Poutní místo Bojatín, Vysoké Pole

Vysoké Pole leží jen kousíček od Valašských Klobouk. Vesnička v podhůří Vizovických vrchů ukrývá skvělé Envicentrum Pro Krajinu, kam se chodíme dívat na koníky, husy, káčata, ovečky i kozy, a kam děti jezdí na výukové programy seznámit se s přírodou. Najdete tu ale také stezku pro kočárky, ptačí pozorovatelny a jen kousíček za vsí také poutní místo Bojatín. Malebná kaplička uprostřed luk vás vezme za srdce hlavně v létě. 

Kam dál? 

Poutní kaple Bojatín stojí mezi lukami, schovaná pod korunami starých lip, které na začátku léta bzučí hejny včely a voní lipovými květy. Z Vysokého Pole sem vede pěkně upravená asfaltka, takže sem mohou i maminky s kočárky nebo vozíčkáři. Podél zastavení křížové cesty vystoupáte až k samotné kapličce, a odtud se můžet projít po bylinkovém chodníčku i k vodní kapli. Je čas na pověsti. 

Studánka se zdravou vodou je tu prý od těch dob, kdy se tu jedné pasačce zjevila panenka Marie a patou vyryla do země důlek, ze kterého vytryskl pramen křišťálově čisté vody. A ten prý léčí dětské neduhy. Stačí sem vzít nemocné děťátko brzy z rána, cetou nemluvit, modlit se a omýt nemocné dítko ve vodě ze studánky. Na planou hrušku vedle se pak měla pověsit košilka a hurá domů. Do týdne prý byly děti jako rybičky. 

Studánka tu stojí dodnes, zdobí ji tepané pítko se spojenými dlaněmi bohorodičky a obklopují jej bylinky a voňavá tráva všude kolem. Voda je ledová, čistá a moc dobrá. V rocce 1706 odkázala Marie Podstatská z Prusinovic tisíc zlatek na stavbu poutní kaple nedaleko studánky, kde se konaly slavné poutě a bohoslužby. Vystavěna byla roku 1748, brzy k ní přibyl hostinec s malými koupelemi. Stavby na tomto kouzelném místě ale vzaly za své spolu s josefinskými reformami. 

Teprve o více než sto let později se na místě s nádhernými výhledem do krajiny a do lesů na úpatí Klášťova, usadil poustevník Kolínek. Pocházel z Vizovic, ale pohnuté osudy ho zavály do ciziny i Svaté země. Na Bojatíně si postavil chýši z travin a pustil se do výroby cihel pro malou kapličku. Kaple Panny Marie Vysocké byla vysvěcena v roce 1876 a dnes je po důkladné obnově ona i její okolí místem nádherných vycházek. 

 

  • Poutní místo Bojatín, Vysoké Pole

    76325 Vysoké Pole

V okolí také najdete