Start a cíl: Vlachovice
Délka: 19 km
Náročnost: těžká
Povrch: zpevněný i lesní
Z obce Vlachovice, která je naším startovním i cílovým místem, se vydáváme asfaltovou silnicí směrem na Vlachovu Lhotu. Hned při prvních metrech našeho cyklovýletu se zpotíme. Stoupání nad obec není jednoduché, avšak vše vynahradí barevné výhledy do okolí. Zprava se díváme na jeden z hřebenů Bílých Karpat, po kterém za chvíli pojedeme a navštívíme zde hlavní cíl našeho cyklovýletu – Hložeckou kapli. Vlevo naopak v dálce vidíme hřeben Vizovických vrchů. Dole pod námi se v údolí klikatí říčka Vlára. Kdoví jak dlouho, neboť v těchto místech by za pár let měla vzniknout přehrada Vlachovice. Klidnou cestou pokračujeme dále, společnost nám dělají rozkvetlé třešně podél cesty. Jsme ve Vlachově Lhotě, odtud nás čeká sjezd do Mirošova, další malinkaté obce na trase.Co jsme teď sjeli dolů, šlapeme naopak nahoru. Na kopci nás vítá cedule s nápisem Valašské Klobouky. Při pohledu do okolí si můžeme všimnout hotelu zasazeného v lese na protějším kopci. Ano, tam povede naše dnešní cesta. Z Valašských Klobouk sjedeme do obce Lipina, v níž se kocháme barevnými tulipány v zahrádkách.
Teď nás čeká nejtěžší úsek. Dvoukilometrové stoupání z Lipiny až k horskému hotelu Jelenovská dá zabrat každému. Není ostudou slézt z kola a chvíli si odpočinout pohledem do dáli. To vše za vydatného zpěvu ptáků, kteří se zde na jaře předhánějí v symfonických dílech. Projíždíme kolem typické trojúhelníkové siluety hotelu Jelenovská a stoupáme areálem stále nahoru až k chatové oblasti, kde se dříve konaly vyhlášené dětské tábory. Většina chat chátrá v původním retro stavu, některé už však prošly renovací a návštěvníci se sem vracejí.
Tady už asfaltová cesta končí a tak po červené turistické značce vjíždíme do lesa. Jsme na hřebenu, který jsme obdivovali z vyhlídkového místa nad Vlachovicemi. Po necelých dvou kilometrech jízdy jsme u Hložecké kaple Panny Marie, která je připomínkou na kruté vpády Tatarů do tohoto kraje. Je to skvělé místo na odpočinek.
Spousta laviček láká k posezení a v případě věřícího člověka i k tiché modlitbě. Naprostý klid lesa je balzámem na duši. I když se nám odtud nechce, pokračujeme dále. Cesta bukovým lesem je více než příjemná. Přes vrch Kubovec se dostáváme ke čtyřkilometrovému sjezdu, který končí až v obci Vrbětice. Cestou míjíme rozsáhlé valašské louky, které v tomto ročním období hrají zvláště žlutou barvou díky rozkvetlým pampeliškám. Z Vrbětic je to už jen kousek do Vlachovic, kde naši projížďku končíme. Jsme spokojení, protože přesně takové protažení jsme po zimním spánku potřebovali.
Varianta výletu: Kdo si chce cestu rozdělit na dva dny, ideální je ubytovat se v rekreačním středisku Jelenovská. Odtud doporučujeme krásný výlet na hrad Brumov nebo také možnost zkusit adrenalinový sjezd lesem singletrailovou trasou Lipina trail. Pro děti možnost projížďky na koních ve stájích Lipina. Jen se předem informujte, jaký je aktuální stav vzhledem ke COVID-19 omezením.
NÁŠ TIP: V obci Vlachovice najdeme největší počet starých funkčních sušíren ovoce v republice. Jsou spojeny naučnou stezkou a procházka po ní je krásným zpestřením cyklovýletu. Více si o sušírnách můžete přečíst v našem výletu TADY.
Jakmile pomine doba zavřených podniků, což čekáme každým dnem, budou vám po cestě k dispozici četné hospůdky a restaurace. Pitný režim po cestě můžete doplnit v Hospodě u Dany v Lipině nebo na Horském hotelu Jelenovská. Dobře najíst i napít se dá i ve Valašských Kloboukách. Z velké nabídky hospod a restaurací vybíráme Pizzerii Rockstar nebo kavárnu Dvojka s venkovním posezením poblíž náměstí.
Náš tip: Stylová a vyhlášená restaurace Na Mýtě přímo ve Vlachovicích. Nabízí čerstvé suroviny od místních farmářů, zajímavé menu a také venkovní posezení. Co víc si může cyklista po tak náročném výletu přát.
Horský hotel Jelenovská: ideální místo k cyklovýletům do okolí a následné relaxaci. Můžete využít služeb masáží, sauny, bazénu nebo vnitřní tělocvičny. V létě je k dispozici i venkovní bazén. Vše s výhledem na Valašské Klobouky.
