládové království, které se nachází ve vile Lékárna. U přehřady si určitě skočte na kafe dort do Kavárny U Přehrady od Jamai Café. 


Výlet připravila

Petra sýkorová

Pracuji jako sociální pracovnice, po práci se ze mě ale stává zapálená fotografka a dronařka. Miluju přírodu, hory a turistiku, takže dlouhé procházky a objevování nových míst je pro mě splněný sen a dokonalý relax. Při svých výletech vám ukážu, že okolí Zlínska a Luhačovicka má rozhodně co nabídnout. @peta.sykorova

  • Po stopách četníků z Luhačovic

V okolí také najdete