Pražírna Jamai Café v Uherském Brodě

Pražírnu Jamai Café v Uherském Brodě byste našli jen pár kroků od nádraží. Stačí přejít lávku, která se klene nad kolejemi a jste tu. Nenápadné dveře schovávají obchůdek s lokálními produkty, kávou a čaji, ale hlavně - lokální pražírnu, která nám roste před očima. 

Jamai Café začínalo v roce 2014 jako vcelku malá pražírna. Pražilo se na menší pražičce, kávu sem chodili kupovat fajnšmekři. Ostatně, malých pražíren na Zlínsku a Luhačovicku tehdy zas tak moc nebylo. Dnes byste tu malou pražírnu skoro nepoznali. Kromě toho, že tu mají mnohem větší pražičku a zpracovávají až 1,5 tuny kávy měsíčně, rozrostl se jejich obchůdek a přidalo se hned několik kaváren. 

Jamai Café Uherský BrodTohle je radost. Pražička se zrovna nahřívá, takže máme chvilku na to, abychom si popovídali o tom, jak se v Jamai Café praží káva. 

Kavárny Jamai Café teď najdete ve Zlíně ve Svitu, v Uherském Hradišti, v Kroměříži a nejnověji taky u Luhačovické přehrady v Pozlovicích nebo v Brodě na opačné straně nádražní lávky. Z jedné malé pražírny se tak stala doslova síť kaváren, kde můžete objevovat a ochutnávat (nejen) kávu z celého světa. 

Jamai Café Uherský BrodKaždý měsíc pražičům v Jamai Café pod rukama projde až tuna a půl zelených kávových zrn.

 

Pražírnu zakládali Václav Majerik a Oto Antoš, aby mohli spolu se svými zákazníky objevovat kvalitu a různé chutě kávy. Káva se tu však praží spíš do tmava, do čokoládových a zemitých tónů bez výraznější kyseliny. To prý proto, že jsme v našich končinách na takovou kávu zvyklí už z dob Rakouska Uherska. Ani v Jamai Café se však nevyhýbají novým chutím. V jejich kavárnách, nebo možná spíš obchůdcích s kavárnou, si můžete dát espresso a pak si kávu odnést také domů. 

Jamai Café Uherský BrodOchutnat a odnést domů. Jamai Café nejsou jen kavárny, ale také obchůdky s kávou a lokálními produkty. 

Před pandemií si v Jamai Café pořídili také kávový obytňák, se kterým vyráželi na cesty po celé republice. Dnes se však drží víc doma. Mají za sebou úspěšnou opravu historického domu na opačné straně lávky nad nádražím v Uherském Brodě, v Luhačovicích u přehrady otevřeli penzion a kavárnu s nádhernými výhledy. Práce mají dost, vždyť jsou jejich kavárny na velmi rušných místech. 

Jamai Café Uherský BrodLimitka o 700 gramech vznikla v rámci 700 let výročí města Zlína

Držíme jim palce. Ať se daří kávě i kavárnám. A ať máme pořád nové chutě, které tu můžeme objevovat. 

Kam dál? 

  • Pražírna Jamai Café v Uherském Brodě
    Vlčnovská 2344
    688 01 Uherský Brod

V okolí také najdete