Lyžařská chata: nachází se v areálu rekreačního střediska Jelenovská, ihned pod horským hotelem. Zajímavá varianta pro nenáročné. K dispozici vlastní kuchyně nebo možnosti využít stravování na horském hotelu
Penzion na Sychrově: ubytování v soukromí přímo ve Valašských Kloboukách
Kde vám spraví kolo
Kolex – Valašské Klobouky
Snow and bike – Valašské Klobouky
Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko
-------------------------------------------------------------------------------------------
Za redakční tým Zlínska a Luhačovicka
Bělaška José
„V profesním životě zdravotnický záchranář, v osobním životě vášnivý sportovec a fotograf. Hodně cestuje do zahraničí, zvláště do hor, kde podniká dobrodružné výpravy na nejvyšší vrcholy Evropy. Ale jak sám říká, okolí Valašských Klobouk je místem jeho srdci nejbližší. Poznáte s ním nejkrásnější místa Valašského Klobucka na kole. Bude to stát za to.“
KULTURA ONLINE: muzea a galerie | divadla | kina | venkovní výstavy | další speciality
Kdo by to byl řek, že mít okno se někdy bude hodit. Tady je každopádně stručný seznam oken a okýnek, kam můžete jít na jídlo a kávu a podpořit tak místní podniky po uzavření provozu.
start a cíl: Valašské Klobouky | délka: 7 km | čas: 2 - 3 hodiny | vhodné pro šikovné děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Ekopark Trhovisko | délka: 1, 6 km | čas: 30 minut | vhodné pro děti
start: Valašské Klobouky | cíl: Brumov | délka: 16 km | čas: 3 h | vhodné pro děti | vhodné pro začátečníky
cyklistika | start a cíl: Slavičín | délka: 22 km | náročnost: střední
Dočkali jsme. Muzea, hrady, galerie i zámky už jsou zase otevřeny. Kam vyrazit na Zlínsku a Luhačovicku?
7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.
délka: 13, 4 km | čas: 5 h | start a cíl: Lačnov | vhodné pro děti
délka: 19 km | start a cíl: Vlachovice | pro náročné
Naše oblíbené kavárny, obchůdky, restaurace a bistra, lázeňské domy, ševci, designové obchůdky a všichni ti, kdo dělají Zlínsko a Luhačovicko jedinečným, teď potřebují vaši pomoc. Jak na to?
Délka trasy i čas tu strávený je na vás | Start a cíl: Hostětín | Vhodné pro děti
8, 6 km | 3 h | Start: Valašské Klobouky | Cíl: Návojná | vhodné i pro děti
Kam jinam se zatoulat než na tajemný hrad Brumov? Dnes už stráží jen krásnou přírodu všude kolem, ale nebylo tomu tak vždycky.
Gabra a Málinka. Pamatujete si ty dvě nezbedné cérky z nějaké valašské vesnice? Pojďte se s námi vydat za jejich osudy přímo do Štítné, kde spolu u Járku vyrostly.
Drobné domky, ve kterých kdysi žili skláři, tu stojí namačkané na sebe, mezi nimi vznikají drobná náměstíčka, která celé Sidonii dodávají zvláštní vzhled pohádkové vesničky.
Papučářství patřilo k Valašským Kloboukám od pradávna. Namísto úrodné půdy jsou kolem dokola jenom kamenité kopce, na kterých si Valaši už v 15. století zvykli pást ovce.
Památník Ploština připomíná hrůzné události 2. světové války, které dopadly železnou pěstí na maličkou pasekářskou dědinku vysoko v kopcích. Jaké to tam bylo a je?
Nově otevřená restaurace Na Vlachovském mýtě je snem každého mlsouna. Foodbloggeři by plakali štěstím.
Úžasná bylinková vína z bylinek a bobulí posbíraných na karpatských lúkách. Taková jsou bylinková vína Honzy a Kristýny z Vlachovy Lhoty.
Bednářské řemeslo pomalu mizí. Bednáře byste v Čechách spočítali snad na prstech rukech. Mezi nimi ale jeden vyniká. Bednářství Fryzelka z Vlachovic.
Nádherné skály schované za rohem. Vršatec, Chmelová nebo Vršatská bradla slibují nádherné výhledy do krajiny a skvělou turistiku.
Beseda je hospoda ve Valašských Kloboukách, do které prostě musíte zajít, pokud jste někde poblíž. Štědré porce skvělého jídla doplňuje stylový retro interiér, milá obsluha a sem tam i večerní muziky.
Region Valašsko je neodmyslitelně spjat se zemědělskou činností. Člověk po staletí utvářel krajinu tím, že v ní hospodařil.
V nádherné krajině Bílých Karpat tu vznikají sýry a mléčné výrobky v bio kvalitě, špaldové a pšeničné pečivo, které sbírá ocenění napříč celým trhem, na stromech dozrávají voňavá jablka a trnky.
Třem vesnicím, které se na sebe tisknou tak těsně, jako by je měl někdo přes noc roztrhnout, se neřekne jinak než Závrší. Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota leží těsně u hranice se Slovenskem
Droboučká dřevěná chaloupka přitulená ke stráni, kolem spousta bylinek a ze střechy pomalu a klidně stoupá tenoučký proužek bílého kouře. Přesně takhle to vypadá ve Vlachovicích u Fryzelků