Proslýchá se, že teprve pivo učinilo žízeň krásnou. To nám určitě potvrdí fajnšmekři, kteří pivu nejen rozumí, ale také ho sami vaří. Na Zlínsku a Luhačovicku jsme pro vás vytipovali sedm pivovarů i minipivovarů, které se pivovarnickému umění věnují. Jestli vás zajímá, jaké nápoj u nich můžete ochutnat nebo jste zvědaví na proces výroby, pojďte k nim spolu s námi nahlédnout.
První pivo v Luhačovicích uvařili v srpnu 2021, zdroj: Lázeňský pivovar Luhačovice
Ne každý ví, že město Luhačovice má svůj vlastní Lázeňský minipivovar. Jeho příběh začal domácím vařením piva, pokračoval pronájmem zázemí u jiných producentů, no a dnes už se může pochlubit zavedenou značkou i vlastní výrobnou. Oč kratší je historie pivovaru (ve vlastním provozu funguje od srpna 2021), tím větší je nadšení jeho majitele Radka Adolta. Poznáte to i z rozsahu nabídky: hlavní sortiment, tradiční piva plzeňského typu, doplňují spodně a svrchně kvašené variace. Patrioti pak bezesporu ocení kreativitu v pojmenování produktů. Hlavní řadu tvoří Otto, Alojz, Vincent a nechybí ani Fešák lázeňský. Ochutnat luhačovické pivo můžete ve vybraných hospodách i v samotném pivovaru během každopáteční exkurze od 17 hodin, kde vám načepují přímo z tanků.
Pivovar Malenovice najdete v budově pivovaru, který tu stojí od 16. století, zdroj: Zlínský švec
Přímým protikladem luhačovického pivovaru je Pivovar Malenovice. Tedy co se historie týče. V Malenovicích se hořký nápoj vařil už před úctyhodnými šesti sty lety. Tomuto stáří odpovídá i budova pivovaru pocházející ze 16. století. Výroba piva se za zdi historického objektu vrátila po různých přestávkách v roce 2008, kdy tu v hrnci vznikla první várka Zlínského ševce. Co by na takovou konkurenci asi řekl Baťa? Tipujeme, že by si ji zašel minimálně obhlédnout. A vy můžete taky. Prohlídky pivovaru probíhají individuálně – stačí se předem objednat.
Zatímco Malenovice leží od Zlína směrem na západ, na východ se rozkládá obec Trnava. I zde najdete pivovar, který vaří „tekutý chléb” s láskou a entuziasmem, jak se na správný podnik sluší a patří. Řeč je o pivovaru Vraník, který v obci funguje od roku 2014. Klasická piva i speciály tu vznikají z místní pramenité vody, žateckého či dovozového chmele a sladu ze Záhlinické sladovny. Exkurze výrobou spojená s ochutnávkou pod vedením sládka je možná. Jen se nezapomeňte v předstihu domluvit.
V Uherském Brodě postavili první pivovar v r. 1614, zdroj: Pivovary Lobkowicz Group, a.s.
Pivovarnický cech měl ve městě Uherský Brod odvěkou tradici. První společný pivovar nahrazující dosavadní právovárečné domy, si tu místní postavili už v roce 1614. Koneckonců, z pivovarnické rodiny pocházel i nejslavnější rodák města, Jan Amos Komenský. I když je pivovar Uherský Brod veřejnosti uzavřený, tradiční pivo Patriot 11, Peru a Premium si můžete zakoupit na e-shopu www.pivobod.cz, nebo přímo v prodejně Olšavanka. Najdete ji u vstupu do pivovaru. Tak zkuste ochutnat.
