Vršatec - na skály

Jsme v šoku! To jste nám nemohli, Brumovjané, říct, že máte za humny takové krásné skály? A co vy, Závršané? Klobučané? To se dělá? Že vy jste si chtěli nechat celý Vršatec jen pro sebe? I s hradem, se skalami, s bradly a úbočími, za kterými se teď na jaře sklání slunko. I s bystrými potoky, které mezi rozeklanými skalisky a černými lesy uhání dolů k lesklému Váhu. I s větrem, který tu bere slova z úst, i s celým výhledem na podhorské dědiny, na Trenčín a dál až na Pálavu a snad až někam k Púchovu. A víte co? Vlastně se vám ani nedivíme.

Poznali jsme krásu, a ta krása přitom leží co by kamenem dohodil od našeho kraje. Zatímco Adršpach, Pálavu nebo Pulčínské skály skloňuje každý správný turista, Vršatecké Podhradí jakoby nohám výletníků zatím zůstalo skryto. Možná je to tím, že leží za čárou, která Bílé Karpaty dělí na České a Slovenské. Možná je to taky tím, že kolem není žádné velké město, odkud byste sem mohli snadno vyrazit. A možná je to taky tím, že s hustotou veřejné dopravy to tu zrovna moc nepřeháněli. Ať tak, či tak, je čas sem vyrazit. Třeba taky zůstanete stát s pusou otevřenou, jako jsme zůstali my.

Zlínsko a Luhačovicko

Objevit Vršatec, Chmelovou nebo Krivoklátské lúky dá malinko práce. Autem se sem totiž dostanete hůř než pěšky a většina cest stoupá do kopce. Ta nejkrásnější z nich vede Sidonským údolím, nejkochavější zase od rozcestníku Nad Nedašovou Lhotou a ta nejkratší z Červeného Kameňa. A ano, mlsouni poznávají místo, kde je malá farma, ve které dělají opravdu výjimečné sýry.

Zlínsko a Luhačovicko

Ať už se vydáte jakoukoliv cestou, jděte pomalu a koukejte kolem sebe. Procházíte prastarou krajinou, která si pamatuje spoustu příběhů, radosti i bolesti. Čeká vás tu na malém kousku země hned několik přírodních památek, potkáte louky a pasínky, dokonce i studánky, ze kterých kdysi pili zbojníci. A abyste neřekli, že jsme vás chtěli udolat prudkým kopcem, na konci cesty najdete taky hotel. A v tom hotelu hospodu a v ní sklenice s točeným pivem, které se před vámi orosí letním horkem.

Zlínsko a Luhačovicko

Jestli cesta stála za to, pak samotné Vršatecké hradné bralo, Chmelová, Javorník nebo Vršatecké Podhradí vyráží dech. Zřícenina hradu, která se strmí na skalách vysoko nad temnými údolími, slibuje romantické výhledy. Můžete si při nich představovat, jak hrad kdysi při rebelii obsadili protihabsburští povstalci. A jak pod nimi hrádek vybuchl detonací střelného prachu. Kdo byl na Pálavě, rozhodně musí uznat, že si s Děvičkami nebo Sirotčím hrádkem Vršatec rozhodně nezadá.

Zlínsko a Luhačovicko

Ještě máte trochu dechu? Vyšlápněte si na protější bradlo a zdolejte ještě pár výškových metrů na Chmelovou. Výhled odtud vás doslova uhrane. Pod vámi jsou karpatské stráně jako na dlani, po levé straně se kroutí stuha Váhu obsypaná slovenskými městy a vesnicemi, v dáli se tyčí Velká Javorina a nad Bílými Karpaty tu zapadá slunce. Když tady tak stojíte, máte dojem, že by stačilo se jen malinko odrazit, udělat krok přes okraj, a že byste mohli plachtit nad oblinami karpatských hor a podívat se na svět tak, jak to dělají ptáci. Nedělejte to, gravitace je i na takhle pohádkovém místě stejně silná, jako všude jinde. Představit si to ale klidně můžete. No, a teď řekněte, taky se těm místním nedivíte, že nám o tom nechtěli říct?

  • Vršatec - na skály

V okolí také najdete