Vila Viola Luhačovice

Ubytovat se v prvorepublikové vile? V Luhačovicích je to možné hned na několika místech. Dnes jsme šli nakouknout do vily Viola, kterou společně s ostatními navrhl pro Bílou čtvrť Bohuslav Fuchs. Uvnitř najdete ubytování se čtyřmi hvězdami, příjemné komorní wellness a elegantní atmosféru, která k takovému místu rozhodně patří. 

Pět funkcionalistických vil navrhl pro Bílou čtvrť v Luhačovicích architekt Bohuslav Fuchs ve 30. letech 20. století. Na svahu mezi pramenem Aloiska a budoucí městskou plovárnou vyrostly elegantní a strohé lázeňské vily, které svým jednoduchým pojetím kontrastovaly téměř s veškerou zástavbou, která se do té doby v Luhačovicích objevila. Mezi Jurkovičovými stavbami inspirovanými folklorem a mezi historizujícími a romantickými vilkami Bílá čtvrť opravdu zářila. Nejen bělostí vápenných fasád, ale také architektonickým pojetím. Kromě lázeňských vil navrhl Fuchs také městskou plovárnu, která byla s vilkami Bílé čtvrti spojena schodišti a odpočinkovými terasami. Pojetí svahu pod Aloiskou se tak stalo příkladem funkcionalistického plánování obytných a ubytovacích čtvrtí. 


Náš tip: Architektura Luhačovic stojí za prozkoumání. Stavte se pro průvodce Tady pramení architektura, pustťe si do uší Zvukovou mapu Luhačovic a užijte si lázeňské městečko novýma očima. 


Vila Viola z pohledu od ještě nezastřešené plovárny. Foto + úvodní foto: Vila Viola

Pětici vilek vévodí hotel Radun, který je perlou jak z hlediska kompozice, tak uplatnění funkcionalistických principů. Pozadu ani nezůstavají ani ostatní vilky, i když jsou prostorově o něco skromnější. Mezi nimi dnes vyniká Vila Viola. Jejím stavebníkem byl v roce 1928 František Svoboda. Viola byla stejně jako ostatní vily určena k ubytování lázeňských hostů v tom nejmodernějším duchu. Po válce byla v roce 1948 znárodněna a přejmenována na Jaltu. Prošla hned několika adptacemi a úpravami. Nutno říct, že nejnovější, provedená v letech 2012 - 2014, byla povedená a citlivě vile vrátila eleganci a nadčasovost, s jakou ji Bohuslav Fuchs navrhoval. 

Ve Vile Viole se dnes můžete ubytovat v dvoulůžkových pokojích, apartmánech i studiích, které svým interiérem připomínají první republiku v modernějším pojetí. Díky tomu je tu útulno a čisto, neruší vás štuková výzdoba, květinové motivy ani historizující prvky. Prostě jednoduchost. Přímo ve vile je nové wellness se saunou, masážemi a vířivkou, pár kroků odtud je navíc městská plovárna s 25 metrovým bazénem, která svůj prvorepublikový původ také nezapře. 

Vila Viola je příjemné místo, kde se můžete ubytovat na romantický víkend nebo sem vzít rodinu a prozkoumat Luhačovice a okolí pěšky nebo na kole. A kdybyste pátrali po opravdu šarmatním dárku pro někoho, na kom vám záleží, můžete to vyřešit dárkovým poukazem do Vily Viola. Uvidíte, že se sem budete rádi vracet. 

 

  • Vila Viola Luhačovice

V okolí také najdete