Valašské Klobouky: Příliš skromné městečko

Tak na rovinu. Valašské Klobouky nás hrozně překvapily. Všichni sice víme, že nějaké Klobouky jsou, ale ruku na srdce – jezdíte tam, když není Jarmek? My ano. A je to super.

Začněme pěkně od začátku. Přijeli jsme a zaparkovali přímo na náměstí. Je to sice pohodlné, ale shluk aut náměstí vůbec nesvědčí. Zato jarní slunečné odpoledne ano. Za historickými domy vykukuje první slunce a nesměle ohřívá střechy ještě celé mokré od posledního sněhu. Na zápraží u malého obchodu s potravinami se slastně vyvaluje zrzavý kocour a cinkání zvonku nade dveřmi ho vůbec neobtěžuje. Idylka.

Zlínsko a Luhačovicko

Asi nejznámější místní pamětihodností je Červený dům. Kdyby vám někdo tvrdil, že v něm žil kat a že žlábek, který z domu vychází směrem k silnici, sloužil k odtékání krve, nevěřte mu. Klobouky nikdy kata neměly a žlábek byl na splašky z kuchyně. Teď to sice trochu ztratilo na dobrodružnosti, Červený dům ale přesto stojí za návštěvu. Kdysi honosný měšťanský dům, později byty pro chudší část obyvatel, dnes malé muzeum.

Zlínsko a Luhačovicko

Muzeum najdete také ve staré radnici. Až tu budete, stavte se v maličké modrotiskové poštovní dílně a pošlete domů pohled. Známky tu mají s Járou Cimrmanem, to prý proto, že to nechtěli kazit prezidentem. Když už mluvíme o radnicích, pokud tu budete ve všední den, stavte se i do té nové. Hornův dům, dnes sídlo městského úřadu, navrhl místní rodák Hubert Gessner. Křehká secesní stavba s velkolepým schodištěm a rozkošnou zahradou tvoří jen část secesních perel města. Další z nich je třeba jedinečná Brattmannova vila. Nádherné motivy nejstarší secesní stavby na Moravě dnes denně potkávají děti Základní umělecké školy, která tu sídlí.

Zlínsko a Luhačovicko

A aby té architektury nebylo málo, kousek odtud, na Brumovské ulici, můžete obdivovat tu lidovou. Maličké roubené chaloupky s drobnými okénky dávají tušit, jak Klobouky vypadaly před 200 lety. Některé z nich jsou opravené a využívané, jiné zase čekají, až je postupně odvane čas.

Zlínsko a Luhačovicko

Tak, domů a chaloupek už by stačilo, pojďme si taky trochu užít. Jestli vám vyhládlo, stavte se do Besedy. Skvělá hospoda, o které už jsme se tu jednou zmínili. Kromě toho je v Kloboukách pár cukráren a obchůdků, které stojí za prozkoumání. Mezi nimi také knihkupectví Pavel Rubeš & Syn. Takových už se moc nevidí. Dřevěné vitríny se stovkami knih, časopisů a brožur. Vrzající dřevěná prkna ochozená tisícovkami nohou, která po nich za léta prošla. U dveří stoleček, u stolečku židlička a na ní soused, který u skleničky vína vypráví o tom, jak kdysi stavěl na Slovensku přehradu.

Zlínsko a Luhačovicko

Tady v Klobukách jako by se čas zastavil v nějaké příjemné době. Kocour ještě pořád chrní na zápraží, lidé se tu na náměstí zastavují na kus řeči. Je příjemné se tu jenom tak procházet a koukat, jak tu život poklidně plyne. Jen tak dál, Klobouky.

  • Valašské Klobouky: Příliš skromné městečko

    76601 Valašské Klobouky

V okolí také najdete