Dřevěnice ve Valašských Kloboukách

Ještě než ve Valašských Klouboukách vypukl roku 1896 velký požár, našli byste tu dřevěné roubenky na každém rohu. Vždyť to také byla nejtypičtější valašská stavba. Z horských strání, úbočí a vesniček se přesunula také do tohoto malebného městečka. Dnes tu tradičních roubenek nezbývá moc, ale o to víc si jich místní váží. Pojďte si tedy prohlédnout řemeslnou nádheru roubených domků s rozkošnými světničkami. 

PECHANCOVA DŘEVĚNICE (ČP. 62)

Pechancova dřevěnice ve Valašských Kloboukách Zlínsko a Luhačovicko výlety

Pechancova dřevěnice zvláštním svou okapovou orientací do ulice a zachovalými hospodářskými budovami, které na ni navazují. 

Pechancova dřevěnice Valašské Klobouky Zlínsko a LUhačovicko výlety

Jizba Pechancovy dřevěnice s původními i novými prvky. 

Roubený dům byl postaven na přelomu 18. a 19. století. K domu kolmo navazuje zachovalý komplex hospodářských budov - sklep, kůlna a chlév.

DŘEVĚNICE KOSENKA (ČP. 11)

Dřevěnice Kosenka ve Valašských Kloboukách Zlínsko a Luhačovicko výlety

V dřevenici z počátku 19. století dnes sídlí ČSOP Kosenka, která se mimo jiné stará o sečení karpatských luk. Přidejte se k sekáčům nebo si přijďte dřevěnici prohlédnout na Živé dřevěnice nebo o tradičním Mikulášském jarmeku. 

Kosenka Valašské Klobouky

Kosenka a její malebná světnice přímo láká k posezení s hrníčkem lipového čaje. 

Roubený dům z počátku 19. století je společně s domy čp. 7 a 10 ukázkou předměstské architektury Valašských Klobouk. Stavby přežily i požár v roce 1896, kde vyhořela téměř polovina Klobouk. Nyní je dřevěnice ve správě Kosenky, místní organizace Českého svazu ochránců přírody.

JANÍKOVA DŘEVĚNICE (ČP. 10)

Pechancova dřevěnice ve Valašských Kloboukách

Nejstarší roubenka ve Valašských Kloboukách pochází z konce 18. století. 

Nejstarší roubený dům ve Valašských Kloboukách postavený v roce 1776 panem Fojtíkem. Datace vzniku stavby je vyryta na stropním trámu ve světnici. Stavba je ukázkou tehdejšího členění domů společně s pozdějšími přístavbami reagující na potřeby obyvatel domu.

PIVEČKOVA DŘEVĚNICE (ČP. 7)

Pivečkova dřevěnice Valašské KloboukyŠevcovská roubenka rodiny Pivečkovy z 19. století. 

Je to jeden z posledních domů reflektující architekturu valašskokloboucké předměstské architektury před velkým požárem, které město postihlo v roce 1896. Roubenka byla postavena v roce 1876 Janem Pivečkou. Jméno Pivečka je více spjato se Slavičínem, kde třetí generace potomků Janova bratrance Josefa Pivečky spojila strojovou výrobu kůží s obuvnickým průmyslem. V té době firma Japis (Jan Pivečka-Slavičín) patřila k nejvýznamnějším hospodářským podnikům na jižním Valašsku. Ke čtvrté generaci Pivečků patřil Jan Pivečka- mezinárodně uznávaný obuvnický odborník (1919–2004). V roce 2001 Nadace Jana Pivečky dům zakoupila a vložila do něj záměr zachovat odkaz rodu ševců Pivečků. Díky tomu zde mohla vzniknout prezentace lidového bydlení 19. a počátek 20. století spojené s obuvnickou tradicí.

Kdy a jak dřevěnice navštívit?

Dřevěnice můžete obdivovat kdykoli zvenku. Do interiéru vás klobučtí srdečně zvou během kulturních akcí – při akci Živé dřevěnice na konci srpna (v roce 2022 konkrétně 27. 8.) nebo při Valašském mikulášském jarmeku první prosincovou sobotu, kdy zde ožívají tradiční řemesla, peče se chleba nebo si třeba můžete vyzkoušet válení na peci.

Novinkou pro rok 2022 budou také komentované prohlídky s historikem, zároveň se vždy v dřevěnici naživo seznámíte s určitým místním tradičním řemeslem. Budou v červenci a srpnu a podrobnější informace najdete na webu města Valašské Klobouky.

Pokud byste interiér dřevěnic chtěli navštívit i mimo akce, lze si prohlídku předem objednat v Městském muzeu Valašské Klobouky nebo u spolku Kosenka.

Kam ještě za roubenkami a lidovou architekturou? 


Výlet připravili

Kristýna a Honza dezainers 

Naší inspirací je místo, kde žijeme. Ačkoli milujeme cestování po světě, okolí Valašských Klobouků je místem, kde jsme vyrůstali a prožívali své první výlety. Je to místo, které utváří náš pohled na svět kolem nás, umění, design, kulturu a životní styl.

 

  • Dřevěnice ve Valašských Kloboukách

V okolí také najdete