Jestli jste už někdy perníčky zdobili, je vám na první pohled jasné, že za těmito voňavými sladkými kousky je pěkný kus práce. Poleva totiž nesmí být ani moc tekutá ani moc hustá, perníčky musí být krásně lesklé a malované vzory na každém kousku dostatečně droboučké, aby lahodily oku. Prostě Perníčky pro radost.
Chvilku jsme pátrali po tom, jestli má Silvie nějaký tajný recept po babičce, ale zjistili jsme, že se to všechno naučila sama. Perníčky i to krásné zdobení, které vypadá jako bílá krajka. „Vtip je v tom, že když děláte polevu, nesmíte použít celý bílek, ale jen lžičku nebo dvě, abyste ji mohli pěkně zahustit. A když pak zdobíte, nesmí se špička zdobítka dotýkat perníčku, ale poleva se musí pokládat pěkně shora a plynule,“ prozrazuje nám cukrářské tipy Silvie.
Perníčky, které peče a zdobí v Luhačovicích, už získaly známku Tradice Bílých Karpat a regionální známku Pravé Valašské. Dříve s perníčky jezdila i na trhy, ale se dvěma loupežníky v domě na to teď není tolik času. Kromě tradičních perníčků v mnoha barvách a tvarech jí pod rukama vznikají jmenovky na svatební stoly, poděkování rodičům, srdce z lásky zdobené jemným filigránem, chaloupky, betlémy, PFka, velikonoční kraslice a vůbec všechno, na co si vzpomenete.
Nejkrásnější na tom, že je Silvie peče u sebe doma v kuchyni s výhledem na luhačovické vilky, a že perníčky vznikají opravdu od srdce, s velkou pokorou a láskou ke každému perníčku, který odtud vyrazí do světa dělat radost obdarovanému.