Boutique hotel Radun Luhačovice

O oslňující Bílé čtvrti v Luhačovicích už jsme si párkrát povídali. Pro dnešek jsme si ale schovali šperk nejkrásnější. Místo klidu a pohody, nádherným interiérem a skvělou kuchyní. Moudří už tuší, že dnes bude řeč o Boutique hotelu Radun.

Protože se letos po celé naší zemi slaví stoleté výročí založení Československa, říkali jsme si, že i v Radunu, který se hrdě hlásí k noblese první republiky, budou oslavy v plném proudu. Nikde jsme však neviděli trikolory, šeříky a věnce. To proto, že podle Marka Nesázala, majitele hotelu, tady není potřeba vymýšlet programy, protože tady je první republika stále živá.

Zlínsko a Luhačovicko

A musíme mu dát za pravdu. Elegantní štíhlý hotel zasazený do stráně pod pramenem Aloisky, uzavírá architektonicky unikátní Bílou čtvrť. Památkově chráněná funkcionalistická vila z pera architekta Bohuslava Fuchse kdysi byla rodinným penzionem pana řídícího Josefa Martiníka. Za války ji zabrali Němci, během minulého režimu tu byla dětská léčebna. Zdevastovaný dům už ničím nepřipomínal místo klidného odpočinku, na slunečních terasách pomalu prorůstaly břízky. Z původního interiéru se toho moc nezachovalo. A pak přišlo Naštěstí.

Zlínsko a Luhačovicko

Kdyby se věci staly jinak, mohl bělostnou fasádu nahradit břízolit a Radun mohl tiše chátrat. Naštěstí se hotelu ujali manželé Nesázalovi. A naštěstí se rozhodli vrátit mu co nejvíc z jeho původní důstojnosti. Elegance a unikátní prostorové dispozice zůstaly zachovány, uvnitř vznikl úplně jiný svět. Tichý, milý, úslužný a radostný. Jako by ani nepatřil do našeho uspěchaného století.

Zlínsko a Luhačovicko

V Radunu si vás získají úctou, péčí a rozvahou, ale také skvělou kuchyní, která čerpá z okolních zdrojů, smíchaných s exotikou dálek. Fantazie na talíři. To musíme podotknout. Bylinky z karpatských strání, nápadité předkrmy i hlavní chody, jemná i výrazná vína z Jižní Moravy, rumy ze zámoří, delikátní dezerty, káva…to všechno tu má své místo.  A na stole vždycky stojí váza s květinami z louky za hotelem.

Zlínsko a Luhačovicko

Aby toho nebylo málo, pustili se teď Nesázalovi do dalšího díla. Na dohled od hotelové recepce stojí tři zvláštní vilky Eva, Jarča a Draža. Vily ze 30. a 40. let 20. století sloužily jako lázeňské penziony, ale majitelé si je kvůli válce mnoho neužili. Nesázalovi teď jedné z nich vrací její původní funkci. „Eva sloužila jako lázeňský penzion, ve kterém majitel bydlel, a kde pronajímal pokoje ve spodním patře pro lázeňské hosty. Architekt Viktor Jandásek, který soubor vil navrhl v duchu poetického funkcionalismu, myslel i na ten nejmenší detail uvnitř interiéru, na okna, dveře, topení, rozložení pokojů. Dodnes je tu skvělá atmosféra a dům odpovídá i (pro nás) modernímu feng-shuei. Je to nádherné místo,“ říká Marek Nesázal a odbíhá od stolu zvednout telefon. Volá mu zámečník, který v domě rekonstruuje původní zábradlí.

Později...

Píše se rok 2023 a Vila Eva už je dávno v provozu. Rekonstrukci chválí nejen hosté, ale taky místní, kterým prostě dělá radost. Chcete se taky podívat? Mrkněte na náš článek o Vile Eva na blogu. 

  • Boutique hotel Radun Luhačovice
    Bílá čtvrť 447
    76326 Luhačovice
  • +420 577 103 692
  • recepce@hotelradun.cz

V okolí také najdete