Beseda: hospoda, která se za historii nestydí

Jsou na světě místa, která vždycky byla hospodami. Do některých z nich se nové časy zakousnou laminátovými podlahami a nábytkem z překližek, jiná ale mají to štěstí, že přijde někdo, kdo je pyšný na jejich historii a původní kabátek jim nechá. Beseda ve Valašských Kloboukách to štěstí měla, a když k tomu připočtete štědré porce skvělého jídla, kočovný pivovar a po večerech nějakou dobrou muziku, máte hospodu jako když vyšije.

„Původním povoláním jsem klempíř a pocházím z Brna,“ směje se nový majitel hospody s prozaickým názvem Beseda. „V Klobukách jsem si ale našel cérku a přiženil se sem.“ Takhle ostatně začíná spousta příběhů z valašských strání a městeček. Do tohoto krásného kraje přichází šikovní lidé z celého okolí a okouzlení tu zůstávají. Pod jejich rukama pak často znovu ožívají krásná místa, jako je třeba valašskokloboucká Beseda. Ta teď vzkvétá pod rukou Filipa Brandštetra.

Zlínsko a Luhačovicko

„Vyrůstal jsem uprostřed betonové džungle na periferii Brna, ale hodně jsem cestoval. Ve 13 jsem chvíli žil v Libyi, po střední zase v Karibiku. Na Valašsku jsem potkal svou ženu a spolu jsme se přestěhovali zase na jih Irska. Jak už to tak bývá, dělal jsem tady práci, ke které bych doma asi nepřičichl a živil jsem se jako barman v místním hotelu. Bavilo mě to, a když jsem pak po pár letech dostal nabídku pronajmout si Besedu v Klobukách, ani jsem moc neváhal. Díky přátelům, rodině, své ženě, nadšení místních a lidí kolem pivovaru Albert jsem Besedu zdárně přestavěl a otevřel. A za to jim patří obrovský dík.“

Zlínsko a Luhačovicko

Jen co do Besedy vejdete, přivítá vás tak trochu zvláštní malba na stěně nad výčepem. Vypadá, jako by tu byla už léta, a při tom je na první pohled jasné, že je nová. Kloboucké domy a stromy, lidé, ovečky a sochy svatých, kosmonaut s nákupem a nad tím vším kostlivec se sklenkou a se srdcem na dlani. Také Beseda vás chvilku nechá na pochybách, jestli jste ve staré hospodě na malém městě nebo v nějakém živém městském lokále. Interiér rozhodně nezapře 70. léta, ale jakmile zasednete za poctivě vydrhnutý stůl a strčíte nos do pěny na sklenici některého pivního speciálu z kočovného minipivovaru Albert, zjistíte, že je tohle místo docela mladé a moderní. Tahle kombinace je úžasnou esencí, jakou budete ve velkých městech hledat marně. A máme tak trochu podezření, že ji má z velké části na svědomí právě Filip.

Zlínsko a Luhačovicko

„Beseda byla vždycky místem plným kultury. Jako přistěhovalec vidím, jaký krásný kraj Kloboucko a vlastně celé Valašsko jsou. Kraj bohatý, perspektivní, a přitom plný tradic, kterých si nesmírně vážím. Chci, aby Beseda byla místem, kde se budou všechny tyhle hodnoty potkávat,“ dodává ještě Filip.

Zlínsko a Luhačovicko

No a my s ním nemůžeme než souhlasit. Klobouky a jejich okolí jsou opravdu úžasným místem a teď tu je navíc i hospoda, už kvůli které stojí za to se sem vypravit. Za dobrým jídlem, jiskřivým pivem nebo nějakou tou domácí valašskou muzikou.

  • Beseda: hospoda, která se za historii nestydí
    Dobrovského 40
    76601 Valašské Klobouky
  • 775 669 771
  • beseda.vk@seznam.cz
  • 11:00-23:00

V okolí také najdete