Sidonie: křehké kouzlo sklářské kolonie

Sidonie neboli Sidonka, je osada zastrčená pod křídly Bílých Karpat až tam, kde se Morava přelévá na Slovensko. Přes Brumov - Bylnici a Svatý Štěpán se dostanete k nenápadné odbočce, která vás do téhle staré sklářské osady přivede. Co je tu k vidění? Jedinečná kolonie sklářských domků, pece na chleba, kolorit karpatských vesnic a nádherná příroda.

Tady s Sidonii se snad ani nezamyká. Drobné domky, ve kterých kdysi žili skláři, tu stojí namačkané na sebe, mezi nimi vznikají drobná náměstíčka, která celé Sidonii dodávají zvláštní vzhled pohádkové vesničky. Na jedné straně potoka jste v Čechách, na druhé už na Slovensku.

 

Uprostřed kamenitých strání nebyl život nikdy jednoduchý. Když tu v 18. století založil uherský šlechtic Jan Baptista Illesházi sklárnu, bylo všude stejně daleko jako dnes. Skláři, kteří sem přišli z celých Čech i Moravy vyklučili lesy v nehostinném údolí a kolem potoka si postavili dřevěné domky. Jejich život se řídil tím, kdy se v hutích tavilo sklo. Po celém dlouhém údolí se táhly sklářské domky, říkalo se tu v Rajčurně, v Chaloupkách a na Kopanicích. Ty už byly schované na samém konci, tam, kde se začínají zvedat kopce a zelenat hluboké lesy.

 Mezi domky stály pece na chleba, hospodyně v nich pekly každý týden, a dodnes se občas najde taková, která tu ještě péct umí. Těsto se zadělává ve vaně a trvá mnoho hodin, než je chleba hotový. Do dnešních dob se tu takových pecí dochovalo devět. Schválně, jestli je na skromných dvorečcích a návsích najdete.

 

Když 20. století ukončilo provoz hutí, zmizel pomalu ze Sidonky i sklářský život. Mladí odešli za prací jinam a Sidonie dodnes pomalu tichne. Místní ale nedají dopustit na ticho a klid, který tu mezi kopci mají. Na zápražích stojí holínky, po potoce plavou kačeny a chundelatí voříšci vás radostně vítají na návsi.

 

Abyste poznali Sidonii celou, je potřeba ji nejen projít, ale také se na ni podívat z výšky. Hned za Kopanicemi se totiž zvedají karpatské kopce plné jalovcových strání, horských pastvin, drobných studánek, které stráží kapličky a křížky. V létě je to to nejhezčí místo, kam se můžete zatoulat.

  • Sidonie: křehké kouzlo sklářské kolonie
    Sidonie
    Brumov - Bylnice

V okolí také najdete