Prosklená budova, která působí majestátně i skromně zároveň. Takové je nové sídlo Kloboucké lesní, které stojí v Brumově - Bylnici. Navrhli jej Mjölk architekti, je především ze dřeva, betonu skla. A to dřevo není jen tak ledajaké. Abyste to lépe pochopili, pojďme si povědět celý příběh.
Kloboucká lesní sídlí v areálu bylnické pily, kterou nechal v roce 1911 na velkostatku Brumov postavit podnikatel a hospodář Anton Dreher. Ten patřill ve své době k podnikatelské špičce Rakouska-Uherska, obchodoval s pivem, které mimo jiné exportoval do zámoří, jako první začal v pivovarnictví používat chladicí zařízení, který mu transport piva na velké vzdálenosti umožňoval. Brumovský velkostatek odkoupil v roce 1894 od hraběnky Ifigenie de Castries a pustil se do jeho modernizace. Její součástí byla i stavba moderní pily na Vlárské dráze, jen kousek od Bylnického nádraží. Bukové dřevo z karpatských lesů se tehdy totiž vozilo nejvíc do skláren ve Svaté Sidonii a Svatém Štěpánu, Dreher však pochopil, že lepší přepravní podmínky mohou vývoz dřeva zmnohonásobit.
Náš tip: v areálu pily je i turistická ubytovna Soutok. Jestli hledáte jednoduché místo na přespání, zkuste, jestli mají volno.
Pila postupně rostla, přidávaly se nové provozy. Během první světové války sice byla výroba utlumena, ale pokaždé se povedlo výrobu obnovit v plné síle. Až do války pilu vlastnila hraběnka Edeltruda Reiner von Harbach, matka Dreherova vnuka. Přestože byla protinacistického smýšlení, po válce jí byla pila jako německé občance zabavena. Z výkonné pily se stal národní podnik a po revoluci jej provozovaly Jihomoravské dřevařské závody. Jejich přerod na soukromou firmu bohužel nebyl zrovna povedený, a tak pila 90. letech upadal, až byla v roce 2002 uzavřena a v roce 2003 šla do dražby. V té pilu koupila Kloboucká lesní, kterou v roce 1998 založil Vojtěch Dorňák. A začaly se tu psát nové dějiny.
Foto: Boys Play Nice
Vojtěch Dorňák, podobně jako kdysi Anton Dreher, začal pilu modernizovat. Dnes se tu dřevo zpracovává do poslední pilinky. Od výrobu hranolů a řeziva přes zpracování pilin na peletky až po kůru na otop v místní kotelně. Semenáčky si Kloboucká lesní sama pěstuje v náročných podmínkách písčitého podloží velkoškolky Kladíkov na Jižní Moravě.
Foto: Boys Play Nice
Celý příběh Kloboucké lesní i každého semenáčku, ze kterého se nakonec stal trám, hranol nebo deska se odráží v novém sídle firmy, kterrou navrhli liberečtí Mjölk architekti. Mohutné BSH profily, tedy dřevěné trámy, jsou hlavní surovinou, ze které je celý dům postaven. Jeho tvarosloví vychází z běžných valašských domků se sedlovou střechou, skleněné opláštění a výrazně se opakující hmota po celé délce domu z něj dělá sídlo, na které se jezdí podívat lidé z celého Česka. Dostala se také do finále České ceny za architekturu v roce 2023.
Foto: Boys Play Nice
Celá stavba je modulární, vnitřní dispozice se dají snadno měnit, a kdyby na to došlo, dá se rozmontovat do posledního šroubku. Solární panely na. střeše se starají o dodávku energie, srážková voda tu stéká do nádrží, které lemují celou okapovou délku domu. Díky tomu jej obklopuje jezírko, které dům ochlazuje, ptákům slouží jako pítko a koupaliště, a navíc zásobuje vodní nádrž, která vodu schraňuje pro další použití v areálu. Stranou zájmu nezůstává ani hrázděná správní budova z počátku 19. století, která se aktuálně rekonstruuje, opět pod taktovkou architektů z Mjölk.
Foto: Boys Play Nice
Sídlo Kloboucké lesní stojí v nenápadné lokalitě za Vlárskou dráhou, přímo kolem něj ale vede modrá trasa Via Czechia. Zvenčí si tak můžete budovu prohlédnout v jakoukoliv denní dobu. Prohlídky se běžně nepořádají, ale po dohodě vás s nějakou větší skupinou určitě rádi provedou. V Kloboucké lesní totiž mají být na co pyšní.
O historii pily se dočtete v knize Historie bylnické pily, kterou vydal Spolek Svatá Sidonie spolu s Klobouckou lesní.
Udržitelná budova ze dřeva, které se na místní pile zpracovává. Chytré sídlo symaptické firmy na místě, kde byste ho asi nečekali. Navštívit ho můžete zvenčí kdykoliv. Dovnitř po domluvě.
Vyhlídkové místo potkáte cestou z Drnovic k Památníku Ploština. Dřevěná rozhledna s altánem nabízí také dobíjení elektrokol.
