Stračen je na loukách kolem Ekofarmy Javorník ve Štítné nad Vláří na 200. K tomu farma hospodaří na 1750 hektarech půdy, ve 40 hektarech ovocných sadů pilně pracují místní včely. V nádherné krajině Bílých Karpat tu vznikají sýry a mléčné výrobky v bio kvalitě, špaldové a pšeničné pečivo, které sbírá ocenění napříč celým trhem, na stromech dozrávají voňavá jablka a trnky.
Jak se z bývalého zemědělského družstva stala ekofarma? Podle vedoucího prodeje Stanislava Šindlera je to jednoduché – lidé jdou za „vysokú kvalitú“ mnohem víc, než tomu bylo před pár lety. A tak bylo pro současné majitele ekofarmy ekologické hospodaření jasnou volbou. Ostatně, když se z farmy vydáte nahoru na Javorník nebo na Plaňavy a rozhlédnete se kolem, jiná varianta vás ani nenapadá.
Dozrávající pšenice a špalda na okolních polích brzy poputují do místní pekárny. Pečlivé ruce pekařů a pekařek z nich udělají chléb, rohlíky, koláče a další dobroty, které můžete nakoupit v sítích farmářských obchodů.
My jsme byli u výroby špaldových košíčků s ovocnou náplní. Bylo krásné sledovat, jak se z pásu světle hnědého těsta pod rukama pekařky stávají voňavé sladké košíčky. Ne nadarmo získaly v roce 2015 ocenění Perla Zlínska.
Ve vedlejší budově je provoz snad ještě zajímavější. Marta Buzašová tu šéfuje mlékárně, která produkuje bio hermelíny, bio tvaroh, bio sýry nebo čerstvé bio mléko. Všechny mléčné výrobky tu jsou pod jejím přísným dohledem a mlékárnu neopustí nic, co by nebylo připraveno na 120 procent.
Jestli vás někdy cesta zavede do Štítné nad Vláří, rozhodně se zastavte v prodejně přímo na farmě. Vezměte s sebou sýry, mléko a čerstvé pečivo, vyšplhejte s ním nahoru na Plaňavy, posaďte se do trávy a počkejte, až padne soumrak. Hezčí místo na večeři letos v létě prostě nenajdete.