Už jste někdy jeli pojízdnou kanceláří ve výtahu? Páternosterem? Spali jste v baťovském domku nebo sami propluli plavební komorou? Vyrazte objevit Baťův region, kde nic z toho není nemožné. Začít můžete ve Zlíně, stejně jako kdysi podnikatel a vizionář Tomáš Baťa. A stejně jako on můžete pokračovat dál do světa. Do Otrokovic za baťovskými vynálezy, do Vizovic po nedokončené železnici nebo se plavit po unikátním Baťově kanále. Všechny tipy na zajímavá místa najdete v online rozcestníku batuvregion.cz.
Když vystoupíte na zlínském vlakovém nádraží, ocitnete se prakticky uprostřed komplexu baťovských továren z červených cihel. Některé z nich jsou pečlivě opravené a restaurované, v jiných ještě najdete původní interiéry nebo vybavení. A dodnes tady jedou stroje na výrobu bot. Podle zlínského vzoru vystavěl podnikatel Tomáš Baťa a jeho pokračovatelé továrny a města po celém světě. Vybudoval impérium, které zaměstnávalo více než 40 000 lidí.
Náš tip: Na batuvregion.cz najdete rozcestník baťovských míst nejen ve Zlínském kraji. Existuje také jako tištěný průvodce ke stažení nebo k vyzvednutí v Infocentrech.
Srdcem celého Baťova regionu je město Zlín. Právě tady vyrostly první továrny na výrobu obuvi. Z malého městečka se stalo moderní město s funkcionalistickou architekturou a perfektně promyšleným plánem zástavby, který dodnes inspiruje urbanisty po celém světě.
Náš tip: Poznejte architekturu města Zlína na komentované procházce Zóna Zlín nebo vyrazte po vlastní ose s trasami Zlínského architektonického manuálu, které si můžete stáhnout jako aplikaci do mobilu.
Jako výchozí bod doporučujeme využít 14|15 BAŤŮV INSTITUT, kde sídlí nejen krajské infocentrum, ale také Muzeum jihovýchodní Moravy s expozicí Princip Baťa s největší sbírkou obuvi ve střední Evropě. Ve stejné budově stojí za návštěvu také Krajská galerie výtvarného umění. Jen pár kroků odtud se do výšky téměř 78 metrů tyčí Baťův mrakodrap s unikátní pojízdnou kanceláří, páternosterem, vyhlídkovou terasou i kavárnou s nádherným výhledem na celé město.
Z mrakodrapu pak můžete vyrazit do hlubin továrního areálu, kde dodnes probíhá výroba (nejen) obuvi. V číslovaných továrních budovách z pálených cihel se prolíná industriální charakter města se stylovými kavárnami a bistry, kde můžete po procházce posedět u výborné kávy a sdílet své nadšení na svém profilu na sociálních sítích.
Až budete mít hotovo, vezměte to ještě bývalou bránou továrního areálu a podchodem na náměstí Práce, kde najdete funkcionalistický Obchodní dům, budovu tržnice, Velké kino a Interhotel Zlín. Všechny budovy navrhli věhlasní baťovští architekti. Nahoře nad městem se v noci rozzáří prosklený Památník Tomáše Bati. Ten pohled z Gahurova prospektu byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Baťův region ale rozhodně není jen Zlín. Stejně jako baťovské impérium, rozpíná se i Baťův region dál k technickým unikátům v Otrokovicích, k vlnkám Baťova kanálu, po kterém se vozil lignit z dolů v Ratíškovicích, do Napajedel, kde se vyráběly první plasty v Československu. A pokračuje až k nedokončené dálnici v Chřibech nebo železnici ve Vizovicích, které měly baťovskou výrobu lépe propojit se světem. Pokračuje k vsetínskému zámku, který v roce 1938 koupila Marie Baťová. A nezastaví se ani na hranicích Zlínského kraje. V podobě tzv. malých Zlínů se baťovské technologie, architektura, systém řízení i bydlení překlopily do Třebíče, Sezimova Ústí, do slovenského města Partizánske a další třicítky míst po celém světě.
Všechna baťovská místa postupně přidáváme na web batuvregion.cz, abyste mohli pohodlně objevovat baťovské příběhy po své vlastní ose.
Osadu Vařákovy paseky vypálili Nacisté jen pár hodin před koncem války. Na jejím místě dnes najdete muzeum, které celou událost připomíná.
Poznejte kolébku baťovského impéria i ostatní místa po celém světě, kde se prosadila značka Baťa. Provede vás nový turistický rozcestník Baťův region.
