Květomluva: bylinková farma Vlachovice

Vešli jsme do pohádky. Jinak si to ani neumíme představit. Droboučká dřevěná chaloupka přitulená ke stráni, kolem spousta bylinek a ze střechy pomalu a klidně stoupá tenoučký proužek bílého kouře. Přesně takhle to vypadá ve Vlachovicích u Fryzelků, kteří tu zrekonstruovali starou sušírnu a teď v ní suší ovoce a bylinky pro Luhačovické hotely, do restaurací i pro sebe.

Původně stála drobná sušírna o kousek dál u sousedů, ale Radek se Zuzkou se rozhodli ji kousek po kousku rozebrat a přestěhovat tam, kde stojí teď. Jednak proto, aby k ní měli lepší přístup, ale také proto, aby ve vlhké rokli zbytečně nechátrala.


Kdy na exkurzi? Od května do září probíhají pravidelné exkurzní pátky, rezervujte si místo předem. 


Sušárna Vlachovice Farma Květomluva Fryzelkovi exkurze

Více než sto let starou budovu, jakých dřív na Valašsku stávalo nepočítaně, pečlivě zdokumentovali, očíslovali, rozebrali, některé části opravili a pak ji pomalinku zase dali dohromady. Něco zachovali, něco přidali a teď jim na dvoře stojí Sušírna sv. Františka. Suší se v ní šalvěj, měsíček, kopřivy, heřmánek a další bylinky, hrušky, jablka, trnky, šípky i rakytník. „Ochutnejte, je kyselý jako šťovík,“ směje se Radek se Zuzkou. „Zrovna rakytník sušíme pomalu a při málo stupních, aby z něj neutekly všechny vitamíny.“

Sušárna Vlachovice Farma Květomluva Fryzelkovi exkurze

Usušené i čerstvé bylinky, květy nebo ovoce dodávají Fryzelkovi třeba do Luhačovických hotelů. „Teď zrovna sušíme měsíček, ale ten už je jenom na „kúpele“. Sezóna čajových bylinek přece jenom už končí, však se pojďte podívat,“ vede nás Radek do zahrady, kde se ještě zelenají lány posledních bylinek. Některé květy chutnají jako ředkvičky, jiné mají jemnou chuť polníčku. Na talíři vypadá záplava duhově barevných kvítků nádherně, ale hlavě se nechce věřit, že by všechny tyhle kytky byly jedlé.

Sušárna Vlachovice Farma Květomluva Fryzelkovi exkurze

Fryzelkovic sušírna rozhodně není ve Vlachovicích jediná. Se spolkem Dokopy se totiž postarali o to, aby ve Vlachovicích a okolí našlo svou novou historii sušíren hned 8. Citlivě opravené drobné dřevěné stavby k okolí neodmyslitelně patří a místní k nim pomalu zase hledají cestu. Právě teď se v obecní sušírně (nebo spíš „sušárně“, jak se tu říká) suší obecní úroda jablek a k tomu několik „lés“ od sousedů. Třeba dýně, kterou si každá rodina nakládá před sušením podle vlastního receptu.

Sušárna Vlachovice Farma Květomluva Fryzelkovi exkurze

Radek Fryzelka s námi pospíchá ještě do muzea. „Pojďte, tohle musíte vidět. Usedlost obec koupila od původních majitelů a povedlo se nám ji citlivě zrekonstruovat. Všechno, co tu je, jsme postupně dostali od Vlachovjanů. Třeba tady ty kleště na oplatky, podívejte. Dříve byly v každé chalupě, do dneška se dochovaly snad dvoje.“

Sušárna Vlachovice Farma Květomluva Fryzelkovi exkurze

V jizbě, v kuchyni, na půdě i ve stodole na nás dýchá malebná atmosféra dob, kdy lidé měli času dost a spěchalo se jenom tehdy, když bylo seno na louce a měla přijít bouřka. Máte chuť prostě si tu sednout, dát si hrneček lipového čaje a jenom tak koukat, co se děje kolem. A to je taky, co vám doporučujeme udělat, až pojedete kolem.

  • Květomluva: bylinková farma Vlachovice
    Vlachovice 326
    763 24 Vlachovice
  • +420 775 345 646
  • EXKURZNÍ PÁTKY V KVĚTOMLUVĚ Exkurze probíhá od května do září každý pátek. Začátek ve 13:00 hod. v Květomluvě (před hlavním vchodem), na adrese Vlachovice 406.

V okolí také najdete