Pivovar Hrádek navazuje na výrobu dvou zaniklých pivovarů, zdroj: pivovar Hrádek
Svůj zářez na mapě českého pivovarnictví má také obec Slavičín. Tu máme sice spojenou spíš s obuvnickým podnikem rodiny Pivečkových, ale pivo tu bylo výrazně dřív. První zmínka o vaření tekutého zlata v okolí Slavičína je z roku 1503. Pivovary tu tehdy měli dokonce dva - v Mladoticích u Slavičína a v Hrádku na Vlárské dráze. Na činnost těchto již zaniklých podniků dnes úspěšně navazují majitelé Pivovaru Hrádek. A že se jim daří. Jejich piva sbírají ocenění v degustačních soutěžích a nejednou jste si o nich mohli přečíst v tisku. Po předchozí objednávce vás tu navíc rádi provedou.
Ze světa historie se teď přeneseme do světa motorů. V Otrokovicích totiž přišli s konceptem, který ocení zejména milovníci silných strojů: Spojit pivovar s muzeem motorek značky Harley Davidson. K vidění tu jsou i méně tradiční kousky téže značky: sněžné skútry, golfové vozíky nebo člun. Když vás při prohlídce přepadne hlad, nemusíte se bát. O vše je postaráno. Součásti areálu je restaurace a pro nocležníky tu zřídili penzion. Minipivovar Harley Pub Otrokovice vás bezpochyby dostane.
Za projektem minipivovaru Komonec stojí dva srdcaři, Janie a Roman, zdroj: Minipivovar Komonec
Oklikou se dostáváme zpátky na začátek k Luhačovicím. Tedy přesněji do Pozlovic, kde se rodí něco zcela nového. Dva pivni srdcaři, Roman a Janie, se tu rozhodli vařit pivo po svém. Protože malebné krajině v okolí Pozlovic dominuje vrchol Komonec, dali svému projektu právě tento název: Minipivovar Komonec. Z lokality vychází i jména jednotlivých výrobků - jedenáctka Sehrad nebo třeba dvanáctka Rýsov. Zatím v Pozlovicích fungují na principu létajícího pivovaru (to znamená, že pivo vaří v pronajatém zázemí jiných podniků), takže držme palce, aby se jim sen o vlastním pivovaru podařilo dotáhnout až k cílové pásce. PS: Snažení mladých nadšenců můžete průběžně sledovat na jejich blogu.
Milá a maličká kavárna přímo v srdci Tržiště Pod Kaštany ve Zlíně. Výběrová káva, dezerty, limonády a super místo na ranní start.
Tržiště Pod Kaštany je příjemně zrekonstruovaná tržnice v centru Zlína, kde najdete jak lokální pěstitele a výrobce, tak kavárnu s venkovním posezením a občas i foodtrucky s dobrotami.
Lehký a svěží winebar Winehood najdete ve Zlíně na Zarámí. Zajděte na skleničku naturálního vína, sendvič nebo sýry z lokálních farem i z vyhlášených evropských destinací.
Byznys kavárna v 23. budově zlínského továrního areálu s výbornou kávou, toasty a domácími dezerty.
Vyhlášené brunche, výběrová káva, denně čerstvé dezerty pečené přímo v kavárně. Tohle je jedna z nejlepších kaváren na Zlínsku a Luhačovicku. Bistro Prostor - Slavičín.
Kavárna a bistro italského střihu, kam se s radostí vydáte na snídani, na skleničku, na odpolední kávu a dort. Bývá tu docela živo, ale jejich zahrádku v prosluněném ránu určitě vyzkoušejte.
Super burgery, cheesy, buns, sendviče, saláty, hranolky, Asie i buchtičky s krémem. Prostě to, co se jim zrovna urodilo v hlavě. Comic Cone Food Truck ve Zlíně na Kvítkové. Otevřeno středa - sobota.
Droboučká dřevěná chaloupka přitulená ke stráni, kolem spousta bylinek a ze střechy pomalu a klidně stoupá tenoučký proužek bílého kouře. Přesně takhle to vypadá ve Vlachovicích u Fryzelků
20+ nejkrásnějších kaváren a pražíren, kam můžete vyrazit na kávu ve Zlíně, Luhačovicích, Otrokovicích, Valašských Klobukách nebo Uherském Brodě.
