Na Valašsko: tipy na prodloužený víkend ve Valašských Kloboukách

Valašské Klobouky jsou malé valašské městečko v Bílých Karpatech. Tradice tady jsou pořád živé v každém třetím domě, kolem je nádherná příroda a dá se odtud poznat jeden z nejkrásnějších koutů našich země. Pojdťe se s námi podívat, co dělat ve Valašských Kloboukách, když je hezky, i když prší, kam vyrazit na výlet a kde a co si dát nejlepšího k jídlu. 

 Co dělat ve Valašských Kloboukách

Když v roce 1896 zachvátil tohle městečko oheň, lehlo popelem téměř celé. Z původní dřevěné zástavby se dochovaly dřevěnice, které stojí hned kousek od náměstí. Stojí za to si je prohlédnout, protože je to krásná ukázka toho, jak Klobouky kdysi dávno vypadaly. Kosenka, Pivečkova, Pechancova nebo Janíkova dřevěnice občas bývají otevřené. 

Pro fanoušky architektury jsou Klobouky vůbec úrodným městem. Hodně se o tom dočtete na webu města v sekci Městská památková zóna, ale můžeme vřele doporučit Červený dům a Starou radnici s expozicemi, pranýř před starou radnicí, secesní vily, které pro klobučany navrhl Hubert Gessner, a které patří k prvním secesním stavbám u nás (!). Mezi nimi najdete třeba jedinečnou Bratmanovu vilu, dům U Slunce nebo dům Jana Horného. Dole u řeky navíc stojí domky, ve kterých dřív bydleli koželuhové. Projděte se tudy a přečtěte si k tomu příběh paní Ročákové, která pravé valašské papuče šije už přes 60 let.  Papučářství a výroba obuvi totiž kdysi bývala pro klobucké největší obživou. 


Náš tip: Výlety a zajímavá místa pro vás mapujeme na blogu Zlínsko a Luhačovicko


Červený dům ve Valašských Kloboukách | Tipy na výlety | Zlínsko Luhačovicko

Červený dům na náměstí ve Valašských Kloboukách, dovnitř se můžete podívat, je tu městské muzeum. 

Co dělat v Kloboukách, když prší

Tohle může znít trochu zvláštně, ale stavte se do knihkupectví Bureš. Je na náměstí, vede sem pár schůdků, ve skleněných vitrínách tady najdete spoustu literárních podkladů, regionální knížky, časopisy, a ještě vám k tomu načepují decku sudového. Tohle místo dýchá nostalgií, kéž by takových pravých knihkupectví bylo víc. 

Zajděte do Červeného domu a do Muzea, je tady i modrotisková dílnička pro děti. Podrobněji o tom píšou na webu Valašského Klobucka. Mrkněte taky na exkurze do bylinkových farem Květomluva ve Vlachovicích, které se dají spojit s návštěvou místního tradičního bednářství. 

Přímo ve městě toho moc dalšího do upršeného počasí není, ale můžeme doporučit wellness v Zámku Wichterle ve Slavičíně nebo kdekoliv v Luhačovicích. V Horní Lidči najdete navíc nádherný dřevěný mechanický betlém. O kus dál už je to na zámek do Vizovic, do pavilonu Expo ve Vizovicích nebo do 14 | 15 Baťova institutu ve Zlíně

Dům Jana Horného Valašské Klobouky

Dům Jana Horného Valašské Klobouky

Akce ve Valašských Kloboukách

Existují akce, které byste měli alespoň jednou v životě zažít. Mezi nimi je prosincový Mikulášský jarmek ve Valašských Kloboukách. Rej čertů v traidičních maskách, které se liší vesnici od vesnice, řemeslný jarmark a folklorní festival k tomu. 

Úžasným zážitkem je také červencové kosení bělokarpatských luk, které každoročně pořádá ČSOP Kosenka. V červnu se zastavte si i na Valašském kumštování nebo Den otevřených sušíren ve Vlachovicích (září) případně únorové fašanky a masopusty v Horní Lidči, Lidečku nebo ve Strání. 

Valašský mikulášský jarmek | Tip na výlet

Čerti z Francovy Lhoty na Valašském Mikulášském jarmeku

Procházky z Valašských Klobouk

Tak, a teď to začne být krásné. Jde se na vycházku! Jak už jsme řekli, Klobouky leží v Bílých Karpatech a to znamená jediné. Nádhernou a neprobádanou přírodu. Můžete jet po cyklostezce Bevlava až do Trenčína nebo se projít do okolních kopců. 

Pozorovatelna Durch | Tipy na výlety | ValašskoPozorovatelna Durch, foto Jan Zainer

Nejkrásnější procházky z Valašských Klobouk

Valašské dřevěnice | Tip na výletRoubená sušírna ve Vlachovicích - skvělý tip na výlet | Fotil Jan Zainer

Nejkrásnějí výlety trochu dál od Valašských Klobouk

 


Náš tip: Výlety a zajímavá místa v okolí jsme pro vás prošmejdili tady: Výlety | Valašské Klobucko


Vrchol Chmelová, Vršatecká bradla | Tip na výlet | ValašskoVrchol Chmelová, Vršatecká bradla | Foto Jan Zainer

 Kde jíst

Na tomhle si vždycky rádi pošmákneme. Už proto, že hledání dobrých místních jídel a produktů je náš velký koníček. Přímo ve Valašských Kloboukách vřele doporučujeme hospodu Beseda přímo na náměstí. O kousek dál, ve Vlachovicích, najdete Vlachovské mýto, kde se vaří z těch nejlokálnějších surovin. Na kopci nad Bojkovicemi je zase sezónní Bistro Na Kopci. Zkuste restauraci U Kollerů a taky cukrárnu U Kostků

Ochutnat můžete bylinková vína z Vlachovy Lhoty, která se rozlévají v těch nejlepších barech v Čechách. Zkuste také navštívit Fryzelkovy a jejich Květomluvu. 

Bistro Na Kopci Bojkovice | Tip na výletSezónní Bistro Na Kopci v Bojkovicích

 

  • Na Valašsko: tipy na prodloužený víkend ve Valašských Kloboukách

V okolí také najdete