Pechancova dřevěnice zvláštním svou okapovou orientací do ulice a zachovalými hospodářskými budovami, které na ni navazují.
Jizba Pechancovy dřevěnice s původními i novými prvky.
Roubený dům byl postaven na přelomu 18. a 19. století. K domu kolmo navazuje zachovalý komplex hospodářských budov - sklep, kůlna a chlév.
V dřevenici z počátku 19. století dnes sídlí ČSOP Kosenka, která se mimo jiné stará o sečení karpatských luk. Přidejte se k sekáčům nebo si přijďte dřevěnici prohlédnout na Živé dřevěnice nebo o tradičním Mikulášském jarmeku.
Kosenka a její malebná světnice přímo láká k posezení s hrníčkem lipového čaje.
Roubený dům z počátku 19. století je společně s domy čp. 7 a 10 ukázkou předměstské architektury Valašských Klobouk. Stavby přežily i požár v roce 1896, kde vyhořela téměř polovina Klobouk. Nyní je dřevěnice ve správě Kosenky, místní organizace Českého svazu ochránců přírody.
Nejstarší roubenka ve Valašských Kloboukách pochází z konce 18. století.
Nejstarší roubený dům ve Valašských Kloboukách postavený v roce 1776 panem Fojtíkem. Datace vzniku stavby je vyryta na stropním trámu ve světnici. Stavba je ukázkou tehdejšího členění domů společně s pozdějšími přístavbami reagující na potřeby obyvatel domu.
Ševcovská roubenka rodiny Pivečkovy z 19. století.
Je to jeden z posledních domů reflektující architekturu valašskokloboucké předměstské architektury před velkým požárem, které město postihlo v roce 1896. Roubenka byla postavena v roce 1876 Janem Pivečkou. Jméno Pivečka je více spjato se Slavičínem, kde třetí generace potomků Janova bratrance Josefa Pivečky spojila strojovou výrobu kůží s obuvnickým průmyslem. V té době firma Japis (Jan Pivečka-Slavičín) patřila k nejvýznamnějším hospodářským podnikům na jižním Valašsku. Ke čtvrté generaci Pivečků patřil Jan Pivečka- mezinárodně uznávaný obuvnický odborník (1919–2004). V roce 2001 Nadace Jana Pivečky dům zakoupila a vložila do něj záměr zachovat odkaz rodu ševců Pivečků. Díky tomu zde mohla vzniknout prezentace lidového bydlení 19. a počátek 20. století spojené s obuvnickou tradicí.
Dřevěnice můžete obdivovat kdykoli zvenku. Do interiéru vás klobučtí srdečně zvou během kulturních akcí – při akci Živé dřevěnice na konci srpna (v roce 2022 konkrétně 27. 8.) nebo při Valašském mikulášském jarmeku první prosincovou sobotu, kdy zde ožívají tradiční řemesla, peče se chleba nebo si třeba můžete vyzkoušet válení na peci.
Novinkou pro rok 2022 budou také komentované prohlídky s historikem, zároveň se vždy v dřevěnici naživo seznámíte s určitým místním tradičním řemeslem. Budou v červenci a srpnu a podrobnější informace najdete na webu města Valašské Klobouky.
Pokud byste interiér dřevěnic chtěli navštívit i mimo akce, lze si prohlídku předem objednat v Městském muzeu Valašské Klobouky nebo u spolku Kosenka.
Výlet připravili
Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.
Místo, kde kdysi žil poustevník, kaplička na loukách plných bylin s vodou, která má léčit nemocné děti. Pojďte se projít k poutnímu místu Bojatín u Vysokého Pole. Můžete i s kočárkem.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.
Kam vyrazit za rojem zářivých perseid? Na Valašské Klobucko! Světelný smog je tu velmi malý a najdete tu nádherně romantická místa k pozorování hvězd.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
Tradiční roubenky, které se zachovaly ve Valašských Kloboukách si můžete prohlédnout zvenku a podívat se i na komentovanou prohlídku.
Valašské Klobucko je místem, kde jsou tradice ještě pořád na denním pořádku. To nejkrásnější jsou možná mikulášské obchůzky, které se tu dodnes dodržují snad ve všech dědinách. Jak vypadají čertovské
Novinkou letošní sezóny je několik nových zážitků na Valašském Klobucko, které byste si neměli nechat ujít!
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.
0 Km | Doba 1,5 hodiny | Start i cíl: Horní Lideč | Vhodné i pro malé děti
Pokud chceš být na chvíli valašský král. Stražní hrad valašského království. Kousek od Brumova-Bylnice. Líp chutná se slivovicí.
Gabra a Málinka. Pamatujete si ty dvě nezbedné cérky z nějaké valašské vesnice? Pojďte se s námi vydat za jejich osudy přímo do Štítné, kde spolu u Járku vyrostly.
Drobné domky, ve kterých kdysi žili skláři, tu stojí namačkané na sebe, mezi nimi vznikají drobná náměstíčka, která celé Sidonii dodávají zvláštní vzhled pohádkové vesničky.
Papučářství patřilo k Valašským Kloboukám od pradávna. Stále se zde vyrábějí, podívejte.
Památník Ploština připomíná hrůzné události 2. světové války, které dopadly železnou pěstí na maličkou pasekářskou dědinku vysoko v kopcích. Jaké to tam bylo a je?
Úžasná bylinková vína z bylinek a bobulí posbíraných na karpatských lúkách. Taková jsou bylinková vína Honzy a Kristýny z Vlachovy Lhoty.
Bednářské řemeslo pomalu mizí. Bednáře byste v Čechách spočítali snad na prstech rukech. Mezi nimi ale jeden vyniká. Bednářství Fryzelka z Vlachovic.
Nádherné skály schované za rohem. Vršatec, Chmelová nebo Vršatská bradla slibují nádherné výhledy do krajiny a skvělou turistiku.
Beseda je hospoda ve Valašských Kloboukách, do které prostě musíte zajít, pokud jste někde poblíž. Štědré porce skvělého jídla doplňuje stylový retro interiér, milá obsluha a sem tam i večerní muziky.
Region Valašsko je neodmyslitelně spjat se zemědělskou činností. Člověk po staletí utvářel krajinu tím, že v ní hospodařil.
V nádherné krajině Bílých Karpat tu vznikají sýry a mléčné výrobky v bio kvalitě, špaldové a pšeničné pečivo, které sbírá ocenění napříč celým trhem, na stromech dozrávají voňavá jablka a trnky.
Třem vesnicím, které se na sebe tisknou tak těsně, jako by je měl někdo přes noc roztrhnout, se neřekne jinak než Závrší. Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota leží těsně u hranice se Slovenskem
Droboučká dřevěná chaloupka přitulená ke stráni, kolem spousta bylinek a ze střechy pomalu a klidně stoupá tenoučký proužek bílého kouře. Přesně takhle to vypadá ve Vlachovicích u Fryzelků