Udržitelná budova ze dřeva, které se na místní pile zpracovává. Chytré sídlo symaptické firmy na místě, kde byste ho asi nečekali. Navštívit ho můžete zvenčí kdykoliv. Dovnitř po domluvě.
Vyhlídkové místo potkáte cestou z Drnovic k Památníku Ploština. Dřevěná rozhledna s altánem nabízí také dobíjení elektrokol.
Nová rozhledna vyrostla u Vysokého Pole. 15 metrová modřínová věž vám otevře výhledy na nově budovanou Vlachovickou přehradu. A taky pěknou zastávku cestou po nové cyklostezce.
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.
Památník Ploština připomíná hrůzné události 2. světové války, které dopadly železnou pěstí na maličkou pasekářskou dědinku vysoko v kopcích. Jaké to tam bylo a je?
Droboučká dřevěná chaloupka přitulená ke stráni, kolem spousta bylinek a ze střechy pomalu a klidně stoupá tenoučký proužek bílého kouře. Přesně takhle to vypadá ve Vlachovicích u Fryzelků
Co dělat ve Valašských Kloboukách? Kam na výlet z Valašských Klobouk? Co dělat, když prší? Kam na jídlo a kávu?
Pokud chceš být na chvíli valašský král. Stražní hrad valašského království. Kousek od Brumova-Bylnice. Líp chutná se slivovicí.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Kam na masopustní průvod, pochovávání basy nebo fašank na Zlínsku a Luhačovicku? Máme pro vás masopustní přehled malých i velkých akcí.
Advent a Vánoce jsou tím nejkrásnějším časem, kdy můžete navštívit úžasný dřevěný mechanický betlém v Horním Lidči na Valašsku. Úžasný vánoční zážitek pro děti i celou rodinu.
Vánoční jarmarky, vyhlídkové kolo nad Zlínem, Mikulášský Jarmek a další akce, které umí udělat Vánoce opravdu kouzelné. Máme pro vás přehled vánočních trhů a akcí ve Zlíně, Vizovicích, Luhačovicích at
Valašské Klobucko je místem, kde jsou tradice ještě pořád na denním pořádku. To nejkrásnější jsou možná mikulášské obchůzky, které se tu dodnes dodržují snad ve všech dědinách. Jak vypadají čertovské
Místo, kde kdysi žil poustevník, kaplička na loukách plných bylin s vodou, která má léčit nemocné děti. Pojďte se projít k poutnímu místu Bojatín u Vysokého Pole. Můžete i s kočárkem.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Kam vyrazit za rojem zářivých perseid? Na Valašské Klobucko! Světelný smog je tu velmi malý a najdete tu nádherně romantická místa k pozorování hvězd.
Nenáročná cyklostezka Bevlava schovaná ve stínu stromů vás provede Vlárským Průsmykem až do Trenčína. 52 km | vhodné i pro děti | výlety na trase
Novinkou letošní sezóny je několik nových zážitků na Valašském Klobucko, které byste si neměli nechat ujít!
Třem vesnicím, které se na sebe tisknou tak těsně, jako by je měl někdo přes noc roztrhnout, se neřekne jinak než Závrší. Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota leží těsně u hranice se Slovenskem
Tradiční roubenky, které se zachovaly ve Valašských Kloboukách si můžete prohlédnout zvenku a podívat se i na komentovanou prohlídku.
7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.
Úžasná bylinková vína z bylinek a bobulí posbíraných na karpatských lúkách. Taková jsou bylinková vína Honzy a Kristýny z Vlachovy Lhoty.
Bednářské řemeslo pomalu mizí. Bednáře byste v Čechách spočítali snad na prstech rukech. Mezi nimi ale jeden vyniká. Bednářství Fryzelka z Vlachovic.
Gabra a Málinka. Pamatujete si ty dvě nezbedné cérky z nějaké valašské vesnice? Pojďte se s námi vydat za jejich osudy přímo do Štítné, kde spolu u Járku vyrostly.
Region Valašsko je neodmyslitelně spjat se zemědělskou činností. Člověk po staletí utvářel krajinu tím, že v ní hospodařil.
Drobné domky, ve kterých kdysi žili skláři, tu stojí namačkané na sebe, mezi nimi vznikají drobná náměstíčka, která celé Sidonii dodávají zvláštní vzhled pohádkové vesničky.
Beseda je hospoda ve Valašských Kloboukách, do které prostě musíte zajít, pokud jste někde poblíž. Štědré porce skvělého jídla doplňuje stylový retro interiér, milá obsluha a sem tam i večerní muziky.
Nádherné skály schované za rohem. Vršatec, Chmelová nebo Vršatská bradla slibují nádherné výhledy do krajiny a skvělou turistiku.