Lázeňská káva: Luhačovice

Tak tohle je pecka. Stoletá pekárna v centru Luhačovic, zarostlá břečťanem, a v ní malá pražírna provoněná kávou. Prastará litinová dvířka do pece vedle moderních přístrojů, displejů. Usměvavá baristka, šikovní kluci pražiči. Lázeňskou kávu nesmíte minout.

Venku je trochu pošmourno, ale za šlahouny břečťanu zve dovnitř výloha zářící teplem. Lázeňská káva. Že by nový léčivý pramen v Luhačovicích? Uvnitř to samozřejmě voní, hned se vám začnou sbíhat sliny. V přední místnosti si můžete dát kávu (tady nebo s sebou) nebo si nějakou koupit domů. To, co tady ale chcete opravdu vidět, leží až v zadní místnosti.

Tady se zachovala pěkná spousta věcí, které tu potřebovali pekaři. Pec s litinovými dvířky, výklenky, prastarými teploměry, madly a táhly. Lopaty, kterými se chleba do pece sázel. Barevné kachlíky na podlaze. Tohle místo vás dostane. Mezi tím vším ale kraluje elegantní pražička značky Giesen. A kvůli ní tady vlastně dneska jsme.

Kluci, kteří toho na začátku o pražení moc nevěděli, začínali s malou pražičkou, na které testovali možnosti systému. V čem jsou jiní? K pražení přistupují tak trochu geekovsky. Pomocí malé umělé inteligence předvídají, jak se bude pražení chovat. Pečlivě pak hlídají dobu pražení, teplotu hořáku a spoustu dalších drobných nuancí, které jejich kávu ladí k dokonalosti. Pomocí matematických funkcí mohou kontrolovat průběh křivky pražení a hrají si s tím, kam proces pražení kávu pošle. Věda, co?

A proč zrovna Lázeňská káva? To je vlastně taky docela zajímavé. V Luhačovicích (a lázních vůbec) kdysi patřila filtrovaná káva k dobrým mravům každé kavárny na kolonádě. Dnes už ale nic takového nepotkáte. Do hrnku tu dostanete kávu některého z gigantů, která chutná vždycky stejně. Není na ní nic zajímavého. No a to je právě to, co kluky motivovalo k tomu, aby začali sami pražit a do lázní dobrou kávu vrátili. Jako nápoj i jako suvenýr.

A daří se jim to. Kromě toho, že už teď Lázeňská káva patří k nejlepším vývozním artiklům lázeňských hostů, dodávají kluci do míst, jako je třeba ImpactHub Brno, největší coworking v Evropě. Na mlýnek se dostává i do malých penzionů a hotelů v okolí. Lázeňští hosté sem chodí na unikátní školu přípravy kávy nebo se podívat, jak takové pražení funguje. Firmy si Lázeňskou kávu objednávají do kanceláří.

Tomuhle nemůžete nefandit. Jedinečné místo, krásný výrobek, voňavá kavárnička, skvělí lidé a sympatické Luhačovice. Tohle je nejspíš ta správná esence dobrého šálku kávy.

ODVEZTE SI Z LÁZEŇSKÝCH LUHAČOVIC LÁZEŇSKOU KÁVU

Zastavte se při své procházce Luhačovicemi na šálek skvělé kávy nebo se koukněte na e-shop.

Náš tip: Na Informačním centru Luhačovice najdete tuto skvělou kávu zabalenou také ve stylovém balení s novou vizuální identitou města Luhačovice. Ideální suvenýr z lázeňského města pro vás i vaše nejmilejší. 

 

  • Lázeňská káva: Luhačovice
    Masarykova 149
    76326 Luhačovice

V okolí také najdete