Čokoládovna ve Vizovicích už od roku 1997. Je to království plné slaďoučkých pralinek, kvalitní čokolády a místo, kde si můžete udělat krásné odpoledne. Čokoládovna Vizovice na vizovickém zámku.
Už podruhé vyšla ve Zlíně mapa lokálních tipů pro mladé (a duší mladé) cestovatele. Kromě Zlína se do evropského projektu zapojilo Brno, Praha a Ostrava.
Opravit historický dům u vstupu do centra a udělat tam kavárnu a bistro se skvěle povedlo Jamai Café Uherský Brod. Pojďte na kafe.
Vybrali jsme pro vás 7 minipivovarů v okolí Zlína, Luhačovic, Valašských Klobouk a Vizovic. Kam vyrazit za řemeslným pivem nebo do minipivovaru na Zlínsku a Luhačovicku se dozvíte právě tady.
Funkcionalistická vila nad plovárnou, hotel v Luhačovicích se skvělou atmosférou.
Načerpejte energii v jiné světě. Ten nabízí luxusní hotel na okraji Luhačovic.
Kafe na střeše Baťova mrakodrapu a ještě s výhledem na celé město? Máme! Jamai Cafe Baťův mrakodrap, to je káva z vlastní pražírny, dorty, limonády a úžasný výhled k tomu.
Kam na skvělou večeři? Kam zajít na skleničku a kde se ve Zlíně ubytovat? Odpoveď na tyhle otázky je Hotel Baltaci Atrium Zlín jen pár kroků od centra.
Takhle totiž chutná Zlín. V Obchodním domě voní Bistrotéka Valachy. Je plná místních delikates. Buď (chvilku) gourmet.
Že by v Malenovicích chyběla dobrá restaurace? Nesmysl, je jich tam hned několik. Pojďte s námi ochutnat burgery, fajitas a další dobroty do Dobrého hnízda.
Kozí farma ve Vizovicích už je legendární. Místo, kde se dělají super sýry, ale taky černá zmrzlina. Můžete sem přijít a přes plot si koupit sýr, mléko, kefír nebo právě zmrzku z kozího sýra.
To nejlepší z Luhačovic - křupavé lázeňské oplatky, na které se každý těší. Jen si poslechnout to křupnutí.
Z drobné vesničky rozprostřené mezi karpatskými stráněmi se vozí Maso z lúky nejen do celého Zlínského kraje, ale také po celé Moravě a na Slovensko.
Lahodné a svěží cidery jsou tím nejlepším pitím na léto. Pojďte se podívat, jak je ve staré pálenici po pradědečkovi vyrábí v Luahčovicích.
Originální bistro, výjimečná kavárna. Malinká místnost, kde spolu hospodaří bratr se sestrou, vaří skvělou kávu a připravují úžasné dobroty. Rozhodně stojí za návštěvu.
Kam na kafe v Otrokovicích? Městská kavárna Otrokovice sídlí přímo na náměstí v Otrokovické Besedě a můžete si tu dát dobrou kávu, něco malého na zub, dorty nebo dezerty. A mají tu i dětský koutek.
Nová kavárna Café Supréme v Malenovicích je klidné místo na kafíčko. A mají i venkovní hřiště pro děti.
Tak tohle je panečku prostor. Všude květiny. Všude. Kaktusy, monstery, draceny, tlustice a do toho skvělá káva, nějaké ty drinky a super místo pro práci, rande nebo večerní skleničku.
Skvělá káva, výborné domácí wafle a snídaně, k tomu příjemný interiér a obsluha, která se neustále usmívá. To je Kafec Zlínský.
Na špagety a Co Donut to je pěkná symbióza. Malé zlínské bistro, kde si dáte skvělé špagety ( i bezlepkové) a k tomu pořádný domácí donut!
