Lázně Luhačovice: Nejkrásnější moravské lázně

Malé městečko v podhůří Bílých Karpat je známo svými prameny už více než 350 let. Nahlédněte s námi do lázeňských domů a vil, vydejte se ke zdejším pramenům a poznejte léčivou sílu Luhačovic.

Když v roce 1669 zveřejnil brněnský lékař Jan Hertod svůj první popis luhačovických pramenů, začala se psát první kapitola historie lázeňství v Luhačovicích. Už tehdy se vědělo, že se jedná o jedny z nejúčinnějších pramenů v Evropě, a tak netrvalo dlouho a v údolí říčky Šťávnice vyrostly první lázeňské domy. Prameny s léčivým efektem se musely upravit a dostaly svá jména podle příslušníků rodu Serényiů, kterým tehdy Luhačovice patřily. Aloiska, Ottovka i Vincentka tak připomínají tehdejší majitele panství.

Jurkovičův, původně Janův dům, je nejznámější stavbou celých Luhačovic.

 Nejznámější ředitel luhačovických lázní František Veselý začal v Luhačovicích rozvíjet moderní lázeňství už v roce 1902. Přizval řadu lékařů a odborníků, a vzhled lázeňského náměstí, parku, vil a budov svěřil Dušanu Jurkovičovi. Podobu vtiskl Luhačovicím právě tento architekt, se kterým si dnes lázeňské městečko neodmyslitelně pojíme.


Co všechno se dá v Luhačovicích dělat? Mrkněte na náš článek Luhačovice: Nejkrásnější tipy na výlety a aktivity v lázních a okolí


Lázeňské náměstí a vily pod svahem Malé Kamenné jsou nádhernou ukázkou lidové secese i alpského stylu architektury. 

Díky němu dnes můžete obdivovat nádhernou stavbu Jurkovičova (původně Janova) domu, který zdobí křehké dřevěné kudrlinky. Ubytovat se můžete i  ve vile Chaloupka, projít se kolem Jestřabí až k Vodoléčebným lázním a Říčním a slunečním lázním, které  právě prošly renovací. Jurkovič lázním vtiskl jejich jedinečnou podobu, která jako by sem patřila odjakživa.  Jeho lidové motivy, které vychází z Moravského a Slovenského folkloru, by jinde mohly působit přehnaně, v srdci Luhačovic však vypadají malebně jako pohádkové chaloupky. 

Vila Pod Lipami stojí na místě původního Slanovodského mlýna z roku 1699

Luhačovice jsou oblíbeným lázeňským místem s mírumilovnou atmosférou a nádhernými stavbami v čisté přírodě. Lázně Luhačovice, a. s. léčí hlavně nemoci dýchacího ústrojí, pohybového aparátu, trávicího ústrojí nebo onemocnění oběhová a nervová. Jezdí sem děti i dospělí a stejně jako naši předci čerpají sílu z přírody. Minerální prameny tu jsou využívány pro inhalace, koupele i pitné kúry.

Nový Jubilejní, jeden z pramenů na Lázeňském náměstí. 

Lázeňské procedury v Jurkovičově domě

Jestli se nechystáte na lázeňský pobyt, ale stejně byste se do Luhačovic rádi podívali, vřele doporučujeme ubytování v elegantním prvorepublikovém hotelu Alexandria. Má pohnutou historii, ale dnes najdete tu nádherné wellness ve stylu římských lázní a střešní terasu s vířivkami a výhledem na centrum Luhačovic. Pokud toužíte bydlet přímo v srdci lázní, vyberte si  Jurkovičův dům nebo některou z malebných vil na Lázeňském náměstí.

A co všechno musíte v lázních vidět a zažít? Rozhodně lázeňské nebo wellness procedury, kterými jsou Lázně Luhačovice a. s. proslulé u nás i ve světě. Odpočinete si, uvolníte napjaté nervy a uděláte něco pro své tělo.

Odpočatí pak můžete vyrazit na lázeňskou kolonádu, zastavit se na kávu v některé kavárničce nebo na hrníček Vincentky v krásně opravené Hale Vincentka. Ostatně, procházet se po kolonádě bez pítka by byla velká škoda. Minuli byste pramen Dr. Šťastného, Ottovku, Nový Jubilejní i Vincentku a nepoznali tak na vlastní jazýček největší poklad Luhačovic. I když právě tady si můžete jednorázový kelímek zakoupit. 

Nově opravená Hala Vincentka je součástí rekonstruované kolonády. 

Kromě procházky po kolonádě si můžete projít Trasu ptačích budek nebo si do uší pustit úžasného audiobedekra Zvuková mapa Luhačovic. Můžete se vydat na prohlídku nejkrásnějších domů a vil v Luhačovicích nebo se podívat do kalendáře akcí, jestli tu zrovna nekoná nějaká kulturní akce. Luhačovice  leží v nádherném údolí uprostřed zelených kopců a procházky do přírody neomrzely ani tak časté hosty, jakými byl Leoš Janáček, Antonín Slavíček nebo Nataša Golová.

Kam na procházku? Určitě k Luhačovické přehradě v Pozlovicích. 

 

  • Lázně Luhačovice: Nejkrásnější moravské lázně

V okolí také najdete