Lázně Luhačovice: Nejkrásnější moravské lázně

Malé městečko v podhůří Bílých Karpat je známo svými prameny už více než 350 let. Pojďte se s námi podívat do lázeňských domů a vil, ochutnat léčivé prameny a poznat léčivou sílu Luhačovic.

Když v roce 1669 zveřejnil brněnský lékař Jan Hertod svůj první popis luhačovických pramenů, začala se psát první kapitola z historie lázeňství v Luhačovicích. Už tehdy se vědělo, že se jedná o jedny z nejúčinnějších pramenů v Evropě, a tak netrvalo dlouho, a v údolí říčky Štávnice vyrostly první lázeňské domy a upravily se první prameny. Svá jména dostaly léčivé vody podle příslušníků rodu Serényiů, kterým tehdy Luhačovice patřily. Aloiska, Ottovka i Vincentka tak připomínají tehdejší majitele panství.

Jurkovičův, původně Janův dům, je nejznámnější stavbou celých Luhačovic.

Podobu nejkrásnějších lázní na Moravě Luhačovicím vtisknul architekt, se kterým si dnes lázeňské městečko neodmyslitelně pojíme. Nejznámější ředitel luhačovických lázní, František Veselý, začal v Luhačovicích rozvíjet moderní lázeňství už v roce 1902. Přizval řadu lékařů a odborníků, a vzhled lázeňského náměstí, parku, vil a budov svěřil Dušanu Jurkovičovi.


Co všechno se dá v Luhačovicích dělat? Mrkněte na náš článek Luhačovice: Nejkrásnější tipy na výlety a aktivity v lázních a okolí


Lázeňské náměstí a vily pod svahem Malé Kamenné jsou nádhernou ukázkou lidové secese i alpského stylu architektury. 

Díky němu si teď můžete prohlédnout nádhernou stavbu Jurkovičova (původně Janova) domu, který zdobí křehké dřevěné kudrlinky, můžete se ubytovat ve vile Chaloupka, projít se kolem Jestřabí až k Vodoléčebným lázním a Říčním a slunečním lázním, které se právě renovují. Jurkovič lázním vtiskl jejich jedinečnou podobu, která by se jinam ani nehodila. Jeho lidové motivy, které vychází z Moravského a Slovenského folkloru by jinde mohly působit přehnaně, v srdci Luhačovic však vypadají jako pohádkové chaloupky a vily střežené hlubokými hvozdy.

Vila Pod Lipami stojí na místě původního Slanovodského mlýna z roku 1699

Jezdí se sem však nejen kvůli mírumilovné atmosféře a nádherným stavbám. Jezdí se sem hlavně odpočívat a léčit se. Lázně Luhačovice, a. s. léčí hlavně nemoci dýchacího ústrojí, pohybového aparátu, trávicího ústrojí nebo onemocnění oběhová a nervová. Jezdí sem děti i dospělí, a stejně jako kdysi, čerpají sílu z přírody. Minerální prameny tu jsou pro inhalace, koupele i pitné kúry.

Nový Jubilejní, jeden z pramenů na Lázeňském náměstí. 

Lázeňské procedury v Jurkovičově domě

Jestli se nechystáte na lázeňský pobyt, ale stejně byste se do Luhačovic rádi podívali, vřele doporučujeme ubytování v elegantním prvorepublikovém hotelu Alexandria, který má nejen pohnutou historii, ale najdete tu také nádherné wellness ve stylu římských lázní a střešní terasu s vířivkami a výhledem na centrum Luhačovic. Pro ty, kdo by raději bydleli přímo v srdci lázní tu je Jurkovičův dům nebo některá z malebných vil na lázeňském náměstí.

A co všechno musíte v lázních vidět a zažít? Rozhodně lázeňské nebo wellness procedury, které mají v Lázních Luhačovice a. s. v malíčku. Odpočinete si, uvolníte napjaté nervy a uděláte něco pro své tělo.

Odpočatí pak můžete vyrazit na lázeňskou kolonádu, zastavit se na kávu v některé kavárničce nebo na hrníček Vincentky v krásně opravené Hale Vincentka. Ostatně, vyrazit si na kolonádu bez pítka by byla velká škoda. Minuli byste pramen Dr. Šťastného, Ottovku, Nový Jubilejní i Vincentku a nepoznali tak na vlastní jazýček největší poklad Luhačovic.

Nově opravená Hala Vincentka je součástí rekonstruované kolonády. Obojí se moc povevdlo. 

Kromě procházky po kolonádě si můžete projít Trasu ptačích budek nebo si do uší pustit úžasného audiobedekra Zvuková mapa Luhačovic. Můžete se vydat na prohlídku nejkrásnějších domů a vil v Luhačovicích nebo se podívat do kalendáře akcí, jestli tu zrovna neprobíhá nějaká kultura. Luhačovice navíc leží v nádherném údolí uprostřed zelených kopců a věřte, že procházky do přírody neomrzely ani tak časté hosty, jakými byl Leoš Janáček, Antonín Slavíček nebo Nataša Golová.

Kam na procházku? Určitě k Luhačovické přehradě v Pozlovicích. 

 

  • Lázně Luhačovice: Nejkrásnější moravské lázně

V okolí také najdete