7 neznámých míst v Bílých Karpatech, která musíte vidět

Bílé karpaty, pohoří na samém východě česka. Hraniční hory, hory plné orchidejových luk a starých příběhů. Která místa v bílých karpatech a taky blízkých Vizovických vrších byste si neměli nechat ujít? 

1. Sidonie, sklářská osada

Maličká osada, která leží v Čechách i na Slovensku. Kdysi dávno sloužila sklářům, článek o ní najdete na našem webu. Dodnes jsou mezi drobnými domečky rozesety pece na chleba a čas od času v nich ještě místní chléb pečou. Uvidíte tu domky, ve kterých skláři žili na přelomu 19. a 20. století. Kolem dokola jsou jenom lesy se staletými buky. Hned za vsí začíná červená turistická trasa, která vás provede kolem krásné lesní kapličky až na Chmeľovou. 

 Foto: Lenka Blažková

 2. Chmeľová, skály s výhledy 

Tady pozor, už jsme u sousedů, takže si výlet dobře naplánujte a podívejte se, jestli se sem smí. Nad Vršatským Podhradím leží romantická zřícenina hradu Vršatec a ještě výš se nad nimi tyčí vrchol Chmeľová. Ty nejkrásnější západy slunce jsme viděli právě tady. V Podhradí nemají moc radost z aut, která jim parkují všude možně, proto si výlet naplánujte s pěknou procházkou se Sidonie, Bolešova nebo Červeného Kameňa. 

Foto: Jan Zainer

Náš tip: každý týden pro vás máme nové tipy na výlety, na bistra v kopcích nebo na neobjevená místa, která stojí za návštěvu. Sledujte sekci Výlety

3. Pozorovatelna Durch 

Nad Valašskými Klobouky plnými dřevěnic, se zvedají vrcholky Bílých Karpat. Na jedné z hřebenovek najdete také drobnou pozorovatelnou nazvanou Durch, kterou tu před pár lety postavila firma Jánošík jako hold výhledu do krajiny. Cestou se stavte na rozhlednu Královec a pokochejte se rozkošnou chaloupkou a majestátnými jedlemi U Baribala. 

4. Vlachovice a sušírny bylinek

Valašsko a Bílé Karpaty takové, jaké si je představujeme. Nekonečné louky a pastviny, mezi nimi hluboké lesy, na stráních ovečky a dole vesničky s roubenkami, co voní senem. Ve Vlachovicích si místní dali práci se zachováním tradičních valašských "sušáreň" na ovoce a bylinky. Můžete se projít kolem nich a nakouknout i dovnitř. 

Foto: Jan Zainer

5. Ploština vizovické vrchy

Tohle je místo, která vás vezme za srdce. Droboučkou pasekářskou osadu, odkud je to daleko snad všude, za války vypálili nacisté. O tom, jak spálili na prach i to málo, co místní měli, a jak vyvraždili sousedy a sousedky, kteří tu pod horami žili, bylo napsáno hodně. V článku Ploština: Místo, které pláče si můžete přečíst víc o historii tohoto místa. Dnes tu jako trnová koruna stojí památník, který uvidíte už z dálky. 

Foto: Jan Zainer

6. Malenisko poutní místo 

Opravdu krásnou procházkou z Luhačovic se dostanete až k poutnímu kostelu Malenisko nad Provodovem. Poutní kostel Panny Marie Sněžné s vodní kaplí je rozkošné místo uprostřed nedotčené přírody. V neděli tu občas můžete potkat babičky v krojích, jak jdou na mši. Leží ve Vizovických vrších. 

Foto: Jan Zainer

7. Javorník s výhledy do kraje

Tam, kde vyrostla Gabra a Málinka Amálie Kutinové, leží taky Javorník. Až se sem půjdete projít, vezměte to přes Pláňavy, pozdravte ovečky na kopcích nebo si na chvilku jenom tak lehněte do voňavé trávy. 

Foto: Lenka Blažková

Foto: Lenka Blažková

Šťastné cesty a nezapomínejte s námi sdílet své fotky na FB i Instagramu s hashtagem #zlinskoLuhacovicko

Akce je realizována v rámci projektu Objevujeme Zlínsko a Luhačovicko za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj. 

  • 7 neznámých míst v Bílých Karpatech, která musíte vidět

V okolí také najdete