Jste někde kolem Bojkovic? Stavte se v Sezónním bistru Na Kopci. Mají tu dokonalé sendviče, nádherný výhled na zámek a kopce, a taky úplnou pohodu.
U kasy se vyjímají čokolády bean-to-bar, zákusky se chladí ve vitrínkách spolu s opravdu širokou nabídkou pralinek no a do skleničky dostanete aperol spritz, hugo nebo třeba dobrou plzeň.
Skvělá kavárna přímo na břehu Luhačovické přehrady v Pozlovicích. Stavte se na kafe, sendvič, polévku nebo limonádu a užijte si výhled na přehradu.
Tady se vaří tak dobře, že se sem budete vracet. Restaurace Panoptikum je jen kousek od uherskobrodského nádraží. Právě tady objevíte místní gastronomický poklad.
Samozřejmě jsou i místa, která na Zlínsku a Luhačovicku prostě nesmíte minout. A mezi ně patří i Vizovice se svým zámkem, nádhernou přírodou a také slavnou firmou Rudolfa Jelínka.
Skvělé místo. Prastará pekárna a v ní pražírna kávy. Místo, kde se praží s láskou. Zastavte se!
Úžasná bylinková vína z bylinek a bobulí posbíraných na karpatských lúkách. Taková jsou bylinková vína Honzy a Kristýny z Vlachovy Lhoty.
V nádherné krajině Bílých Karpat tu vznikají sýry a mléčné výrobky v bio kvalitě, špaldové a pšeničné pečivo, které sbírá ocenění napříč celým trhem, na stromech dozrávají voňavá jablka a trnky.
Rodina Tomáše Krajčiho je vyrábí ve Slavičíně, v areálu bývalé zbrojovky. Denně tudy projde 50 tisíc balíčků brambůrků, a to už je číslo, které firmu posunuje mezi největší výrobce slané dobrůtky.
Perníčky Silvie Machalové z Pozlovic patří mezi ty nejkrásnější, jaké známe.
Poklad z hlubin země, který po revoluci dlouho ležel zapomenutý v luhačovických lesích. Jak to s ním vypadá teď?
Křupavé sušenky z pravé holandské goudy, které se vyrábí v Pozlovicích, k tomu skvělá vína, pesta, olivy a jiné dobroty. Vítejte v Easy Cheesy v Luhačovicích.
Lokální pražírny jsou teď velkým hitem a my z toho máme opravdu radost. Objevili jsme jednu docela malou pražírnu uprostřed starého továrního areálu. Zlínské Brick City Coffee.
Pivovárek vznikl v obci Sazovice ležící asi 10 km od Zlína. S ohledem na blízkost Zlína a jeho dříve těsné spojení s obuvnickým průmyslem, jsme také zvolili název našeho piva.
Valaši jsou odedávna známí jako velmi pohostinní a přátelští lidé s velkým srdcem. Přijďte se o tom přesvědčit k nám do Valašského Šenku Vizovice.
Najdete nás v rodné chaloupce keramičky Alexandry Kaňovské, hned vedle hotelu Alexandria. Příjemné posezení venku i uvnitř u čaje, sklenky vína nebo čerstvé kávy v samém srdci Luhačovic.
Ano, wow. Tohle se hrozně povedlo. Jednak nádherný design crepérie na nové kolonádě, jednak jednoduchý koncept plný krásných detailů. Tleskáme, Salon de the.
Na dobrou kávu, na nějaký dobrý drink nebo na skvělé dorty Heleny Větříškové. Paní majitelka si totiž dezerty a dorty peče sama každý den.
Beseda je hospoda ve Valašských Kloboukách, do které prostě musíte zajít, pokud jste někde poblíž. Štědré porce skvělého jídla doplňuje stylový retro interiér, milá obsluha a sem tam i večerní muziky.