Kam do minipivovarů na Zlínsku a Luhačovicku

Proslýchá se, že teprve pivo učinilo žízeň krásnou. To nám určitě potvrdí fajnšmekři, kteří pivu nejen rozumí, ale také ho sami vaří. Na Zlínsku a Luhačovicku jsme pro vás vytipovali sedm pivovarů i minipivovarů, které se pivovarnickému umění věnují. Jestli vás zajímá, jaké nápoj u nich můžete ochutnat nebo jste zvědaví na proces výroby, pojďte k nim spolu s námi nahlédnout.

 

1. Lázeňský pivovar Luhačovice

Lázeňský pivovar Luhačovice

První pivo v Luhačovicích uvařili v srpnu 2021, zdroj: Lázeňský pivovar Luhačovice 

Ne každý ví, že město Luhačovice má svůj vlastní Lázeňský minipivovar. Jeho příběh začal domácím vařením piva, pokračoval pronájmem zázemí u jiných producentů, no a dnes už se může pochlubit zavedenou značkou i vlastní výrobnou. Oč kratší je historie pivovaru (ve vlastním provozu funguje od srpna 2021), tím větší je nadšení jeho majitele Radka Adolta. Poznáte to i z rozsahu nabídky: hlavní sortiment, tradiční piva plzeňského typu, doplňují spodně a svrchně kvašené variace. Patrioti pak bezesporu ocení kreativitu v pojmenování produktů. Hlavní řadu tvoří Otto, Alojz, Vincent a nechybí ani Fešák lázeňský. Ochutnat luhačovické pivo můžete ve vybraných hospodách i v samotném pivovaru během každopáteční exkurze od 17 hodin, kde vám načepují přímo z tanků. 

2. Pivovar Malenovice 

Pivovar Malenovice Zlínský švec

Pivovar Malenovice najdete v budově pivovaru, který tu stojí od 16. století, zdroj: Zlínský švec

Přímým protikladem luhačovického pivovaru je Pivovar Malenovice. Tedy co se historie týče. V Malenovicích se hořký nápoj vařil už před úctyhodnými šesti sty lety. Tomuto stáří odpovídá i budova pivovaru pocházející ze 16. století. Výroba piva se za zdi historického objektu vrátila po různých přestávkách v roce 2008, kdy tu v hrnci vznikla první várka Zlínského ševce. Co by na takovou konkurenci asi řekl Baťa? Tipujeme, že by si ji zašel minimálně obhlédnout. A vy můžete taky. Prohlídky pivovaru probíhají individuálně – stačí se předem objednat.

3. pivovar Vraník Trnava u Zlína

Zatímco Malenovice leží od Zlína směrem na západ, na východ se rozkládá obec Trnava. I zde najdete pivovar, který vaří „tekutý chléb” s láskou a entuziasmem, jak se na správný podnik sluší a patří. Řeč je o pivovaru Vraník, který v obci funguje od roku 2014. Klasická piva i speciály tu vznikají z místní pramenité vody, žateckého či dovozového chmele a sladu ze Záhlinické sladovny. Exkurze výrobou spojená s ochutnávkou pod vedením sládka je možná. Jen se nezapomeňte v předstihu domluvit. 

4. pivovar Uherský Brod 

V Uherském Brodě postavili první pivovar v r. 1614, zdroj: Pivovary Lobkowicz Group, a.s.

Pivovarnický cech měl ve městě Uherský Brod odvěkou tradici. První společný pivovar nahrazující dosavadní právovárečné domy, si tu místní postavili už v roce 1614. Koneckonců, z pivovarnické rodiny pocházel i nejslavnější rodák města, Jan Amos Komenský. I když je pivovar Uherský Brod veřejnosti uzavřený, tradiční pivo Patriot 11, Peru a Premium si můžete zakoupit na e-shopu www.pivobod.cz, nebo přímo v prodejně Olšavanka. Najdete ji u vstupu do pivovaru. Tak zkuste ochutnat.

5. pivovar Hrádek ve Slavičíně 

Pivovar Hrádek navazuje na výrobu dvou zaniklých pivovarů, zdroj: pivovar Hrádek

Svůj zářez na mapě českého pivovarnictví má také obec Slavičín. Tu máme sice spojenou spíš s obuvnickým podnikem rodiny Pivečkových, ale pivo tu bylo výrazně dřív. První zmínka o vaření tekutého zlata v okolí Slavičína je z roku 1503. Pivovary tu tehdy měli dokonce dva - v Mladoticích u Slavičína a v Hrádku na Vlárské dráze. Na činnost těchto již zaniklých podniků dnes úspěšně navazují majitelé Pivovaru Hrádek. A že se jim daří. Jejich piva sbírají ocenění v degustačních soutěžích a nejednou jste si o nich mohli přečíst v tisku. Po předchozí objednávce vás tu navíc rádi provedou.

6. Minipivovar Harley Pub Otrokovice 

Ze světa historie se teď přeneseme do světa motorů. V Otrokovicích totiž přišli s konceptem, který ocení zejména milovníci silných strojů: Spojit pivovar s muzeem motorek značky Harley Davidson. K vidění tu jsou i méně tradiční kousky téže značky: sněžné skútry, golfové vozíky nebo člun. Když vás při prohlídce přepadne hlad, nemusíte se bát. O vše je postaráno. Součásti areálu je restaurace a pro nocležníky tu zřídili penzion. Minipivovar Harley Pub Otrokovice vás bezpochyby dostane.

7. Minipivovar Komonec 

Za projektem minipivovaru Komonec stojí dva srdcaři, Janie a Roman, zdroj: Minipivovar Komonec

Oklikou se dostáváme zpátky na začátek k Luhačovicím. Tedy přesněji do Pozlovic, kde se rodí něco zcela nového. Dva pivni srdcaři, Roman a Janie, se tu rozhodli vařit pivo po svém. Protože malebné krajině v okolí Pozlovic dominuje vrchol Komonec, dali svému projektu právě tento název: Minipivovar Komonec. Z lokality vychází i jména jednotlivých výrobků - jedenáctka Sehrad nebo třeba dvanáctka Rýsov. Zatím v Pozlovicích fungují na principu létajícího pivovaru (to znamená, že pivo vaří v pronajatém zázemí jiných podniků), takže držme palce, aby se jim sen o vlastním pivovaru podařilo dotáhnout až k cílové pásce. PS: Snažení mladých nadšenců můžete průběžně sledovat na jejich blogu.

  • Kam do minipivovarů na Zlínsku a Luhačovicku

V okolí také najdete