Nová rozhledna vyrostla u Vysokého Pole. 15 metrová modřínová věž vám otevře výhledy na nově budovanou Vlachovickou přehradu. A taky pěknou zastávku cestou po nové cyklostezce.
Na místě vypálené pasekářské osady Ploština je nová expozice. Místo, které vás vezme za srdce. Vřele doporučujeme.
Památník Ploština připomíná hrůzné události 2. světové války, které dopadly železnou pěstí na maličkou pasekářskou dědinku vysoko v kopcích. Jaké to tam bylo a je?
Droboučká dřevěná chaloupka přitulená ke stráni, kolem spousta bylinek a ze střechy pomalu a klidně stoupá tenoučký proužek bílého kouře. Přesně takhle to vypadá ve Vlachovicích u Fryzelků
Co dělat ve Valašských Kloboukách? Kam na výlet z Valašských Klobouk? Co dělat, když prší? Kam na jídlo a kávu?
Pokud chceš být na chvíli valašský král. Stražní hrad valašského království. Kousek od Brumova-Bylnice. Líp chutná se slivovicí.
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Advent a Vánoce jsou tím nejkrásnějším časem, kdy můžete navštívit úžasný dřevěný mechanický betlém v Horním Lidči na Valašsku. Úžasný vánoční zážitek pro děti i celou rodinu.
Valašské Klobucko je místem, kde jsou tradice ještě pořád na denním pořádku. To nejkrásnější jsou možná mikulášské obchůzky, které se tu dodnes dodržují snad ve všech dědinách. Jak vypadají čertovské
Místo, kde kdysi žil poustevník, kaplička na loukách plných bylin s vodou, která má léčit nemocné děti. Pojďte se projít k poutnímu místu Bojatín u Vysokého Pole. Můžete i s kočárkem.
Pokud chceš zažít secesi i recesi Vůbec první secesní stavba v Česku a další perly Huberta Gessnera. A taky Valašsko v plné kráse.
Kam vyrazit za rojem zářivých perseid? Na Valašské Klobucko! Světelný smog je tu velmi malý a najdete tu nádherně romantická místa k pozorování hvězd.
Bazény, koupaliště, jezera a rybníky - kam se jít vykoupat na Zlínsku a Luhačovicku?
Barumka! Největší rally podnik u nás se 100 posádek a 65 historickými vozy. 13 RZ po celém kraji a velký zážitek pro fanoušky rychlých aut. Tuhle atmosféru musíte zažít.
Nenáročná cyklostezka Bevlava schovaná ve stínu stromů vás provede Vlárským Průsmykem až do Trenčína. 52 km | vhodné i pro děti | výlety na trase
Novinkou letošní sezóny je několik nových zážitků na Valašském Klobucko, které byste si neměli nechat ujít!
Třem vesnicím, které se na sebe tisknou tak těsně, jako by je měl někdo přes noc roztrhnout, se neřekne jinak než Závrší. Návojná, Nedašov a Nedašova Lhota leží těsně u hranice se Slovenskem
Tradiční roubenky, které se zachovaly ve Valašských Kloboukách si můžete prohlédnout zvenku a podívat se i na komentovanou prohlídku.
7 míst, na kterých se nebudete mačkat s lidmi, ale která rozhodně musíte vidět. Bílé Karpaty odkrývají svá tajemství.
Papučářství patřilo k Valašským Kloboukám od pradávna. Stále se zde vyrábějí, podívejte.
Úžasná bylinková vína z bylinek a bobulí posbíraných na karpatských lúkách. Taková jsou bylinková vína Honzy a Kristýny z Vlachovy Lhoty.
Bednářské řemeslo pomalu mizí. Bednáře byste v Čechách spočítali snad na prstech rukech. Mezi nimi ale jeden vyniká. Bednářství Fryzelka z Vlachovic.
V nádherné krajině Bílých Karpat tu vznikají sýry a mléčné výrobky v bio kvalitě, špaldové a pšeničné pečivo, které sbírá ocenění napříč celým trhem, na stromech dozrávají voňavá jablka a trnky.
Gabra a Málinka. Pamatujete si ty dvě nezbedné cérky z nějaké valašské vesnice? Pojďte se s námi vydat za jejich osudy přímo do Štítné, kde spolu u Járku vyrostly.
Region Valašsko je neodmyslitelně spjat se zemědělskou činností. Člověk po staletí utvářel krajinu tím, že v ní hospodařil.
Drobné domky, ve kterých kdysi žili skláři, tu stojí namačkané na sebe, mezi nimi vznikají drobná náměstíčka, která celé Sidonii dodávají zvláštní vzhled pohádkové vesničky.
Beseda je hospoda ve Valašských Kloboukách, do které prostě musíte zajít, pokud jste někde poblíž. Štědré porce skvělého jídla doplňuje stylový retro interiér, milá obsluha a sem tam i večerní muziky.
Nádherné skály schované za rohem. Vršatec, Chmelová nebo Vršatská bradla slibují nádherné výhledy do krajiny a skvělou turistiku.