Vila Eva Luhačovice

Zlínský architekt Viktor Jandásek navrhl pro Luhačovice soubor tří půvabných vil v duchu poetického funkcionalismu už v roce 1938. Investory byli tři přátelé, notáři ze Zlína a Uherského Hradiště, a vilky svorně pojmenovali po svých dcerách. Jarča, Eva a Draža. Díky Janě a Markovi Nesázalovým, kteří už mnoho let zvelebují nedaleký Hotel Radun, se teď v jedné z vilek můžete ubytovat. Pojďte nakouknout do vilky Eva v Bílé čtvrti v Luhačovicích. 

Viktor Jandásek má na kontě řadu významných staveb, tou asi nejvýraznější je Trantírkův dům obložený béžovými kachlíky, který stojí na náměstí ve Zlíně. V Luhačovicích jeho charakteristický podpis najdete ve vilkách Jarča, Eva a Draža, které ve 40. letech 20. století navrhl pro Huga Förstera, Pavla Blažka a Antonína Puszkailera. Na první pohled se mohou zdát identickými, liší se však řešením průčelí i interiérem. Všechny svorně však vzdávají hold jednoduchosti a eleganci první republiky. 


Zajímá vás víc o vilkách Jarča, Eva a Draža? Nahlédněte do knížky Za příběhy domů a vil, kterou napsaly Blanka Petráková a Ladislava Horňáková.


Rekonstrukce vily se opravdu povedla, takže znovu dýchá krásou první republiky

Vilu Evu nechal postavit zlínský notář Hugo Förster, který byl notářem u Bati a v roce 1932 také otevíral jeho záveť po tragické havárii letadla, při které Tomáš Baťa zahynul. Luhačovickou vilu stavěl pro svou dceru v roce 1939. Elegantní průčelí dodnes kryje půlkruhová terasa, kterou doplňuje i balkon z ulice Solné. Stejně jako u ostatních vilek, navrhl i pro Evu Viktor Jandásek kompletní rozvržení i vybavení interiéru. Rodina si však luhačovickou idylu dlouho neužila. Po válce v roce 1949 byla vila zabavena, majitelé se museli do 48 hodin vystěhovat a dlouhých 40 let sloužila jako obytný dům několika rodinám. Teprve po roce 1989 se dům vrátil Evě Menčíkové (roz. Försterové) a jejímu manželovi Ferdinandovi, kteří tou dobou sice žili v Paříži, ale do své vily v Luhačovicích se rádi vraceli. 

Vstup do vily Eva

Nový příběh domu začali psát Jana a Marek Nesázalovi teprve před několika lety. Majitelé nedalekého hotelu Radun, do kterého se jezdí za klidem a noblesou první republiky, ji koupili a pustili se do úprav. Dnes tak nad Bílou čtvrtí září nová fasáda vily Eva a zve vás k ubytování. Tou nejlepší variantou je asi pobyt s přáteli nebo velkou rodinou v celé vile. Vila má totiž tři samostatné pokoje s vlastními koupelnami, a tak si tu můžete užít elegantní i svérázné prázdniny, jako za první republiky.  K dispoozici budete mít skvělou kuchyni restaurace Republika v Radunu, a taky krásně zrekonstruovanou městskou plovárnu jen pár kroků od hlavních dveří. 

 

  • Vila Eva Luhačovice
    Solné 585,
    76326 Luhačovice
  • +420 577 103 692
  • recepce@hotelradun.cz

V okolí také najdete