Sídlo Kloboucké lesní od Mjölk architekti

Prosklená budova, která působí majestátně i skromně zároveň. Takové je nové sídlo Kloboucké lesní, které stojí v Brumově - Bylnici. Navrhli jej Mjölk architekti, je především ze dřeva, betonu skla. A to dřevo není jen tak ledajaké. Abyste to lépe pochopili, pojďme si povědět celý příběh. 

Kloboucká lesní sídlí v areálu bylnické pily, kterou nechal v roce 1911 na velkostatku Brumov postavit podnikatel a hospodář Anton Dreher. Ten patřill ve své době k podnikatelské špičce Rakouska-Uherska, obchodoval s pivem, které mimo jiné exportoval do zámoří, jako první začal v pivovarnictví používat chladicí zařízení, který mu transport piva na velké vzdálenosti umožňoval. Brumovský velkostatek odkoupil v roce 1894 od hraběnky Ifigenie de Castries a pustil se do jeho modernizace. Její součástí byla i stavba moderní pily na Vlárské dráze, jen kousek od Bylnického nádraží. Bukové dřevo z karpatských lesů se tehdy totiž vozilo nejvíc do skláren ve Svaté Sidonii a Svatém Štěpánu, Dreher však pochopil, že lepší přepravní podmínky mohou vývoz dřeva zmnohonásobit. 


Náš tip: v areálu pily je i turistická ubytovna Soutok. Jestli hledáte jednoduché místo na přespání, zkuste, jestli mají volno. 


Pila postupně rostla, přidávaly se nové provozy. Během první světové války sice byla výroba utlumena, ale pokaždé se povedlo výrobu obnovit v plné síle. Až do války pilu vlastnila hraběnka Edeltruda Reiner von Harbach, matka Dreherova vnuka. Přestože byla protinacistického smýšlení, po válce jí byla pila jako německé občance zabavena. Z výkonné pily se stal národní podnik a po revoluci jej provozovaly Jihomoravské dřevařské závody. Jejich přerod na soukromou firmu bohužel nebyl zrovna povedený, a tak pila 90. letech upadal, až byla v roce 2002 uzavřena a v roce 2003 šla do dražby. V té pilu koupila Kloboucká lesní, kterou v roce 1998 založil Vojtěch Dorňák. A  začaly se tu psát nové dějiny. 

Foto: Boys Play Nice

Vojtěch Dorňák, podobně jako kdysi Anton Dreher, začal pilu modernizovat. Dnes se tu dřevo zpracovává do poslední pilinky. Od výrobu hranolů a řeziva přes zpracování pilin na peletky až po kůru na otop v místní kotelně. Semenáčky si Kloboucká lesní sama pěstuje v náročných podmínkách písčitého podloží velkoškolky Kladíkov na Jižní Moravě. 

Foto: Boys Play Nice

Celý příběh Kloboucké lesní i každého semenáčku, ze kterého se nakonec stal trám, hranol nebo deska se odráží v novém sídle firmy, kterrou navrhli liberečtí Mjölk architekti. Mohutné BSH profily, tedy dřevěné trámy, jsou hlavní surovinou, ze které je celý dům postaven. Jeho tvarosloví vychází z běžných valašských domků se sedlovou střechou, skleněné opláštění a výrazně se opakující hmota po celé délce domu z něj dělá sídlo, na které se  jezdí podívat lidé z celého Česka. Dostala se také do finále České ceny za architekturu v roce 2023

Foto: Boys Play Nice

Celá stavba je modulární, vnitřní dispozice se dají snadno měnit, a kdyby na to došlo, dá se rozmontovat do posledního šroubku. Solární panely na. střeše se starají o dodávku energie, srážková voda tu stéká do nádrží, které lemují celou okapovou délku domu. Díky tomu jej obklopuje jezírko, které dům ochlazuje, ptákům slouží jako pítko a koupaliště, a navíc zásobuje vodní nádrž, která vodu schraňuje pro další použití v areálu. Stranou zájmu nezůstává ani hrázděná správní budova z počátku 19. století, která se aktuálně rekonstruuje, opět pod taktovkou architektů z Mjölk. 

Foto: Boys Play Nice

Sídlo Kloboucké lesní stojí v nenápadné lokalitě za Vlárskou dráhou, přímo kolem něj ale vede modrá trasa Via Czechia. Zvenčí si tak můžete budovu prohlédnout v jakoukoliv denní dobu. Prohlídky se běžně nepořádají, ale po dohodě vás s nějakou větší skupinou určitě rádi provedou. V Kloboucké lesní totiž mají být na co pyšní. 

O historii pily se dočtete v knize Historie bylnické pily, kterou vydal Spolek Svatá Sidonie spolu s Klobouckou lesní.  

Kam dál vyrazit? 

 

 

  • Sídlo Kloboucké lesní od Mjölk architekti
    Vlárská 321
    76331 Brumov - Bylnice
  • +420 577 320 134
  • info@klobouckalesni.cz
  • po dohodě, zvenčí dostupné volně

V okolí také najdete