Jurkovičův dům Luhačovice

Řekne-li se Luhačovice, pravděpodobně se vám jako první vybaví členitá fasáda Jurkovičova domu v samém srdci lázní. Původní Janův dům si nechaly Lázně Luhačovice přestavět podle návrhu slovenského architekta Dušana Jurkoviče, který spolu s ním vdechl lázním originální a na světové poměry jedinečnou atmosféru, na kterou jsou dodnes hrdé. 

Jurkovičův dům je nádherným příkladem architektonického směru lidové secese, která byla architektu vlastní. Fasáda je zdobena barevnými vzory a ornamenty, které jsou typické pro Jurkovičovu práci. Ve stavbě je patrný vliv hnutí Arts and Crafts, které zdůrazňovalo ruční práci a přírodní materiály.  Byl dokončen v roce 1902 jako součást modernizace lázeňského areálu v Luhačovicích. Dušan Jurkovič přinesl do tohoto projektu své jedinečné pojetí, které čerpalo z valašské a slovenské lidové architektury. Cílem bylo vytvořit budovy, které by nejen poskytovaly moderní lázeňské služby, ale také ladily s přírodním prostředím.


Náš tip: Zajímá vás, jak Dušan Jurkovič tvořil a odkud čerpal inspiraci? Určitě nevynechejte Kabinet Dušana Jurkoviče, který najdete v Muzeu luhačovského Zálesí. 


Jurkovičův dům: Vstupní hala s recepcí

Historie Jurkovičova domu je úzce spjata s rozvojem Luhačovic jako významného lázeňského města. Stavbou, na jejíchž základech Jurkovič vytvořil své dílo, byl Janův dům - pojmenovaný po Janu Nepomuku Serényim a postavený architektem Franzem Waschitschkem. Jeho hmotu Dušan Jurkovič adaptoval a pomocí přístaveb, typického barevného vyřezávaného sloupoví i hrázděného zdiva tak vytvořil architektonický styl, který byl po dlouhou dobu pro Luhačovice určující.

 Jurkovičův dům: bazén a převlékárny

Dvě budovy spojil Jurkovič v jednu, přistavěl o patro, pokoje propojil pavlačí a po stranách budovy přidal polygonální schodišťové haly vykládané luxferami typu Falconiere, které byly vynalezeny jen pár let předtím, než se je Jurkovič rozhodl zkombinovat se dřevem a lidovými ornamenty. Celý interiér inspirovaný anglickou architekturou výrazně dekoroval dřevěnými prvky, jejichž náměty čerpal ze slovenského a moravského folkloru. Jurkovičův dům od začátku sloužil pro ubytování i k lázeňským procedurám. Legendárními se staly "zlaté vany" ve kterých lázeňští hosté brali uhličité koupele. 

Jurkovičův dům: legendární mosazné ("zlaté") vany

Jurkovičův dům slouží od svého otevření nepřetržitě jako hotel s lázeňskými službami. Za posledních sto let prošel několika adaptacemi, z nichž asi nejvýraznější byl zastřešení čtvercových nádvoří na obou stranách, které dalo vzniknout prostoru pro bazén s převlékárnami a hotelové restauraci. Pobyt v Jurkovičově domě je nejkrásnější, když venku svítí sluníčko. Jeho paprsky se lámou ve skleněných kazetách na schodištích, dopadají na vyřezávané trámy v interiéru a září v desítkách barev dřevěných kudrlinek a ornamentů uvnitř domu i na jeho fasádě. 

Jurkovičům dům: pavlač a vstupy do pokojů v prvním patře

Ubytovat se tu můžete jako lázeňský host i jako pacient. My osobně doporučujeme vyrazit sem oslavit nějaké větší výročí nebo si užít společně romantický pobyt v elegantních kulisách prvorepublikového lázeňství. 

Jurkovičův dům: boční schodišťové haly

 

  • Jurkovičův dům Luhačovice
    Lázeňské náměstí 109
    76326 Luhačovice
  • +420 577 682 268
  • pobyty@lazneluhacovice.cz
  • recepce: 7:00-15:00

Štítky

V okolí také najdete